Europese top van EU en buurlanden test ook relatie met Britten
WOODSTOCK (ANP) - Migratie en de hulp aan Oekraïne zijn opnieuw belangrijke thema's op de vierde top van de Europese Politieke Gemeenschap. Maar de vergadering op het Engelse kasteel Blenheim, de geboorteplaats van Winston Churchill, wordt onverwacht ook een test voor een nieuwe relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en Europa na de Brexit van 2020.
Want de nieuwe Britse regering van premier Keir Starmer zit er nog maar nauwelijks twee weken. Maar deze regering zet wel meteen stappen om nieuwe banden te smeden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk. Terwijl de vorige premier Rishi Sunak, zo klonk in zijn kringen, eigenlijk helemaal geen zin had in Europese besprekingen.
Het idee van de in 2022 begonnen Europese Politieke Gemeenschap kwam van de Franse president Emmanuel Macron. Ruim 45 Europese regeringsleiders en staatshoofden kunnen hier belangrijke onderwerpen bespreken zonder dat dit per se moet leiden tot gezamenlijke standpunten. Ook leiders van Europese landen die geen lid zijn van de EU doen mee, zoals Servië en Turkije.
De ochtend op Blenheim Palace begint met een sessie over Europese defensie en hulp aan Oekraïne. Over dit punt heeft premier Starmer al aangegeven dat hij nauwer met Europese landen wil samenwerken. Daarna is er overleg in kleinere groepen over de thema's migratie, energie en het waarborgen van de democratie in Europa. De Nederlandse premier Dick Schoof doet hier, zo is aangekondigd, mee aan een rondetafel over migratie en het aanknopen van eventuele verdragen met landen buiten Europa.
Ook NAVO-chef Jens Stoltenberg, EU-buitenlandchef Josep Borrell en de voorzitter van de EU-regeringsleiders Charles Michel zijn van de partij.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
4 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
5 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
6 uur geleden