Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Unie zoekt positie tussen VS en China

Europese Unie zoekt positie tussen VS en China

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil een speciale dialoog aangaan met de Verenigde Staten over China. "Onze speciale samenwerking is erg belangrijk", zei EU-buitenlandchef Josep Borrell na video-overleg van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken met hun Amerikaanse ambtgenoot Mike Pompeo.

De VS dringen erop aan dat de EU zich veel krachtiger uitspreekt tegen onder meer de veiligheidswet waardoor Peking meer macht krijgt in Hongkong, maar Borrell wil niet één kant kiezen omdat ook China een belangrijke partner is. Het is volgens hem lastig daarin de juiste balans te vinden. Volgende week hebben de EU en China topoverleg.

Nauwe samenwerking met de VS is nodig, zeker ook rond Hongkong, aldus Borrell, die ondanks allerlei meningsverschillen met de regering-Trump vol wil blijven inzetten op de trans-Atlantische band. Hij wees op het belang van internationale samenwerking om de coronacrisis te bestrijden, waarbij hij Washingtons aankondiging om de Wereldgezondheidsorganisatie de rug toe te keren bekritiseerde. "Mondiale problemen hebben mondiale oplossingen nodig."

De EU moet haar eigen koers blijven varen en zich niet laten meeslepen in de steeds heviger strijd tussen de twee grootmachten om mondiale hegemonie, vindt Borrell. "In ruwere zeeën moeten de eigen belangen en waarden van de EU ons kompas zijn", zo verwoordde hij het in een blog.

Ook de mogelijke annexatie van Palestijnse gebieden door Israël kwam ter sprake. Tegen dat onderdeel van een Amerikaans 'vredesplan’ spraken veel lidstaten zich volgens Borrell duidelijk uit. Vooral Duitsland en Luxemburg doen dat, maar bijvoorbeeld Hongarije heeft een ander standpunt. Pompeo nam nota van de meningsverschillen in Europa, aldus Borrell.

Het plan van de VS heeft wel "momentum" gecreëerd, wat volgens de EU-diplomaat zou moeten leiden tot hervatting van de gesprekken tussen Israël en de Palestijnen. De EU staat klaar om hierbij een rol te spelen, besloot de Spaanse diplomaat.

Meer uit Buitenland

Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

10 minuten geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

30 minuten geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

39 minuten geleden
Brits marineschip na aanval Cyprus onderweg naar Middellandse Zee

LONDEN (ANP/AFP) - Het Britse marineschip HMS Dragon heeft Portsmouth verlaten en is onderweg naar de Middellandse Zee om de "Britse verdediging in de regio te versterken". Daar vond begin deze maand een droneaanval plaats op een Britse basis op Cyprus. Naderhand verweet de oppositie in het Verenigd Koninkrijk de regering daar te traag op te reageren en daarmee de internationale reputatie van het land te grabbel te gooien.

42 minuten geleden
Regering-Trump trekt aanbeveling 'autismemedicijn' in

WASHINGTON (ANP/AFP) - De regering-Trump komt terug op haar eerdere aanbeveling om mensen met autisme te behandelen met leucovorin. Er is te beperkt bewijs dat het middel kan werken.

1 uur geleden
Reuters: eerste oorlogsdagen kostten VS 5,6 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste twee dagen van de Amerikaanse bombardementen en aanvallen op Iran hebben de staatskas 5,6 miljard dollar (ruim 4,8 miljard euro) gekost. Die informatie heeft het Witte Huis met het Congres gedeeld, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters.

1 uur geleden
Canada schroeft beveiliging ambassades VS en Israël op

TORONTO (ANP/RTR) - Canada verhoogt de beveiliging van Amerikaanse en Israëlische ambassades en consulaten in het land in reactie op een beschieting van het Amerikaanse consulaat in Toronto.

2 uur geleden