Ex-oppositieleider Syrië: alle partijen in overgangsregering
DUBAI (ANP/RTR) - Hadi al-Bahra, de voormalige oppositieleider tegen het Syrische regime van de verdreven president Bashar al-Assad, wil dat er een brede afvaardiging van de bevolking komt in de nog te vormen overgangsregering. "De regering van Syrië moet geloofwaardig zijn, waarbij geen enkele partij is uitgesloten. Van sektarisme mag geen sprake zijn", aldus al-Bahra, die ook opriep de mensen die nu tijdelijk Syrië leiden te steunen. Naar verwachting krijgt het land in het voorjaar van 2025 een overgangsregering.
"Nadat een nieuwe grondwet is opgesteld door de overgangsregering, moeten er vrije verkiezingen worden uitgeschreven en moet er ruimte zijn voor referenda", aldus de oppositieleider. In de grondwet moet staan hoe het landsbestuur eruit moet komen te zien: een parlementair systeem, een presidentieel systeem of een mengvorm. Daarna kunnen wat hem betreft verkiezingen worden gehouden en kan het volk zijn leider kiezen.
Al-Bahra kreeg bijstand van Geir Pedersen, de speciale gezant van de Verenigde Naties in Damascus. Hij riep woensdag op tot vrije en eerlijke verkiezingen in Syrië. Ook drong hij aan op meer humanitaire hulp aan het land, dat na de afzetting van Assad om veel primaire levensbehoeften verlegen zit. "We hebben dringend hulp nodig, maar we moeten er ook voor zorgen dat Syrië opnieuw kan worden opgebouwd, zodat we economisch herstel kunnen zien", zei hij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
7 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.
1 uur geledenALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft woensdag "een zeer vruchtbaar gesprek" gehad met de beoogde Hongaarse premier Péter Magyar. Volgens Von der Leyen hebben de twee tijdens een informele ontmoeting in Brussel gesproken over de stappen die Hongarije moet zetten om alsnog aanspraak te maken op de door de Commissie bevroren miljarden voor Hongarije, schrijft ze op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe 25 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat meldde de financieel controleur van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De VS hebben sinds het uitbreken van de oorlog grote hoeveelheden munitie en raketten gebruikt voor aanvallen op Iran.
4 uur geleden