Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

SKOPJE/EDINBURGH (ANP/RTR/DPA) - De nationalistische Schotse politicus en voormalig Schots premier Alex Salmond is op 69-jarige leeftijd overleden, bevestigt de politie in Schotland. Eerder meldden Britse media al zijn overlijden. De Britse premier Keir Starmer prijst Salmond als een "monumentaal figuur in de Schotse en Britse politiek".

Salmond was de leider van de Schotse Nationale Partij (SNP) van 1990 tot 2000 en opnieuw van 2004 tot 2014. In dat laatste jaar zorgde hij als eerste minister voor een referendum in Schotland over de vraag of het onafhankelijk moest worden. Een meerderheid bleek daar tegen. Salmond trad daarom datzelfde jaar af. Hij was in 2007 premier geworden.

Na zijn aftreden als minister-president trad hij ook terug als leider van de SNP. Nicola Sturgeon volgde hem op als partijleider en werd in 2014 premier van Schotland. In 2018 verliet Salmond de SNP nadat meerdere vrouwen zeiden dat hij had geprobeerd hen te verkrachten of aan te randen. De oud-premier werd in een strafzaak hierover echter vrijgesproken. Hij richtte een nieuwe onafhankelijkheidspartij op, maar die had weinig succes bij de verkiezingen.

Salmond overleed volgens Schotse media zaterdag op bezoek in Noord-Macedonië. De doodsoorzaak is nog onbekend.

Meer uit Buitenland

Russische olie stroomt weer via herstelde Droezjba-leiding

KYIV (ANP/RTR) - Russische olie stroomt voor het eerst in maanden weer door de Droezjba-pijpleiding via Oekraïne naar Hongarije en Slowakije, meldt het Hongaarse staatsoliebedrijf MOL. De leiding raakte in januari beschadigd in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland, waardoor de leveringen stil kwamen te liggen.

20 minuten geleden
Iran: twee schepen in beslag genomen in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft twee containerschepen in de Straat van Hormuz in beslag genomen om "maritieme overtredingen", meldt het Iraanse persbureau Tasnim. De schepen zijn naar de Iraanse kust overgebracht.

34 minuten geleden
VK en Frankrijk beleggen Hormuz-top over plannen voor heropening

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk beleggen een nieuwe bijeenkomst van militaire planners om te bespreken hoe ze de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang kunnen brengen zodra de oorlog tegen Iran voorbij is. Planners uit meer dan dertig landen, waaronder Nederland, nemen woensdag en donderdag deel aan de besprekingen in Londen.

1 uur geleden
Schip dat Iran verliet beschoten in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/AFP) - Een vrachtschip dat Iran verliet is in de Straat van Hormuz beschoten, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Er is geen schade gemeld. Het schip is een aantal kilometer van de Iraanse kust tot stilstand gebracht en de bemanning is veilig.

2 uur geleden
Oekraïne heropent Russische oliepijpleiding binnen paar uur

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.

2 uur geleden
Kyiv vraagt Turkije om top met Poetin en Zelensky te organiseren

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.

3 uur geleden
Trump: Iran stort financieel in door sluiting Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.

4 uur geleden