Eurostat: prijzen landbouwproducten stijgen in een lager tempo
BRUSSEL (ANP) - De prijzen van landbouwproducten in de Europese Unie zijn in het laatste kwartaal van vorig jaar op jaarbasis minder hard gestegen vergeleken met het voorgaande kwartaal, meldt het Europees statistiekbureau Eurostat. Evengoed gingen de prijzen voor onder meer granen, varkensvlees en eieren in het vierde kwartaal op jaarbasis met 26 procent omhoog. In het kwartaal daarvoor bedroeg de toename 30 procent.
"De oorlog in Oekraïne heeft de wereldwijde landbouwmarkten in 2022 aanzienlijk verstoord", aldus Eurostat. Rusland en Oekraïne waren tot het uitbreken van de oorlog belangrijke exporteurs van granen, tarwe, maïs, oliehoudende zaden, vooral zonnebloemen, en kunstmest.
Van alle EU-landen gingen de prijzen van landbouwproducten in Hongarije (plus 53 procent) vorig kwartaal hardst omhoog, gevolgd door Polen (plus 44 procent) en Duitsland (plus 38 procent). Nederland was bijna 35 procent duurder uit. Inwoners van Malta hadden het minst last van de duurdere voedingsmiddelen, met een toename van 4 procent. Ook in Frankrijk (plus 14 procent), Cyprus en Italië (beide plus 15 procent) waren de prijsstijgingen relatief laag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft ingestemd met een overname door Paramount Skydance. Dit blijkt volgens Reuters uit een audiofragment van een wereldwijde bijeenkomst van het bedrijf dat door het persbureau is beoordeeld.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - KPN eist dat Ziggo stopt met het gebruik van de term glasvezel en variaties daarop in de marketing. Daarover heeft het bedrijf een rechtszaak aangespannen, die woensdag plaatsvindt in Den Haag. Ziggo spreekt op de website van een "glasvezel-kabel" en die term zet consumenten op het verkeerde been, aldus KPN. Het is nog niet bekend wanneer de uitspraak komt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASMI, Besi en ASML stegen vrijdag op het Damrak, na de flinke verliezen van de chipbedrijven donderdag. Die gingen toen omlaag op de aandelenbeurs in Amsterdam na de kwartaalcijfers van Nvidia.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido wil niet zeggen of bij de gestolen data gevoelige gegevens zijn gepubliceerd van slachtoffers van huiselijk geweld of stalking. RTL Nieuws meldde vrijdag in de gestolen gegevens gevoelige informatie te hebben gevonden van meerdere mensen die worden gestalkt of bedreigd.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI heeft 110 miljard dollar (93 miljard euro) opgehaald bij een nieuwe financieringsronde. Het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT wordt nu gewaardeerd op 840 miljard dollar. OpenAI kan het geld goed gebruiken om te investeren in meer chips en datacenters.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Beleggers waren opgelucht dat de streamingdienst afziet van een verhoogd overnamebod op Warner Bros. Discovery. Het bestuur van Warner stelde dat het nieuwste overnamebod van concurrent Paramount Skydance "superieur" was aan het bestaande fusieakkoord met Netflix. De streamingdienst had het recht om het bod van Paramount te evenaren, maar besloot dat niet te doen. Het aandeel Netflix werd daarop 8,9 procent hoger gezet.
6 uur geledenBRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP) - Het is voor Frankrijk een "onaangename verrassing" dat de Europese Commissie vrijdag heeft besloten het Mercosur-handelsakkoord voorlopig al in werking te laten treden. Dat zei de Franse president Emmanuel Macron.
7 uur geleden