Europese telescoop Euclid vertrokken op zoek naar donkere materie
CAPE CANAVERAL (ANP) - Vanaf de ruimtebasis Kennedy Space Center bij Cape Canaveral in Florida is een Falcon 9-raket van het ruimtebedrijf SpaceX succesvol opgestegen met de Europese ruimtetelescoop Euclid aan boord.
De telescoop moet op 1,5 miljoen kilometer afstand van de aarde gaan speuren naar mysterieuze donkere materie en donkere energie. Die beslaan in theorie het grootste deel van het universum, maar ze werden nog niet eerder waargenomen.
De reis van de telescoop zal een maand duren. Daarna duurt het nog eens twee maanden om alle instrumenten af te stellen. De verwachting is dat de telescoop daarna zes tot elf jaar operationeel zal blijven.
De stuwraket van de Falcon 9 is inmiddels teruggekeerd naar de aarde en geland op een platform in de Atlantische Oceaan.
Oorspronkelijk zou een Russische Sojoezraket de Europese telescoop naar zijn bestemming brengen, maar dat plan werd geannuleerd door de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland. Als alternatief werd gekozen voor SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van miljardair en Tesla-baas Elon Musk.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
10 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
11 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
13 uur geleden