Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Eurostat: EU-bevolking daalt 6 procent in 2100, Nederland groeit

Eurostat: EU-bevolking daalt 6 procent in 2100, Nederland groeit

BRUSSEL (ANP) - Het aantal inwoners van de Europese Unie zal aan het eind van deze eeuw met 27,3 miljoen zijn afgenomen ten opzichte van 1 januari 2022, schat het Europees statistiekbureau (Eurostat). Begin vorig jaar telde de EU ongeveer 447 miljoen inwoners maar op 1 januari 2100 zijn het er nog 420 miljoen. Nederland gaat tegen die Europese ontwikkeling in. Volgens Eurostat zal de Nederlandse bevolking in 2100 juist 4,1 procent zijn gegroeid.

De prognoses van Eurostat zijn gebaseerd op een reeks aannames voor toekomstige niveaus van vruchtbaarheid, sterfte en migratie. Het bureau wijst erop dat er veel oversterfte was in de coronajaren 2020 en 2021. Daarna herstelde de bevolkingsgroei in de EU terwijl begin vorig jaar ook een massale toestroom van vluchtelingen uit Oekraïne op gang kwam vanwege de Russische inval. Voor de hele EU van 27 landen verwacht het bureau eerst nog een piekjaar in 2026 met 453 miljoen inwoners.

Maar daarna krimpt de EU-bevolking. Er overlijden dan meer mensen dan dat er baby's worden geboren en ook de migratie van buiten de EU neemt af, verwacht Eurostat. Het Centraal Bureau van de Statistiek verwacht dat de Nederlandse bevolking de komende vijftig jaar in Nederland juist nog blijft groeien, vooral door immigratie.

De EU zal in 2100 uit minder kinderen en jongeren tot 19 jaar en meer 65-plussers bestaan. Niet alleen het aandeel jongeren in de hele bevolking neemt de komende decennia af (van 20 naar 18 procent), maar vooral ook het aandeel van mensen in de werkende leeftijd (20-64 jaar), van nog 59 procent in 2022 tot 50 procent in 2100. Daar staat een verdere vergrijzing van de maatschappij tegenover. Nu is 15 procent van de EU-burgers tussen de 65 en 79 jaar, maar aan het eind van de eeuw 17 procent, terwijl het aandeel van de 80-plussers naar verwachting meer dan zal verdubbelen, van 6 naar 15 procent.

Meer uit Buitenland

Zweedse verkiezingswinnaar wil land in nieuwe richting leiden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.

26 minuten geleden
Nederlandse EP'ers positief over innige samenwerking EU-Canada

STRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".

48 minuten geleden
Ierland doet niet mee aan het Eurovisie Songfestival

DUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.

1 uur geleden
Oppositie wint Zweedse verkiezingen, premier Kristersson stapt op

STOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.

1 uur geleden
EP: EU-buitengrens moet beter beschermd, sluit hekken niet uit

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.

2 uur geleden
Rusland: nieuwe sancties VS maken vredesdeal Oekraïne lastiger

MOSKOU (ANP/RTR) - Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland gaan het lastiger maken om tot een vredesakkoord in Oekraïne te komen, meldt het Kremlin. De Verenigde Staten namen woensdag een ingrijpend sanctiepakket tegen Rusland aan. "Het valt in de categorie onvriendelijke daden", aldus woordvoerder Dmitri Peskov.

3 uur geleden
Canadese premier verwelkomt idee van geassocieerd lidmaatschap EU

STRAATSBURG (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen verwelkomd om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de Europese Unie te maken. Hij zei tijdens een toespraak in het Europees Parlement dat Canada en de EU samen sterker staan en van elkaar kunnen profiteren.

3 uur geleden