Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Unie zoekt positie tussen VS en China

Europese Unie zoekt positie tussen VS en China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil een speciale dialoog aangaan met de Verenigde Staten over China. "Onze speciale samenwerking is erg belangrijk", zei EU-buitenlandchef Josep Borrell na video-overleg van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken met hun Amerikaanse ambtgenoot Mike Pompeo.

De VS dringen erop aan dat de EU zich veel krachtiger uitspreekt tegen onder meer de veiligheidswet waardoor Peking meer macht krijgt in Hongkong, maar Borrell wil niet één kant kiezen omdat ook China een belangrijke partner is. Het is volgens hem lastig daarin de juiste balans te vinden. Volgende week hebben de EU en China topoverleg.

Nauwe samenwerking met de VS is nodig, zeker ook rond Hongkong, aldus Borrell, die ondanks allerlei meningsverschillen met de regering-Trump vol wil blijven inzetten op de trans-Atlantische band. Hij wees op het belang van internationale samenwerking om de coronacrisis te bestrijden, waarbij hij Washingtons aankondiging om de Wereldgezondheidsorganisatie de rug toe te keren bekritiseerde. "Mondiale problemen hebben mondiale oplossingen nodig."

De EU moet haar eigen koers blijven varen en zich niet laten meeslepen in de steeds heviger strijd tussen de twee grootmachten om mondiale hegemonie, vindt Borrell. "In ruwere zeeën moeten de eigen belangen en waarden van de EU ons kompas zijn", zo verwoordde hij het in een blog.

Ook de mogelijke annexatie van Palestijnse gebieden door Israël kwam ter sprake. Tegen dat onderdeel van een Amerikaans 'vredesplan’ spraken veel lidstaten zich volgens Borrell duidelijk uit. Vooral Duitsland en Luxemburg doen dat, maar bijvoorbeeld Hongarije heeft een ander standpunt. Pompeo nam nota van de meningsverschillen in Europa, aldus Borrell.

Het plan van de VS heeft wel "momentum" gecreëerd, wat volgens de EU-diplomaat zou moeten leiden tot hervatting van de gesprekken tussen Israël en de Palestijnen. De EU staat klaar om hierbij een rol te spelen, besloot de Spaanse diplomaat.

Meer uit Buitenland

Harvard aangeklaagd in VS om achterhouden documenten over racisme

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie meldt dat het Harvard heeft aangeklaagd. De prestigieuze universiteit zou hebben geweigerd documenten over te dragen die verband houden met onderzoeken naar racisme bij de toelatingsprocedure.

5 minuten geleden
Moeder in Frankrijk opgepakt na vondst baby's in vriezer

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Een 50-jarige vrouw is in Frankrijk opgepakt na de vondst van twee pasgeboren baby's in een vriezer. Ze heeft toegegeven dat het haar kinderen zijn en dat zij ze heeft ingevroren, aldus het Franse openbaar ministerie.

8 minuten geleden
Duitse bondskanselier roept VS op om band te herstellen

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz roept de Verenigde Staten op het geschonden vertrouwen tussen Europa en de VS te herstellen. Hij richtte zich vanaf de belangrijke veiligheidsconferentie in München rechtstreeks, in het Engels, tot de oude bondgenoot. "Laten we het trans-Atlantische vertrouwen repareren en nieuw leven inblazen."

1 uur geleden
Zware celstraffen om plannen grote aanslag op synagoge Manchester

MANCHESTER (ANP/RTR) - In Groot-Brittannië zijn twee mannen veroordeeld tot lange gevangenisstraffen voor het beramen van een aanslag op een synagoge in de omgeving van Manchester. De veroordeelden zouden geïnspireerd zijn door terreurgroep Islamitische Staat.

1 uur geleden
Congo akkoord met 'principe van staakt-het-vuren' in oosten

KINSHASA (ANP/AFP) - De Democratische Republiek Congo "accepteert het principe van een staakt-het-vuren" in het oosten, aldus het kantoor van de president. Bemiddelaar Angola had bij de regering en rebellengroep M23 een bestand vanaf 18 februari voorgesteld, waarbij de posities in het conflict worden bevroren.

3 uur geleden
Merz en Macron spreken stilletjes over Europese nucleaire paraplu

MÜNCHEN (ANP) - Duitsland en Frankrijk zijn in overleg over de bescherming van Europa met kernwapens, zegt bondskanselier Friedrich Merz. Frankrijk, de enige kernmacht in de Europese Unie, heeft de afgelopen tijd meermaals gezegd dat het wel wil praten over het uitbreiden van zijn 'nucleaire paraplu' buiten Frankrijk zelf.

3 uur geleden
Leger VS klaar met verplaatsen IS-gevangenen van Syrië naar Irak

TAMPA/BAGDAD (ANP/RTR) - De strijdkrachten van de VS hebben naar eigen zeggen in een operatie die 23 dagen duurde 5700 gevangen genomen strijders van de terreurgroep Islamitische Staat (IS) overgebracht van Syrië naar Irak. Ze werden vastgehouden in plaatsen in Syrië die door Koerdische milities werden gedomineerd. Toen de Koerden zich terugtrokken, omdat het Syrische leger van president Ahmed al-Sharaa begin dit jaar succesvol in het offensief ging, vreesden de VS dat de strijders zouden ontsnappen en zich zouden hergroeperen.

3 uur geleden