Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese telescoop Euclid vertrokken op zoek naar donkere materie

Europese telescoop Euclid vertrokken op zoek naar donkere materie

CAPE CANAVERAL (ANP) - Vanaf de ruimtebasis Kennedy Space Center bij Cape Canaveral in Florida is een Falcon 9-raket van het ruimtebedrijf SpaceX succesvol opgestegen met de Europese ruimtetelescoop Euclid aan boord.

De telescoop moet op 1,5 miljoen kilometer afstand van de aarde gaan speuren naar mysterieuze donkere materie en donkere energie. Die beslaan in theorie het grootste deel van het universum, maar ze werden nog niet eerder waargenomen.

De reis van de telescoop zal een maand duren. Daarna duurt het nog eens twee maanden om alle instrumenten af te stellen. De verwachting is dat de telescoop daarna zes tot elf jaar operationeel zal blijven.

De stuwraket van de Falcon 9 is inmiddels teruggekeerd naar de aarde en geland op een platform in de Atlantische Oceaan.

Oorspronkelijk zou een Russische Sojoezraket de Europese telescoop naar zijn bestemming brengen, maar dat plan werd geannuleerd door de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland. Als alternatief werd gekozen voor SpaceX, het ruimtevaartbedrijf van miljardair en Tesla-baas Elon Musk.

Meer uit Buitenland

Iran ontbiedt Duitse ambassadeur na demonstratie in München

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.

3 uur geleden
Vance: Iran wil Trumps rode lijnen niet erkennen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.

4 uur geleden
Meer arrestaties na fatale mishandeling in Frankrijk

LYON (ANP/AFP) - Zeven mensen zijn opgepakt in het onderzoek naar de fatale mishandeling van de nationalistische activist Quentin Deranque. Het Openbaar Ministerie in Lyon bevestigt dat het aantal arrestaties is opgelopen.

4 uur geleden
AfD-politicus beboet voor nazigroet op verkiezingsposter

FRANKFURT (ANP/DPA) - Een politicus van Alternative für Deutschland (AfD) is veroordeeld voor een verkiezingsposter waarop de nazigroet wordt getoond. Een rechtbank heeft hem een boete van 11.600 euro opgelegd.

5 uur geleden
Oekraïne en Rusland klaar met eerste dag van overleg in Genève

GENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De eerste dag van onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland in het Zwitserse Genève is voorbij, meldt de Oekraïense hoofdonderhandelaar. Ze praten woensdag verder, opnieuw onder bemiddeling van de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Iran houdt grote herdenking voor omgekomen betogers

TEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran hebben de Iraanse autoriteiten een herdenkingsceremonie gehouden voor de duizenden mensen die omkwamen bij de protesten in dat land de afgelopen weken. De herdenking werd gehouden in de Imam Khomeini Mosalla-moskee, het grootste islamitische gebedshuis in Teheran. Tijdens de herdenking waren nationalistische liederen te horen en werd "dood aan Amerika" en "dood aan Israël" geroepen.

7 uur geleden
Minister Saar namens Israël bij bijeenkomst vredesraad Washington

JERUZALEM (ANP/AFP) - Buitenlandminister Gideon Saar neemt donderdag namens Israël deel aan de eerste bijeenkomst van de zogenoemde Vredesraad van Donald Trump. Landen die deelnemen aan die onlangs opgerichte organisatie van de Amerikaanse president, komen in Washington samen.

8 uur geleden