Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Evergrande-crisis hangt boven komende beursweek

Evergrande-crisis hangt boven komende beursweek

AMSTERDAM (ANP) - De crisis rond het gigantische Chinese vastgoedbedrijf China Evergrande Group zal komende week het financieel- economisch nieuws blijven beheersen. Het is de vraag hoezeer dit ook doorwerkt op de internationale aandelenbeurzen. Het bedrijf torst een schuldenlast van honderden miljarden euro's met zich mee en liet afgelopen week al een termijn voor rentebetalingen verstrijken.

Vorige week begon dan ook met verliezen op de beurzen in onder andere Amsterdam en New York. Grondstoffenbedrijven werden geraakt door de financiële malaise bij Evergrande. Als de onderneming omvalt kan dit een crisis teweegbrengen in de gehele Chinese vastgoedsector, een belangrijke markt voor bijvoorbeeld staal.

Analisten zeiden daarop dat de kwestie rond Evergrande waarschijnlijk geen "Lehman Brothers-moment" wordt, verwijzend naar de val van de Amerikaanse bank in 2008 die de kredietcrisis verergerde. De Chinese regering zal op tijd ingrijpen om een harde val te voorkomen, zo is de gedachte. Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank, verwacht in de eurozone een beperkte impact van een faillissement van Evergrande.

Mondiale groei

Maar voor de wereldeconomie heeft een echec bij China's op één grootste vastgoedbedrijf mogelijk ook gevolgen als Beijing te hulp schiet. Vastgoed en aanverwante sectoren, zoals de bouw, zijn goed voor 30 procent van de Chinese economie. Als een van de grootste spelers in financiële nood komt, remt dit de economische groei van het land en daardoor ook de mondiale groei. Daarnaast bestaat het vermogen van Chinese huishoudens voor 70 procent uit de waarde van vastgoed, waardoor ze kwetsbaar zijn voor een huizencrisis, schrijft Bloomberg-columnist Noah Smith.

Ondanks de zorgen in Oost-Azië bereikte de AEX donderdag een nieuw record. Voor het eerst eindigde de belangrijkste graadmeter in Amsterdam boven de 800 punten. In Europa zijn de ogen gericht op Duitsland, waar zondag parlementsverkiezingen worden gehouden. Maandag wordt duidelijk welke partijen de eerste regering na het afscheid van bondskanselier Angela Merkel zullen vormen. Macro-economische gegevens maken later in de week duidelijk hoe het gesteld is met het consumentenvertrouwen en werkloosheid van het land. Daarnaast verschijnen nieuwe cijfers over economische activiteit in de industrie van Duitsland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de eurozone.

Aan het Damrak zal er ook aandacht zijn voor de beleggersdagen die een aantal bedrijven organiseert. Onder andere chipbedrijven ASML en ASMI praten beleggers bij over hun strategie voor de komende periode.

Meer uit Financieel

PepsiCo stijgt op Wall Street ondanks lagere winstverwachting

NEW YORK (ANP) - Snack- en frisdrankproducent PepsiCo ging donderdag omhoog op de aandelenbeurzen in New York, nadat het bedrijf negatiever werd over de te behalen winst. De maker van Doritos, Lay's en Pepsi kampt met hogere kosten, met name in Noord-Amerika. Die drukken op de marges. Het aandeel steeg 1,8 procent.

33 minuten geleden
WTO flink positiever over groei wereldhandel dit en volgend jaar

GENÈVE (ANP) - De Wereldhandelsorganisatie (WTO) is veel optimistischer geworden over de groei van de wereldwijde goederenhandel dit en volgend jaar. Dat komt naar voren uit de nieuwe vooruitzichten die de WTO donderdag heeft gepresenteerd.

37 minuten geleden
Restaurantbezoek wordt komend jaar duurder, verwacht FSIN

EDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut Nederland (FSIN). Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.

2 uur geleden
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod

UTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.

3 uur geleden
Persoonsgegevens buitgemaakt bij cyberaanval kledingsite ASOS

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse onlinemodewinkel ASOS meldt dat bij een cyberaanval eerder deze week persoonlijke gegevens van klanten zijn buitgemaakt, waaronder namen en contactgegevens. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van het bedrijf.

3 uur geleden
Japans modewinkelconcern achter Uniqlo op weg om H&M in te halen

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De eigenaar van Uniqlo, Fast Retailing, is op weg om H&M in te halen als het op een na grootste modewinkelconcern ter wereld. Dankzij winkelopeningen in Europa en Noord-Amerika en relatief eenvoudig ogende kleding die goed aanslaat, stegen de opbrengsten voor de Japanse retailer in een jaar tijd met 17 procent.

3 uur geleden
Sjoerdsma verwacht geen algeheel akkoord na overleg EU en China

DEN HAAG (ANP) - De EU en China bereiken geen "allesomvattend akkoord", verwacht minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66). Dat zei hij donderdag in de Tweede Kamer over het overleg dat de twee blokken momenteel in Beijing voeren.

3 uur geleden