Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Evacuaties uit Marioepol weer door beschietingen gestaakt

Evacuaties uit Marioepol weer door beschietingen gestaakt

KIEV/MARIOEPOL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn evacuaties van burgers uit het belegerde Marioepol gestaakt door geweld. Volgens de Oekraïense presidentiële adviseur Anton Gerasjtsjenko is dat het gevolg van Russische beschietingen. Volgens Gerasjtsjenko hebben "militante Russen" op de route geschoten die voor de evacuatie overeengekomen was, berichtte persbureau Interfax-Oekraïne.

Het Rode Kruis maakte ook melding van het stopzetten van de evacuatie. Het is onduidelijk of de corridors zondag nog heropend worden. Het is evenmin duidelijk hoeveel mensen de belegerde stad zijn ontvlucht. Pro-Russische rebellen die samen met de Russische strijdkrachten Marioepol omsingelen, maakten eerder op zondag melding van driehonderd mensen. Die zouden de stad aan de oostkant hebben verlaten onder bescherming van de rebellen. Oekraïense 'nationalisten' zouden de burgers willen beletten te vertrekken.

President Vladimir Poetin van Rusland uitte deze beschuldiging zondag ook. Volgens hem willen de Oekraïense leiders voorkomen dat burgers de belegerde stad verlaten. De burgerbevolking zou mogelijk een hindernis vormen voor een grote aanval van Russische strijdkrachten. Onder de verdedigers van de stad zijn milities waarvan Poetin zegt dat die verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden etnisch Russische burgers in de burgeroorlog die sinds 2014 in het oosten van Oekraïne woedt.

De leider van de pro-Russische separatisten in Donetsk, Denis Poesjilin, zei dat naast de vluchtroutes "offensieve operaties doorgaan". Hij stelt dat burgers in Marioepol gered moeten worden omdat ze anders als menselijk schild in de stad worden ingezet door de 'Oekraïense nationalisten'. Hij doelt op extreemrechtse milities met banden met de reguliere Oekraïense strijdkrachten.

Meer uit Buitenland

Musk zegt uitnodigingen bezoek eiland Epstein te hebben afgewezen

WASHINGTON (ANP) - Elon Musk zegt opnieuw de uitnodigingen te hebben afgewezen om een eiland van zedendelinquent Jeffrey Epstein te bezoeken. Vrijdag meldde CNN op basis van nieuwe vrijgegeven documenten dat de miljardair en topman van Tesla via e-mail een trip probeerde te regelen, al bleef onduidelijk of Musk het eiland daadwerkelijk heeft bezocht.

1 uur geleden
Kinderen overlijden in Gaza aan onderkoeling, waarschuwt WHO-chef

GAZA (ANP) - Zeker tien kinderen in de Gazastrook zijn sinds het begin van de winter overleden door onderkoeling. Dat zegt topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een bericht op X. "Naarmate de temperaturen dalen en de zware regenval toeneemt, worden kinderen en gezinnen die in slecht geïsoleerde, geïmproviseerde onderkomens verblijven, blootgesteld aan extreme omstandigheden, met weinig bescherming tegen de elementen."

1 uur geleden
EU-commissaris: Syrië nog niet veilig voor gedwongen terugkeer

BRUSSEL (ANP/DPA) - De situatie in Syrië is nog niet stabiel genoeg om Syrische vluchtelingen vanuit de Europese Unie terug te sturen. Dat zegt Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) in een interview met het Duitse persbureau dpa.

2 uur geleden
Ook nooit gebruikte aanklacht tegen Epstein vrijgegeven

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten beschikten in 2007 al over gedetailleerde informatie over de beschuldigingen tegen de rijke zedendeliquent Jeffrey Epstein. In een vrijgegeven conceptaanklacht uit die periode staan details over strafbare feiten waar hij toen niet voor is vervolgd omdat hij een omstreden deal kon sluiten met aanklagers, schrijven media als The New York Times en ABC News.

2 uur geleden
Overheid VS gedeeltelijk gesloten na uitblijven stemming in Huis

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid is per direct gedeeltelijk gesloten nu het Congres er niet in is geslaagd om vóór de om middernacht (lokale tijd) verstreken deadline een akkoord te bereiken over de financiering van de federale overheid. Dat meldt onder meer persbureau AFP.

4 uur geleden
VS: we tolereren geen onveilige acties Iran in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.

7 uur geleden
Ministerie VS keurt wapenverkopen aan Israël en Saudi-Arabië goed

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).

8 uur geleden