Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese top van EU en buurlanden test ook relatie met Britten

Europese top van EU en buurlanden test ook relatie met Britten

WOODSTOCK (ANP) - Migratie en de hulp aan Oekraïne zijn opnieuw belangrijke thema's op de vierde top van de Europese Politieke Gemeenschap. Maar de vergadering op het Engelse kasteel Blenheim, de geboorteplaats van Winston Churchill, wordt onverwacht ook een test voor een nieuwe relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en Europa na de Brexit van 2020.

Want de nieuwe Britse regering van premier Keir Starmer zit er nog maar nauwelijks twee weken. Maar deze regering zet wel meteen stappen om nieuwe banden te smeden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk. Terwijl de vorige premier Rishi Sunak, zo klonk in zijn kringen, eigenlijk helemaal geen zin had in Europese besprekingen.

Het idee van de in 2022 begonnen Europese Politieke Gemeenschap kwam van de Franse president Emmanuel Macron. Ruim 45 Europese regeringsleiders en staatshoofden kunnen hier belangrijke onderwerpen bespreken zonder dat dit per se moet leiden tot gezamenlijke standpunten. Ook leiders van Europese landen die geen lid zijn van de EU doen mee, zoals Servië en Turkije.

De ochtend op Blenheim Palace begint met een sessie over Europese defensie en hulp aan Oekraïne. Over dit punt heeft premier Starmer al aangegeven dat hij nauwer met Europese landen wil samenwerken. Daarna is er overleg in kleinere groepen over de thema's migratie, energie en het waarborgen van de democratie in Europa. De Nederlandse premier Dick Schoof doet hier, zo is aangekondigd, mee aan een rondetafel over migratie en het aanknopen van eventuele verdragen met landen buiten Europa.

Ook NAVO-chef Jens Stoltenberg, EU-buitenlandchef Josep Borrell en de voorzitter van de EU-regeringsleiders Charles Michel zijn van de partij.

Meer uit Buitenland

Experts: stroomstoring Spanje en Portugal samenloop van factoren

MADRID (ANP/AFP) - De grootschalige stroomstoring in Spanje en Portugal van april vorig jaar kwam door een "noodlottige samenloop van verschillende factoren", concluderen deskundigen in een rapport. "Er was niet één enkele oorzaak", aldus Damian Cortinas, van de netbeheerdersorganisatie ENTSO-E die opdracht gaf tot het onderzoek.

6 minuten geleden
Woordvoerder Iraanse garde gedood bij luchtaanvallen VS en Israël

TEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.

2 uur geleden
Israël valt Syrische doelen aan na geweld tegen druzen

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.

3 uur geleden
Mette-Marit zegt dat zij is 'gemanipuleerd' door Jeffrey Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.

4 uur geleden
Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

7 uur geleden
Mexico zegt elf leden van drugskartel te hebben gedood

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.

9 uur geleden
Brussel grijpt niet rigoureuzer in om energiekosten te verlagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.

9 uur geleden