Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Unie zoekt positie tussen VS en China

Europese Unie zoekt positie tussen VS en China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil een speciale dialoog aangaan met de Verenigde Staten over China. "Onze speciale samenwerking is erg belangrijk", zei EU-buitenlandchef Josep Borrell na video-overleg van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken met hun Amerikaanse ambtgenoot Mike Pompeo.

De VS dringen erop aan dat de EU zich veel krachtiger uitspreekt tegen onder meer de veiligheidswet waardoor Peking meer macht krijgt in Hongkong, maar Borrell wil niet één kant kiezen omdat ook China een belangrijke partner is. Het is volgens hem lastig daarin de juiste balans te vinden. Volgende week hebben de EU en China topoverleg.

Nauwe samenwerking met de VS is nodig, zeker ook rond Hongkong, aldus Borrell, die ondanks allerlei meningsverschillen met de regering-Trump vol wil blijven inzetten op de trans-Atlantische band. Hij wees op het belang van internationale samenwerking om de coronacrisis te bestrijden, waarbij hij Washingtons aankondiging om de Wereldgezondheidsorganisatie de rug toe te keren bekritiseerde. "Mondiale problemen hebben mondiale oplossingen nodig."

De EU moet haar eigen koers blijven varen en zich niet laten meeslepen in de steeds heviger strijd tussen de twee grootmachten om mondiale hegemonie, vindt Borrell. "In ruwere zeeën moeten de eigen belangen en waarden van de EU ons kompas zijn", zo verwoordde hij het in een blog.

Ook de mogelijke annexatie van Palestijnse gebieden door Israël kwam ter sprake. Tegen dat onderdeel van een Amerikaans 'vredesplan’ spraken veel lidstaten zich volgens Borrell duidelijk uit. Vooral Duitsland en Luxemburg doen dat, maar bijvoorbeeld Hongarije heeft een ander standpunt. Pompeo nam nota van de meningsverschillen in Europa, aldus Borrell.

Het plan van de VS heeft wel "momentum" gecreëerd, wat volgens de EU-diplomaat zou moeten leiden tot hervatting van de gesprekken tussen Israël en de Palestijnen. De EU staat klaar om hierbij een rol te spelen, besloot de Spaanse diplomaat.

Meer uit Buitenland

Grootste deel Tsjernihiv zonder stroom na Russische droneaanval

TSJERNIHIV (ANP/RTR) - Het grootste deel van de Oekraïense regio Tsjernihiv is zonder stroom komen te zitten na een Russische droneaanval, meldt de lokale gouverneur. Er zijn reparatiewerkzaamheden bezig om de schade te herstellen.

34 minuten geleden
WSJ: Iran vuurde raketten af richting basis in Indische Oceaan

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran heeft onlangs twee ballistische raketten afgevuurd richting de Amerikaans-Britse militaire basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan. Dat bevestigt het Iraanse persbureau Mehr na berichtgeving van The Wall Street Journal.

5 uur geleden
Iran praat met Japan over toegang Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran is bereid om Japanse schepen door de Straat van Hormuz te laten varen. Dat heeft de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met het Japanse persbureau Kyodo.

5 uur geleden
New York Times wint zaak rond persvrijheid Pentagon

NEW YORK (ANP) - Het besluit van de regering-Trump om de activiteiten van verslaggevers in het Pentagon aan banden te leggen, is in strijd met de Amerikaanse grondwet. Dat heeft een rechter vrijdag bepaald in een zaak die was aangespannen door The New York Times, meldt de krant.

7 uur geleden
Trump overweegt militaire operaties Iran af te schalen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt te overwegen om de militaire operaties tegen Iran af te schalen. Hij begon drie weken geleden samen met Israël met het aanvallen van het land en claimt dat de oorlog zo goed als afgerond is.

8 uur geleden
Trump sluit staakt-het-vuren in Iran uit

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.

12 uur geleden
VS sturen 2500 extra mariniers naar Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.

15 uur geleden