Ex-commissaris: politiek verzette zich tegen geld voor Groningers
DEN HAAG (ANP) - Politiek verzet tegen een voorstel om 1 miljard euro opzij te zetten voor compensatie voor het aardbevingsgebied in Groningen was "massaal, op elk punt", zegt oud-commissaris van de Koning Max van den Berg. Vanuit zowel de Tweede Kamer als het kabinet werd negatief gereageerd op de voorstellen voor een vergoeding. Ook Henk Kamp (toen minister van Economische Zaken) was "not pleased", zegt Van den Berg, die tussen 2007 en 2016 commissaris van de Koningin en later van de Koning was in Groningen.
De toenmalige coalitiepartijen VVD en PvdA verzetten zich het felst tegen zijn voorstel, aldus Van den Berg tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie aardgaswinning Groningen.
De voormalig commissaris deed het voorstel voor de vergoeding, later vaak aangeduid als het Miljard van Max, enige tijd na de beving in Huizinge. Volgens Van den Berg wilde toenmalig minister Kamp de compensatie "klein houden" en de verantwoordelijkheid bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) leggen. "En wij dachten: de Staat is toch verantwoordelijk?" Het leidde tot een "schok" in het onderlinge vertrouwen. Kamp had de "neiging om het af te schuiven, om tijd te kopen".
Commissie-Meijer
Van den Berg wilde ook met andere lokale en regionale bestuurders optrekken om de belangen van Groningers te behartigen. Uiteindelijk is besloten de commissie-Meijer in het leven te roepen, die aanbevelingen moest doen over de toekomst van en compensatie voor het aardbevingsgebied. Maar Kamp wilde volgens Van den Berg ook die commissie niet te groot maken. De minister "wilde helemaal niet publieke regie en verantwoordelijkheid en royaal en ruimhartig en geld", schetst de bestuurder terugblikkend. "Niets ervan. Het moest klein blijven".
De PvdA'er Van den Berg heeft verder partijgenoten in het kabinet-Rutte II aangesproken, verklaart hij. Later sprak hij ook premier Mark Rutte in het Torentje. "Ik kon hem duidelijk maken hoe ontwrichtend het hele verhaal was", zegt Van den Berg. Maar van zijn oproep aan Rutte om de regie te pakken in het Groningendossier, moest de premier niets weten. Hij wees volgens Van den Berg naar minister Kamp als verantwoordelijke minister.
Van den Berg benadrukte ook tegenover de premier dat het vertrouwen van Groningers "hollend de deur was uitgegaan", en vroeg om verlaging van de gaswinning. Tot actie leidde dat niet. "Hij hoorde het heel goed aan, en kon ook meedenken, in tegenstelling tot Kamp, die veel harder en terughoudender erin was." Maar Rutte deed er vervolgens "niets mee".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nog voordat de verbouwing van het Binnenhof klaar is, is het complex te klein voor alle organisaties die erin moeten. Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) zei in een debat met de Tweede Kamer: "De Tweede Kamer is gegroeid, de Eerste Kamer is gegroeid, de Raad van State is gegroeid, alles is gegroeid. Dus het gaat niet passen, tenzij we in afgeslankte vorm teruggaan."
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Commissaris van de Koning in Groningen René Paas vindt dat het kabinet "een crisissituatie zou moeten uitroepen" om de opvang van asielzoekers met spoed te kunnen regelen in de gemeenten. Volgens hem vragen de provincies dit "tot nu toe vergeefs". Paas zei woensdag tijdens een vragenuurtje in de Provinciale Staten "dat de situatie nu alle trekken vertoont van een crisis. Daar is de aarzeling bij de Staat te groot".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is teleurstellend dat niet alle asielzoekers in Ter Apel kunnen worden opgevangen, vindt asielminister Bart van den Brink. De CDA-minister weet niet waar de mensen voor wie geen plek is kunnen blijven. Het kan zijn dat zij buiten in het gras voor de opvanglocatie moeten slapen, zei Van den Brink.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De controle van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw schiet tekort, ziet de Algemene Rekenkamer. Zeven van de veertien belangrijkste regels voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen zijn moeilijk te controleren door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Dat noemt de controleur van de overheid zorgelijk.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor asielaanvragen zijn de afgelopen jaren steeds langer geworden en lopen mogelijk verder op als het Europese migratiepact binnenkort van kracht wordt, meldt de Rekenkamer in het jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Asielzoekers die niet uit een veilig land komen en ook niet in een ander Europees land asiel hebben aangevraagd, moeten inmiddels gemiddeld 67 weken wachten. Daardoor wordt ook de screening op terrorisme veel later uitgevoerd dan afgesproken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet belooft nog altijd meer dan het kan waarmaken. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer in zijn jaarlijkse verantwoordingsonderzoek. Doelen voor de korte termijn worden niet gehaald, doelen voor de lange termijn verdwijnen uit zicht. Dat komt doordat in de bedrijfsvoering "de basis niet op orde is", aldus de controleur van de rijksoverheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) wil dat Defensie en de Algemene Rekenkamer met elkaar in gesprek gaan over de aanbestedingen. "Ik zet ze beide in een hok, ga erbij zitten en dan gaan we het oplossen", aldus Heinen. "Ik wil dit volgend jaar niet nog een keer horen."
5 uur geleden