Europese telescoop Euclid vertrokken op zoek naar donkere materie
CAPE CANAVERAL (ANP) - Vanaf de ruimtebasis Kennedy Space Center bij Cape Canaveral in Florida is een Falcon 9-raket van het ruimtebedrijf SpaceX succesvol opgestegen met de Europese ruimtetelescoop Euclid aan boord.
De telescoop moet op 1,5 miljoen kilometer afstand van de aarde gaan speuren naar mysterieuze donkere materie en donkere energie. Die beslaan in theorie het grootste deel van het universum, maar ze werden nog niet eerder waargenomen.
De reis van de telescoop zal een maand duren. Daarna duurt het nog eens twee maanden om alle instrumenten af te stellen. De verwachting is dat de telescoop daarna zes tot elf jaar operationeel zal blijven.
De stuwraket van de Falcon 9 is inmiddels teruggekeerd naar de aarde en geland op een platform in de Atlantische Oceaan.
Oorspronkelijk zou een Russische Sojoezraket de Europese telescoop naar zijn bestemming brengen, maar dat plan werd geannuleerd door de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland. Als alternatief werd gekozen voor SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van miljardair en Tesla-baas Elon Musk.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese NAVO-landen weigeren af te spreken elk een vaste bijdrage vrij te maken voor de steun aan Oekraïne, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij had "gedurfd" voorgesteld dat ze 0,25 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) voortaan aan Oekraïne zouden besteden, maar daar is te weinig steun voor.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla worden naar de Israëlische havenstad Ashdod gebracht. Een woordvoerster van de Nederlandse delegatie bevestigt berichtgeving van de NOS dat ze dat te horen hebben gekregen van internationale organisaties en het ministerie van Buitenlandse Zaken.
28 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt binnenkort de eerste uitbetaling van de EU-lening van 90 miljard, meldt de Europese Commissie. Het gaat om 3,2 miljard euro, dat voor 1 juli wordt uitbetaald.
32 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse autoriteiten hebben nog niet vastgesteld dat er mijnen zijn gelegd in de Straat van Hormuz. Dat zei minister van Defensie Catherine Vautrin tegen radiozender France Info. "Op dit moment heb ik geen zekerheid over dit onderwerp, maar we bereiden ons in ieder geval voor op de mogelijke noodzaak om mijnen te ruimen."
1 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping en de Russische president Vladimir Poetin hebben in Beijing de banden tussen hun landen verder aangehaald met nieuwe samenwerkingsdocumenten. Ze zeiden daarnaast dat de relatie tussen hun landen van zeer hoog niveau was.
1 uur geledenVILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
2 uur geleden