Evacuaties uit Marioepol weer door beschietingen gestaakt
KIEV/MARIOEPOL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn evacuaties van burgers uit het belegerde Marioepol gestaakt door geweld. Volgens de Oekraïense presidentiële adviseur Anton Gerasjtsjenko is dat het gevolg van Russische beschietingen. Volgens Gerasjtsjenko hebben "militante Russen" op de route geschoten die voor de evacuatie overeengekomen was, berichtte persbureau Interfax-Oekraïne.
Het Rode Kruis maakte ook melding van het stopzetten van de evacuatie. Het is onduidelijk of de corridors zondag nog heropend worden. Het is evenmin duidelijk hoeveel mensen de belegerde stad zijn ontvlucht. Pro-Russische rebellen die samen met de Russische strijdkrachten Marioepol omsingelen, maakten eerder op zondag melding van driehonderd mensen. Die zouden de stad aan de oostkant hebben verlaten onder bescherming van de rebellen. Oekraïense 'nationalisten' zouden de burgers willen beletten te vertrekken.
President Vladimir Poetin van Rusland uitte deze beschuldiging zondag ook. Volgens hem willen de Oekraïense leiders voorkomen dat burgers de belegerde stad verlaten. De burgerbevolking zou mogelijk een hindernis vormen voor een grote aanval van Russische strijdkrachten. Onder de verdedigers van de stad zijn milities waarvan Poetin zegt dat die verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden etnisch Russische burgers in de burgeroorlog die sinds 2014 in het oosten van Oekraïne woedt.
De leider van de pro-Russische separatisten in Donetsk, Denis Poesjilin, zei dat naast de vluchtroutes "offensieve operaties doorgaan". Hij stelt dat burgers in Marioepol gered moeten worden omdat ze anders als menselijk schild in de stad worden ingezet door de 'Oekraïense nationalisten'. Hij doelt op extreemrechtse milities met banden met de reguliere Oekraïense strijdkrachten.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De ingelaste EU-top over de Groenland-crisis gaat door, laat een woordvoerder van de voorzitter van de EU-leiders António Costa weten. De EU-leiders komen donderdagavond alsnog bij elkaar, ook nu de Amerikaanse president Donald Trump afziet van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland.
12 minuten geledenHASAKAH (ANP/AFP) - Het Syrische leger is naar eigen zeggen het grote gevangenenkamp Al-Hol, niet ver van de Iraakse grens, binnengetrokken. Dat kamp werd jarenlang gecontroleerd door de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF).
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse waarnemend president Delcy Rodríguez heeft bijna dertig topfiguren in de strijdkrachten en verwante veiligheidsorganen vervangen. Zo zijn de bevelhebbers van de voornaamste luchtmachtbases vervangen, meldden lokale media. Rodríguez is de plaatsvervanger van de door de VS begin dit jaar in een nachtelijke militaire operatie gevangengenomen president Nicolás Maduro. De luchtmachtbases waren doelwit bij de Amerikaanse operatie.
1 uur geledenLÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
2 uur geledenRIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.
2 uur geledenKOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
4 uur geleden