
Evacuatie van Nederlanders uit Soedan is nu niet aan orde
DEN HAAG (ANP) - De evacuatie van Nederlanders die in Soedan verblijven is nu niet aan de orde, laat een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken weten. De situatie in het land, waar het leger en paramilitairen tegen elkaar vechten, is momenteel te gevaarlijk. Het ministerie heeft contact met zo'n vijftig Nederlanders in Soedan.
Volgens het Duitse weekblad Der Spiegel hebben de Duitse strijdkrachten tevergeefs geprobeerd hun burgers uit Soedan te evacueren. Er waren in het geheim drie vliegtuigen richting Khartoem gestuurd, maar de operatie werd afgeblazen vanwege gevechten in de buurt van de luchthaven. Een bestand van 24 uur dat dinsdagavond moest ingaan, werd vrijwel direct geschonden.
Er wordt naar alle opties gekeken om Nederlanders uit Soedan te krijgen. "Nederland bereidt zich actief voor op alle scenario’s, in nauwe samenwerking met onze internationale partners. Wij laten jullie niet in de steek", verklaarde ambassadeur Irma van Dueren in een bericht aan de Nederlanders in het Noordoost-Afrikaanse land.
Voortdurende gevechten
Door de voortdurende gevechten in de stad is het moeilijk om mensen naar het vliegveld van Khartoem te krijgen. Nederlanders daar wordt dringend aangeraden binnen te blijven. Ook zijn er gevechten geweest op het vliegveld. Op satellietbeelden was deze week te zien dat vliegtuigen in brand stonden.
De Nederlanders in Soedan maken het naar omstandigheden redelijk, zegt de woordvoerder van het ministerie. "Maar ze mogen de straat niet op en de voorraden raken op. Ze zoeken naar perspectief." Het ministerie werkt met man en macht aan de zaak, benadrukt hij. Ook is er veel internationaal overleg.
Rapid Support Forces
Andere landen zouden volgens Der Spiegel hun pogingen om mensen uit Soedan te halen eveneens hebben gestopt. Namen van landen worden niet genoemd. Frankrijk heeft veel militairen in Afrika. In Tsjaad, een buurland van Soedan, heeft Parijs militairen gestationeerd.
De gevechten braken zaterdag uit. De strijd gaat tussen de Rapid Support Forces van generaal Mohamed Hamdan Dagalo, en de reguliere strijdkrachten. Die staan onder bevel van generaal Abdel Fattah Abdelrahman al-Burhan, de militaire leider van Sudan.
Westerse landen, waaronder Nederland, zetten in 2021 voor het laatst militairen in om mensen te evacueren. Dat gebeurde in Afghanistan toen de Taliban sneller dan verwacht de hoofdstad Kabul veroverde. De evacuatie verliep chaotisch en niet alle mensen konden worden geëvacueerd.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Een tweede groep Nederlandse reizigers die in Israël waren gestrand, is vrijdagavond aangekomen op de luchthaven van Eindhoven. Dat meldt demissionair minister van Buitenlandse Zaken Caspar Veldkamp op X. Het gaat om de voorlopig laatste repatriëringsvlucht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig minister van Defensie Wim van Eekelen is afgelopen woensdag op 94-jarige leeftijd overleden, melden zijn nabestaanden vrijdag. VVD'er Van Eekelen was ook diplomaat, Tweede- en Eerste Kamerlid en staatssecretaris.
4 uur geledenLAURIANO (ANP) - In Noord-Italië zijn twee verwaarloosde Nederlandse kinderen van 9 en 6 jaar oud aangetroffen. Dat melden verschillende Italiaanse media, waaronder Corriere della Sera. De jeugdrechtbank in Turijn heeft bepaald dat de ouders niet in staat zijn om voor de kinderen te zorgen en heeft ze uit huis geplaatst.
5 uur geledenBROUWERSDAM (ANP) - Suzan & Freek waren vrijdagavond zichtbaar geëmotioneerd toen zij het podium van Concert at SEA opliepen. Het stel geeft daar hun eerste optreden sinds ze eind mei bekendmaakten dat Freek Rikkerink uitgezaaide longkanker heeft en niet meer beter wordt. Het eerste lied dat Suzan & Freek zongen, was Dromen In Kleur. De 32-jarige Rikkerink deelde dat hij zich "fysiek goed" voelt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil afspraken maken met chemiebedrijf Chemours over het terugdringen van de PFAS-uitstoot. Minister Robert Tieman (BBB) en staatssecretaris Thierry Aartsen (VVD) van Infrastructuur en Waterstaat willen een "intentieverklaring" opstellen met het Dordtse chemiebedrijf, schrijven ze in een brief aan de Tweede Kamer. Ze spreken van een "no regret-optie" die nieuwe regelgeving niet uitsluit.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle wegen rond het World Forum in Den Haag zijn weer open. Ook de fietspaden zijn weer toegankelijk en de tramlijn in de omgeving van het World Forum rijdt weer volgens de normale route, meldt de gemeente.
10 uur geledenASSEN (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft vrijdagmiddag op het TT Circuit in Assen de training in de Moto2-klasse afgevlagd. De koning was bij de sessie aanwezig ter ere van honderd jaar TT in Assen.
10 uur geleden