Ex-premier Pakistan krijgt tien jaar cel voor lekken staatsgeheim
ISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan is in Islamabad tot tien jaar cel veroordeeld voor het lekken van een gecodeerde geheime boodschap van de ambassadeur in Washington. Ook ex-minister van Buitenlandse Zaken Shah Mahmood Qureshi heeft in deze zaak tien jaar cel gekregen. Op het openbaren van dergelijke vertrouwelijke berichten staat volgens een wet uit 1923 over "officiële geheimen" twee tot veertien jaar cel.
Voormalig cricketspeler Khan was van augustus 2018 tot april 2022 premier van het land. Hij werd afgezet met een motie van wantrouwen in het parlement. Khan heeft geclaimd dat hij het slachtoffer is van een Amerikaanse samenzwering en heeft tijdens een toespraak een geheime boodschap van de Pakistaanse ambassadeur in Washington aan Buitenlandse Zaken in Islamabad opgevoerd. Amerikaanse functionarissen wilden volgens het bericht van Khan af als premier, omdat hij zich neutraal opstelde in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne en toenadering tot Moskou zocht. Toen de Russische aanval op Oekraïne in februari 2022 begon, bracht Khan toevallig een bezoek aan Moskou.
Khan is in meerdere rechtszaken verwikkeld geraakt en heeft sinds zijn arrestatie in augustus de meeste tijd vastgezeten. Khan en zijn raadslieden zullen het vonnis bij het Hooggerechtshof aanvechten. Khan is de oprichter en voorman van de partij Pakistan Tehreek-e-Insaf (Pakistaanse Beweging voor Gerechtigheid - PTI). Partijvoorzitter Gohar Ali Khan heeft de aanhang van de partij opgeroepen kalm te blijven. Er zijn parlementsverkiezingen op 8 februari. De PTI werd in de vorige parlementsverkiezingen de grootste partij, maar kan nu door een omstreden besluit van het Hooggerechtshof niet meer als partij meedoen. Veel PTI-leden doen daarom mee als onafhankelijke kandidaten.
Meer uit Buitenland
JIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.
7 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.
8 uur geleden