Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Evergrande-crisis hangt boven komende beursweek

Evergrande-crisis hangt boven komende beursweek

AMSTERDAM (ANP) - De crisis rond het gigantische Chinese vastgoedbedrijf China Evergrande Group zal komende week het financieel- economisch nieuws blijven beheersen. Het is de vraag hoezeer dit ook doorwerkt op de internationale aandelenbeurzen. Het bedrijf torst een schuldenlast van honderden miljarden euro's met zich mee en liet afgelopen week al een termijn voor rentebetalingen verstrijken.

Vorige week begon dan ook met verliezen op de beurzen in onder andere Amsterdam en New York. Grondstoffenbedrijven werden geraakt door de financiële malaise bij Evergrande. Als de onderneming omvalt kan dit een crisis teweegbrengen in de gehele Chinese vastgoedsector, een belangrijke markt voor bijvoorbeeld staal.

Analisten zeiden daarop dat de kwestie rond Evergrande waarschijnlijk geen "Lehman Brothers-moment" wordt, verwijzend naar de val van de Amerikaanse bank in 2008 die de kredietcrisis verergerde. De Chinese regering zal op tijd ingrijpen om een harde val te voorkomen, zo is de gedachte. Christine Lagarde, president van de Europese Centrale Bank, verwacht in de eurozone een beperkte impact van een faillissement van Evergrande.

Mondiale groei

Maar voor de wereldeconomie heeft een echec bij China's op één grootste vastgoedbedrijf mogelijk ook gevolgen als Beijing te hulp schiet. Vastgoed en aanverwante sectoren, zoals de bouw, zijn goed voor 30 procent van de Chinese economie. Als een van de grootste spelers in financiële nood komt, remt dit de economische groei van het land en daardoor ook de mondiale groei. Daarnaast bestaat het vermogen van Chinese huishoudens voor 70 procent uit de waarde van vastgoed, waardoor ze kwetsbaar zijn voor een huizencrisis, schrijft Bloomberg-columnist Noah Smith.

Ondanks de zorgen in Oost-Azië bereikte de AEX donderdag een nieuw record. Voor het eerst eindigde de belangrijkste graadmeter in Amsterdam boven de 800 punten. In Europa zijn de ogen gericht op Duitsland, waar zondag parlementsverkiezingen worden gehouden. Maandag wordt duidelijk welke partijen de eerste regering na het afscheid van bondskanselier Angela Merkel zullen vormen. Macro-economische gegevens maken later in de week duidelijk hoe het gesteld is met het consumentenvertrouwen en werkloosheid van het land. Daarnaast verschijnen nieuwe cijfers over economische activiteit in de industrie van Duitsland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de eurozone.

Aan het Damrak zal er ook aandacht zijn voor de beleggersdagen die een aantal bedrijven organiseert. Onder andere chipbedrijven ASML en ASMI praten beleggers bij over hun strategie voor de komende periode.

Meer uit Financieel

Nike verliest op Wall Street na vertrek voetballer Kylian Mbappé

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.

3 uur geleden
FNV sluit nieuwe acties niet uit na stakingsweek schoonmakers

UTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.

5 uur geleden
Duitsland verlaagt accijns op benzine en diesel met 17 cent

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.

5 uur geleden
Topman Ryanair zegt sorry voor vergelijking met 'verkrachters'

DUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.

6 uur geleden
Dieselprijs stijgt zaterdag naar record, zegt UnitedConsumers

EINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.

6 uur geleden
Volkswagen verwacht door reorganisatie flink lagere winst

WOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.

7 uur geleden
Gouverneur Californië onderzoekt 'kill switch' voor AI

SACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.

7 uur geleden