Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

Ex-premier en leider nationalisten Schotland overleden

SKOPJE/EDINBURGH (ANP/RTR/DPA) - De nationalistische Schotse politicus en voormalig Schots premier Alex Salmond is op 69-jarige leeftijd overleden, bevestigt de politie in Schotland. Eerder meldden Britse media al zijn overlijden. De Britse premier Keir Starmer prijst Salmond als een "monumentaal figuur in de Schotse en Britse politiek".

Salmond was de leider van de Schotse Nationale Partij (SNP) van 1990 tot 2000 en opnieuw van 2004 tot 2014. In dat laatste jaar zorgde hij als eerste minister voor een referendum in Schotland over de vraag of het onafhankelijk moest worden. Een meerderheid bleek daar tegen. Salmond trad daarom datzelfde jaar af. Hij was in 2007 premier geworden.

Na zijn aftreden als minister-president trad hij ook terug als leider van de SNP. Nicola Sturgeon volgde hem op als partijleider en werd in 2014 premier van Schotland. In 2018 verliet Salmond de SNP nadat meerdere vrouwen zeiden dat hij had geprobeerd hen te verkrachten of aan te randen. De oud-premier werd in een strafzaak hierover echter vrijgesproken. Hij richtte een nieuwe onafhankelijkheidspartij op, maar die had weinig succes bij de verkiezingen.

Salmond overleed volgens Schotse media zaterdag op bezoek in Noord-Macedonië. De doodsoorzaak is nog onbekend.

Meer uit Buitenland

WSJ: VS willen coalitie voor escorteren schepen Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.

2 uur geleden
Iran arresteert 500 mensen om doorspelen informatie aan vijanden

TEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.

4 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah heropent woensdag met beperkingen

JERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.

5 uur geleden
Gewonden bij raketaanval op vliegveld Bagdad

BAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.

5 uur geleden
Netanyahu reageert met video op Iraanse geruchten over zijn dood

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.

6 uur geleden
Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

8 uur geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

8 uur geleden