Europese top van EU en buurlanden test ook relatie met Britten
WOODSTOCK (ANP) - Migratie en de hulp aan Oekraïne zijn opnieuw belangrijke thema's op de vierde top van de Europese Politieke Gemeenschap. Maar de vergadering op het Engelse kasteel Blenheim, de geboorteplaats van Winston Churchill, wordt onverwacht ook een test voor een nieuwe relatie tussen het Verenigd Koninkrijk en Europa na de Brexit van 2020.
Want de nieuwe Britse regering van premier Keir Starmer zit er nog maar nauwelijks twee weken. Maar deze regering zet wel meteen stappen om nieuwe banden te smeden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk. Terwijl de vorige premier Rishi Sunak, zo klonk in zijn kringen, eigenlijk helemaal geen zin had in Europese besprekingen.
Het idee van de in 2022 begonnen Europese Politieke Gemeenschap kwam van de Franse president Emmanuel Macron. Ruim 45 Europese regeringsleiders en staatshoofden kunnen hier belangrijke onderwerpen bespreken zonder dat dit per se moet leiden tot gezamenlijke standpunten. Ook leiders van Europese landen die geen lid zijn van de EU doen mee, zoals Servië en Turkije.
De ochtend op Blenheim Palace begint met een sessie over Europese defensie en hulp aan Oekraïne. Over dit punt heeft premier Starmer al aangegeven dat hij nauwer met Europese landen wil samenwerken. Daarna is er overleg in kleinere groepen over de thema's migratie, energie en het waarborgen van de democratie in Europa. De Nederlandse premier Dick Schoof doet hier, zo is aangekondigd, mee aan een rondetafel over migratie en het aanknopen van eventuele verdragen met landen buiten Europa.
Ook NAVO-chef Jens Stoltenberg, EU-buitenlandchef Josep Borrell en de voorzitter van de EU-regeringsleiders Charles Michel zijn van de partij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
8 uur geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
9 uur geleden