Europese Unie wil China straffen voor acties tegen Oeigoeren
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil China straffen voor het schenden van de mensenrechten van de Oeigoerse moslimminderheid in de regio Xinjiang. Het is voor het eerst dat de EU het communistische regime sancties oplegt sinds het bloedige neerslaan van een opstand op het Tiananmenplein in Peking in 1989, meldt de Amerikaanse krant The Wall Street Journal (WSJ) vanuit Brussel.
De EU zou vier functionarissen en een zogenoemde entiteit op de zwarte lijst willen zetten, is vernomen van diplomaten. Een van de sancties is een reisverbod voor de betrokkenen. Ook komen ze niet bij hun eventuele tegoeden in de EU-lidstaten. De Chinezen staan vermeld in een lijst waarop ook verdachte mensenrechtenschenders uit Rusland, Noord-Korea en Afrika staan.
Sommige Europese regeringen en de Verenigde Staten bestempelen de acties van Peking in Xinjiang als genocide tegen de Oeigoeren. Dat deed de Tweede Kamer twee weken geleden eveneens. De volkerenmoord zal ook worden aangekaart tijdens het eerste overleg tussen de nieuwe Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie en een Chinese delegatie volgende week in Alaska.
Het besluit voor Europese sancties voor mensenrechtenschendingen kwam er na lange onderhandelingen deze week. Het slepende overleg legde opnieuw de verdeeldheid van het EU-blok bloot over hoe om te gaan met Peking, aldus WSJ. De maatregelen moeten nog worden goedgekeurd, wat naar verwachting zal gebeuren wanneer de EU-ministers van Buitenlandse Zaken later deze maand bijeenkomen.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/DPA/RTR) - Paus Leo XIV heeft tijdens zijn eerste kerstnachtmis als kerkleider in Vaticaanstad opgeroepen tot medemenselijkheid en vrede. Hij zei in zijn preek op kerstavond dat het verhaal van Jezus, die in een stal werd geboren omdat er geen plaats was in een herberg, christenen eraan moet herinneren dat een weigering om armen en vreemdelingen te helpen gelijkstaat aan het afwijzen van God zelf.
38 minuten geledenTEGUCIGALPA (ANP/RTR) - De door de Amerikaanse president Trump gesteunde conservatieve Nasry Asfura heeft de presidentsverkiezingen in Honduras gewonnen. Dat heeft de kiesraad van het Midden-Amerikaanse land bekendgemaakt. De uitslag liet vier weken op zich wachten door vertragingen, technische problemen en aantijgingen van fraude.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse autoriteiten hebben ruim 1 miljoen documenten ontdekt die mogelijk te maken hebben met de spraakmakende zaak rond de Amerikaanse zedendelinquent Epstein. Het ministerie van Justitie zegt de documenten zo snel mogelijk te willen vrijgeven, maar gezien de omvang kan dat nog enkele weken duren.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Veertien landen veroordelen de goedkeuring van negentien nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever door Israël, schrijven ze in een verklaring. Het statement komt van Duitsland, België, Canada, Denemarken, Spanje, Frankrijk, Italië, Ierland, IJsland, Japan, Malta, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk.
6 uur geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG) - Rusland gebruikt mogelijk Chinese satellietbeelden bij aanvallen op doelen in Oekraïne, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens hem valt er een verband te leggen tussen Chinese satellietbeelden van Oekraïens grondgebied en Russische aanvallen op energievoorzieningen.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron zegt dat hij met NAVO-chef Mark Rutte heeft overlegd over de situatie in Oekraïne. In januari praten Europese leiders verder in Parijs, meldt hij op X.
8 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse regering zegt het recht op vrijheid van meningsuiting volledig te verdedigen, maar vindt ook dat er maatregelen nodig zijn tegen de schadelijkste inhoud op het internet. Londen benadrukt dit na het besluit van de Amerikaanse regering om vijf Europese prominenten, onder wie twee Britten, de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen wegens censuur.
8 uur geleden