Eurostat: prijzen landbouwproducten stijgen in een lager tempo
BRUSSEL (ANP) - De prijzen van landbouwproducten in de Europese Unie zijn in het laatste kwartaal van vorig jaar op jaarbasis minder hard gestegen vergeleken met het voorgaande kwartaal, meldt het Europees statistiekbureau Eurostat. Evengoed gingen de prijzen voor onder meer granen, varkensvlees en eieren in het vierde kwartaal op jaarbasis met 26 procent omhoog. In het kwartaal daarvoor bedroeg de toename 30 procent.
"De oorlog in Oekraïne heeft de wereldwijde landbouwmarkten in 2022 aanzienlijk verstoord", aldus Eurostat. Rusland en Oekraïne waren tot het uitbreken van de oorlog belangrijke exporteurs van granen, tarwe, maïs, oliehoudende zaden, vooral zonnebloemen, en kunstmest.
Van alle EU-landen gingen de prijzen van landbouwproducten in Hongarije (plus 53 procent) vorig kwartaal hardst omhoog, gevolgd door Polen (plus 44 procent) en Duitsland (plus 38 procent). Nederland was bijna 35 procent duurder uit. Inwoners van Malta hadden het minst last van de duurdere voedingsmiddelen, met een toename van 4 procent. Ook in Frankrijk (plus 14 procent), Cyprus en Italië (beide plus 15 procent) waren de prijsstijgingen relatief laag.
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
20 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse regering wil de prijzen aan de pomp verlagen. Bondskanselier Friedrich Merz kondigde daarvoor een accijnsverlaging op benzine en diesel van 17 cent per liter aan.
41 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Nederlandse slachterijen hebben in het eerste kwartaal van 2026 het laagste aantal varkens verwerkt sinds 2009. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. De terugval hangt samen met stoppersregelingen in de varkenshouderij, die de sector de afgelopen jaren aanzienlijk hebben doen krimpen.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Het datalek bij Basic-Fit treft in totaal 1 miljoen van de 5,8 miljoen leden. Eerder werd al bekend dat er in Nederland van 200.000 mensen gegevens waren buitgemaakt, maar de keten zit ook nog in vijf andere landen. Basic-Fit zegt iedereen die getroffen is te hebben geïnformeerd.
1 uur geledenMILAAN (ANP) - Modehuis Dolce & Gabbana heeft Stefano Cantino aangesteld als nieuwe mede-topman. Cantino was eerder topman van het Italiaanse modehuis Gucci. Bij Dolce & Gabbana maakte medeoprichter Stefano Gabbana vrijdag zijn vertrek als voorzitter wereldkundig.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Tsjechische vuurwapenfabrikant Colt CZ Group komt deze week naar de beurs in Amsterdam. Vanaf woensdag moeten aandelen in het bedrijf aan het Damrak verhandelbaar zijn. Het gaat niet om een normale beursgang, maar om een tweede notering voor Colt CZ, dat al sinds 2020 een beursnotering in Praag heeft. Er worden ook geen nieuwe aandelen uitgegeven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de vrees voor een nieuwe escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. President Donald Trump kondigde aan dat de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz gaat blokkeren na het mislukken van de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran in Islamabad afgelopen weekend. Die zeestraat is een belangrijke transportroute voor olie en gas uit het Midden-Oosten. Iran heeft laten weten de blokkade niet te zullen toestaan.
2 uur geleden