Ex-inlichtingenchef Venezuela opgepakt in Spanje
MADRID (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De oud-baas van de Venezolaanse militaire inlichtingendienst is opgepakt in Spanje. De 61-jarige Hugo Carvajal wordt door de Amerikaanse autoriteiten verdacht van drugsmokkel. Hij was al sinds 2019 op de vlucht.
De arrestatie, een samenwerking tussen de Spaanse en Amerikaanse politie, vond plaats in een appartement in Madrid. De Spaanse politie meldt dat de Venezolaan nooit naar buiten ging en door vertrouwelingen werd beschermd. Hij zou zich nooit hebben laten zien bij een raam.
Carvajal was een bondgenoot van de in 2013 overleden Venezolaanse leider Hugo Chávez. Hij was ruim tien jaar het hoofd van de militaire inlichtingendienst en zou in die tijd met Colombiaanse FARC-rebellen hebben samengewerkt bij de drugssmokkel naar de VS. Carvajal ontkent die beschuldigen. Zijn advocaat zei eerder dat het uitleveringsverzoek politiek gemotiveerd was.
De Spaanse politie pakte de ex-inlichtingenchef twee jaar geleden voor het eerst op vanwege een arrestatiebevel dat de VS tegen hem hadden uitgevaardigd. Een rechtbank ging destijds niet akkoord met de door de Amerikanen aangevraagde uitlevering, waarop Carvajal werd vrijgelaten. Hij was spoorloos toen een hogere rechtbank toch toestemming gaf voor de uitlevering.
Carvajal werd op Amerikaans verzoek in 2014 ook al aangehouden op Aruba, waar hij de consul-generaal was van Venezuela. Hij werd vrijgelaten omdat hij diplomatieke onschendbaarheid zou genieten. Kort daarna keerde hij terug naar Venezuela. In 2019 vertrok hij met valse papieren naar Spanje, nadat hij voor opschudding had gezorgd. Hij sprak zijn steun uit voor de zelfbenoemde interim-president Juan Guaidó en gaf president Nicolás Maduro de schuld van de crisis in het land.
Meer uit Buitenland
CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
9 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
9 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
9 uur geleden