Eurostat: EU-bevolking daalt 6 procent in 2100, Nederland groeit
BRUSSEL (ANP) - Het aantal inwoners van de Europese Unie zal aan het eind van deze eeuw met 27,3 miljoen zijn afgenomen ten opzichte van 1 januari 2022, schat het Europees statistiekbureau (Eurostat). Begin vorig jaar telde de EU ongeveer 447 miljoen inwoners maar op 1 januari 2100 zijn het er nog 420 miljoen. Nederland gaat tegen die Europese ontwikkeling in. Volgens Eurostat zal de Nederlandse bevolking in 2100 juist 4,1 procent zijn gegroeid.
De prognoses van Eurostat zijn gebaseerd op een reeks aannames voor toekomstige niveaus van vruchtbaarheid, sterfte en migratie. Het bureau wijst erop dat er veel oversterfte was in de coronajaren 2020 en 2021. Daarna herstelde de bevolkingsgroei in de EU terwijl begin vorig jaar ook een massale toestroom van vluchtelingen uit Oekraïne op gang kwam vanwege de Russische inval. Voor de hele EU van 27 landen verwacht het bureau eerst nog een piekjaar in 2026 met 453 miljoen inwoners.
Maar daarna krimpt de EU-bevolking. Er overlijden dan meer mensen dan dat er baby's worden geboren en ook de migratie van buiten de EU neemt af, verwacht Eurostat. Het Centraal Bureau van de Statistiek verwacht dat de Nederlandse bevolking de komende vijftig jaar in Nederland juist nog blijft groeien, vooral door immigratie.
De EU zal in 2100 uit minder kinderen en jongeren tot 19 jaar en meer 65-plussers bestaan. Niet alleen het aandeel jongeren in de hele bevolking neemt de komende decennia af (van 20 naar 18 procent), maar vooral ook het aandeel van mensen in de werkende leeftijd (20-64 jaar), van nog 59 procent in 2022 tot 50 procent in 2100. Daar staat een verdere vergrijzing van de maatschappij tegenover. Nu is 15 procent van de EU-burgers tussen de 65 en 79 jaar, maar aan het eind van de eeuw 17 procent, terwijl het aandeel van de 80-plussers naar verwachting meer dan zal verdubbelen, van 6 naar 15 procent.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon worden mogelijkheden bekeken om NAVO-bondgenoten van de VS te straffen die onvoldoende steun zouden hebben gegeven tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Dat laat een Amerikaanse functionaris weten aan persbureau Reuters. Het gaat om opties als het schorsen van Spanje als NAVO-lid en het herzien van het Amerikaanse standpunt over de Britse claim op de Falklandeilanden.
29 minuten geledenODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
7 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
20 uur geleden