Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

SKOPJE/EDINBURGH (ANP/RTR/DPA) - De nationalistische Schotse politicus en voormalig Schots premier Alex Salmond is op 69-jarige leeftijd overleden, bevestigt de politie in Schotland. Eerder meldden Britse media al zijn overlijden. De Britse premier Keir Starmer prijst Salmond als een "monumentaal figuur in de Schotse en Britse politiek".

Salmond was de leider van de Schotse Nationale Partij (SNP) van 1990 tot 2000 en opnieuw van 2004 tot 2014. In dat laatste jaar zorgde hij als eerste minister voor een referendum in Schotland over de vraag of het onafhankelijk moest worden. Een meerderheid bleek daar tegen. Salmond trad daarom datzelfde jaar af. Hij was in 2007 premier geworden.

Na zijn aftreden als minister-president trad hij ook terug als leider van de SNP. Nicola Sturgeon volgde hem op als partijleider en werd in 2014 premier van Schotland. In 2018 verliet Salmond de SNP nadat meerdere vrouwen zeiden dat hij had geprobeerd hen te verkrachten of aan te randen. De oud-premier werd in een strafzaak hierover echter vrijgesproken. Hij richtte een nieuwe onafhankelijkheidspartij op, maar die had weinig succes bij de verkiezingen.

Salmond overleed volgens Schotse media zaterdag op bezoek in Noord-Macedonië. De doodsoorzaak is nog onbekend.

Meer uit Buitenland

Farage viert 'historische verandering' bij lokale verkiezingen

LONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.

28 minuten geleden
Britse premier baalt van verkiezingsuitslag: pijnlijk en zwaar

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."

1 uur geleden
Britse minister: Starmer kan nog verder

LONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.

1 uur geleden
Dodental explosie Chinese vuurwerkfabriek loopt op

CHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.

1 uur geleden
Hikers overleden na uitbarsting vulkaan Indonesië

JAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.

1 uur geleden
Hikers vermist na uitbarsting vulkaan Indonesië

JAKARTA (ANP/AFP) - Twintig hikers zijn vermist geraakt na de uitbarsting van de Dukono-vulkaan op het oostelijke Indonesische eiland Halmahera. De vulkaan spuwde volgens een regeringsfunctionaris een rookwolk tot zo'n 10 kilometer de lucht in. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn.

2 uur geleden
Zelensky: Rusland doet ondanks bestand geen poging vuur te staken

KYIV (ANP) - De Russische krijgsmacht gaat ondanks het tijdelijke staakt-het-vuren door met aanvallen op Oekraïne, dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "Dit alles laat zien dat er aan Russische zijde geen enkele poging is gedaan het vuur aan het front te staken."

3 uur geleden