Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

SKOPJE/EDINBURGH (ANP/RTR/DPA) - De nationalistische Schotse politicus en voormalig Schots premier Alex Salmond is op 69-jarige leeftijd overleden, bevestigt de politie in Schotland. Eerder meldden Britse media al zijn overlijden. De Britse premier Keir Starmer prijst Salmond als een "monumentaal figuur in de Schotse en Britse politiek".

Salmond was de leider van de Schotse Nationale Partij (SNP) van 1990 tot 2000 en opnieuw van 2004 tot 2014. In dat laatste jaar zorgde hij als eerste minister voor een referendum in Schotland over de vraag of het onafhankelijk moest worden. Een meerderheid bleek daar tegen. Salmond trad daarom datzelfde jaar af. Hij was in 2007 premier geworden.

Na zijn aftreden als minister-president trad hij ook terug als leider van de SNP. Nicola Sturgeon volgde hem op als partijleider en werd in 2014 premier van Schotland. In 2018 verliet Salmond de SNP nadat meerdere vrouwen zeiden dat hij had geprobeerd hen te verkrachten of aan te randen. De oud-premier werd in een strafzaak hierover echter vrijgesproken. Hij richtte een nieuwe onafhankelijkheidspartij op, maar die had weinig succes bij de verkiezingen.

Salmond overleed volgens Schotse media zaterdag op bezoek in Noord-Macedonië. De doodsoorzaak is nog onbekend.

Meer uit Buitenland

Israël begonnen met het slopen van UNRWA-hoofdkwartier

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is begonnen met het slopen van het hoofdkwartier van VN-hulporganisatie UNRWA in Oost-Jeruzalem. De hulporganisatie noemt het een "ongekende aanval" op UNRWA en een schending van het internationaal recht en "de privileges en immuniteiten van de Verenigde Naties".

39 minuten geleden
Grootste partij EU-parlement: handelsdeal beste troef tegen Trump

STRAATSBURG (ANP) - De EVP, de grootste partij in het Europees Parlement, ziet de handelsdeal van de EU en de VS als grootste troef tegen intimidatie van de Verenigde Staten om Groenland. Dat zei de voorzitter van de EVP, Manfred Weber, dinsdag.

51 minuten geleden
Ook China mag bij vredesraad van Trump

BEIJING (ANP/AFP) - China heeft een uitnodiging gekregen om toe te treden tot de vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken, dat in het midden liet of het land zal ingaan op de uitnodiging.

1 uur geleden
Deel Kyiv zonder verwarming na aanval

KYIV (ANP/RTR) - In de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten na een Russische aanval duizenden gebouwen zonder verwarming. Dat meldt burgemeester Vitali Klitsjko, die spreekt over 5635 getroffen panden. Het zou in de meeste gevallen gaan om hoogbouw die eerder deze maand ook al zonder verwarming kwam te zitten door Russische aanvallen. Een vrouw raakte bij de aanvallen gewond.

2 uur geleden
Trump plaatst weer bericht van NAVO-topman Rutte op sociale media

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale media opnieuw een bericht gedeeld van NAVO-topman Mark Rutte. In de tekst staat dat Rutte zijn mediaoptredens in Davos zal gebruiken om aandacht te vragen voor het werk van Trump in Syrië, Gaza en Oekraïne. Ook stelt de NAVO-topman zich in te zetten om een weg vooruit te vinden rond Groenland.

2 uur geleden
Trump meldt 'erg goed' telefoongesprek met Rutte over Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt een "erg goed" telefoongesprek over Groenland te hebben gehad met NAVO-topman Mark Rutte. "Ik heb ingestemd met een bijeenkomst van de verschillende partijen in Davos, Zwitserland", schrijft Trump op zijn platform Truth Social. "Zoals ik heel duidelijk aan iedereen heb uitgelegd, is Groenland van cruciaal belang voor de nationale en wereldwijde veiligheid. Er is geen weg terug, daar is iedereen het over eens!"

3 uur geleden
Gezondheidsorganisaties VS naar rechter om vermindering vaccins

WASHINGTON (ANP) - Verschillende Amerikaanse organisaties voor gezondheidszorg zijn naar de rechter gestapt, omdat de aanbevolen lijst voor vaccinaties voor kinderen is ingekort. Dat meldt The Washington Post.

7 uur geleden