Europol identificeert gevaarlijkste bendes in Europa
DEN HAAG (ANP) - De Europese politieorganisatie Europol heeft naar eigen zeggen de gevaarlijkste criminele netwerken in Europa in kaart gebracht. Er zijn er 821 geïdentificeerd in de EU en zeventien "partnerlanden" van Europol. Het gaat in totaal om minstens 25.000 criminelen die "in staat zijn aanzienlijke schade te berokkenen aan de openbare veiligheid, de rechtstaat en de economie". De bendes zijn internationaal en wassen geld wit in de legale economie.
De voornaamste activiteit is drugscriminaliteit, waar zeker de helft zich mee bezighoudt. Daarnaast zijn er bendes die zich toeleggen op de misdaad gericht tegen eigendommen, fraude en ook de mensensmokkel neemt een belangrijke plaats in het criminele circuit in.
Ruim een derde van de netwerken wast de criminele winst wit met behulp van onroerend goed. Verder wordt veel geld witgewassen met behulp van ondernemingen waar veel cash in omgaat, luxe goederen en cryptocurrency. Volgens Europol probeert vrijwel niemand in de georganiseerde misdaad de criminele winsten niet via de legale economie te verbergen of wit te wassen.
Meer uit Buitenland
BASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
54 minuten geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
4 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
4 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
5 uur geleden