Ex-premier Pakistan krijgt tien jaar cel voor lekken staatsgeheim
ISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan is in Islamabad tot tien jaar cel veroordeeld voor het lekken van een gecodeerde geheime boodschap van de ambassadeur in Washington. Ook ex-minister van Buitenlandse Zaken Shah Mahmood Qureshi heeft in deze zaak tien jaar cel gekregen. Op het openbaren van dergelijke vertrouwelijke berichten staat volgens een wet uit 1923 over "officiële geheimen" twee tot veertien jaar cel.
Voormalig cricketspeler Khan was van augustus 2018 tot april 2022 premier van het land. Hij werd afgezet met een motie van wantrouwen in het parlement. Khan heeft geclaimd dat hij het slachtoffer is van een Amerikaanse samenzwering en heeft tijdens een toespraak een geheime boodschap van de Pakistaanse ambassadeur in Washington aan Buitenlandse Zaken in Islamabad opgevoerd. Amerikaanse functionarissen wilden volgens het bericht van Khan af als premier, omdat hij zich neutraal opstelde in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne en toenadering tot Moskou zocht. Toen de Russische aanval op Oekraïne in februari 2022 begon, bracht Khan toevallig een bezoek aan Moskou.
Khan is in meerdere rechtszaken verwikkeld geraakt en heeft sinds zijn arrestatie in augustus de meeste tijd vastgezeten. Khan en zijn raadslieden zullen het vonnis bij het Hooggerechtshof aanvechten. Khan is de oprichter en voorman van de partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (Pakistaanse Beweging voor Gerechtigheid - PTI). Partijvoorzitter Gohar Ali Khan heeft de aanhang van de partij opgeroepen kalm te blijven. Er zijn parlementsverkiezingen op 8 februari. De PTI werd in de vorige parlementsverkiezingen de grootste partij, maar kan nu door een omstreden besluit van het Hooggerechtshof niet meer als partij meedoen. Veel PTI-leden doen daarom mee als onafhankelijke kandidaten.
Meer uit Buitenland
CANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
6 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
8 uur geleden