Evergrande kan jaarcijfers niet op tijd presenteren
HONGKONG (ANP/RTR/AFP) - Het noodlijdende Chinese vastgoedbedrijf Evergrande kan de jaarcijfers niet voor 31 maart presenteren, zoals de beursregels van Hongkong voorschrijven. Reden is dat het bedrijf meer tijd nodig heeft om de resultaten op te stellen en te laten goedkeuren.
De accountant die de jaarcijfers controleert heeft veel extra procedures opgelegd aan Evergrande vanwege de "drastische veranderingen" in de tweede helft van het jaar, schrijft het vastgoedconcern in een verklaring. Het bedrijf voegde toe dat het de jaarcijfers "zo snel als praktisch is" zal presenteren nadat de controleprocedures zijn afgerond. Tot die tijd kunnen aandelen Evergrande niet verhandeld worden. De handel werd maandag al stilgelegd.
De Chinese vastgoedsector zit na jaren van ongekende groei, die vooral werd gefinancierd met gigantische schulden, in financiële nood. Grote projectontwikkelaars als Evergrande gaan gebukt onder een enorme schuldenlast en worstelen om deze schulden af te betalen. Evergrande, dat een schuld heeft van omgerekend circa 260 miljard euro, miste in de afgelopen maanden al enkele betalingen aan obligatiehouders. Het bedrijf kondigde eind januari aan binnen zes maanden een reorganisatieplan te presenteren.
Uitdagingen
Ook andere Chinese vastgoedbedrijven met beursnoteringen in Hongkong, zoals Sunac China en Shimao Group, verklaarden dat de publicatie van de cijfers is vertraagd. Deze bedrijven gaven echter de laatste coronagolf in China de schuld van de vertraging en zijn wel van plan om op 31 maart niet-gecontroleerde resultaten bekend te maken. Doordat Sunac en Shimao wel met voorlopige cijfers komen en de vertraging wijten aan coronagerelateerde problemen is de handel in deze aandelen niet stilgelegd.
Sunac liet daarbij alvast weten dat de winst in 2021 naar verwachting met ongeveer 85 procent is gekelderd als gevolg van onder meer de uitdagingen marktomstandigheden in de vastgoedsector in de tweede helft van vorig jaar. Shimao verklaarde dat de gecontroleerde jaarresultaten op of vóór 30 april zullen worden gepubliceerd.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
1 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische overheid is niet welkom op de aanstaande grote wapenbeurs bij Parijs. Dat geldt ook voor sommige Israëlische defensiebedrijven, zegt het Israëlische ministerie van Defensie. Zij mogen alleen luchtverdedigingssystemen aan de man brengen op de zogeheten Eurosatory.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX reserveert tot 5 procent van de aandelen voor bepaalde werknemers en familie en vrienden van leidinggevenden bij de komende beursgang. Dat staat in een aangepaste aanvraag van het bedrijf van Elon Musk. De verwachting is dat het bedrijf op 12 juni naar de beurs gaat.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging maandag 3,5 procent omhoog op de beurzen in New York. Beleggers reageerden enthousiast op de aankondiging van een nieuwe chip voor personal computers (pc's) door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Met de nieuwe chip wil Nvidia AI-functionaliteit naar laptops en desktopcomputers brengen. De chip is het resultaat van een driejarige samenwerking met Microsoft om "de pc opnieuw uit te vinden" voor het AI-tijdperk, zei Nvidia-topman Jensen Huang. Het aandeel Microsoft steeg 2,5 procent.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Stephen van Rooyen wordt de topman van het nieuw te vormen telecomconcern Ziggo Group. Dat meldt moederbedrijf Liberty Global. Van Rooyen is nu de baas van VodafoneZiggo, dat samen met het Belgische Telenet de Ziggo Group gaat vormen. De verwachting is dat de oprichting in het derde kwartaal van dit jaar is afgerond.
5 uur geleden