Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese stroom duurder door stilvallen Franse kernreactoren

Europese stroom duurder door stilvallen Franse kernreactoren

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijzen in Europa zijn aan het stijgen omdat het Franse energiebedrijf EDF verschillende kernreactoren voor langere tijd heeft moeten stilleggen wegens onderhoud. EDF verlaagde daarom opnieuw zijn verwachting voor de hoeveelheid stroom die het bedrijf dit jaar denkt te kunnen opwekken.

EDF is de grootste elektriciteitsleverancier van Frankrijk en ook een belangrijke stroomleverancier aan buurlanden, zoals Duitsland, Spanje, Italië en het Verenigd Koninkrijk. Het concern kampt al enige tijd met gebreken bij diverse reactoren die daardoor om veiligheidsredenen zijn stilgelegd. Om die uitval te compenseren moet EDF nu elders stroom inkopen, tegen hoge prijzen. Dit leidt ertoe dat ook de elektriciteitsprijzen voor consumenten stijgen in Frankrijk en Duitsland.

Volgens schattingen van de Amerikaanse bank Morgan Stanley kan de stroomproductie bij EDF dit jaar wel dalen naar het laagste niveau in meer dan drie decennia. De problemen bij EDF komen erg ongelegen, want de energieprijzen in Europa liggen al erg hoog. Dat komt door de grote vraag naar gas en een beperkt aanbod uit Rusland, de grootste gasleverancier aan Europa. Daar komen de spanningen rond Oekraïne nog bovenop.

De Europese gasprijs ging dinsdag ook omhoog. Dat kwam mede door het dreigement van de Amerikaanse president Joe Biden over de omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2, die loopt van Rusland naar Duitsland. Biden zei dat indien Rusland Oekraïne binnenvalt, dat het einde zou betekenen voor Nord Stream 2. De pijplijn is al aangelegd, maar wacht nog op formele goedkeuring voor ingebruikname.

Meer uit Financieel

Frans AI-bedrijf Mistral haalt 830 miljoen op voor datacenter

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.

2 uur geleden
Minister: rol voor Nederlandse bedrijven in wederopbouw Oekraïne

BREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.

3 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Damrak na techaankondiging van Google

AMSTERDAM (ANP) - ASML, ASMI en Besi hoorden maandag bij de verliezers op het Damrak. De chipbedrijven staan onder druk na een doorbraak die Google vorige week meldde. Analisten hebben tegen persbureau Bloomberg gezegd dat de vraag naar bepaalde soorten opslagruimte en daarmee chips daardoor kan afnemen.

3 uur geleden
G7-leiders willen energiemarkt stabiliseren met maatregelen

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen zeggen bereid te zijn "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om de stabiliteit van de energiemarkt te waarborgen. De ministers van Financiën en de leiders van de centrale banken van de economische grootmachten spraken elkaar maandag tijdens een onlineconferentie over een gezamenlijke aanpak tegen de verstoorde energiemarkt. De centrale banken zeggen zich in te zetten voor het handhaven van prijsstabiliteit en willen de volatiliteit beperken.

3 uur geleden
Boekingsgegevens campingaanbieder Roan gestolen bij datalek

BREDA (ANP) - Bij een datalek zijn gevoelige gegevens van klanten van vakantieaanbieder Roan buitgemaakt. Het gaat om onder meer namen, telefoonnummers, e-mailadressen, de bestemmingen en aankomst- en vertrekdata. Het in Breda gevestigde Roan, dat ruim honderd campings aanbiedt in zeven Europese landen, zegt dat "verschillende andere bedrijven in de vakantiesector helaas ook zijn getroffen door dit beveiligingslek".

4 uur geleden
Wall Street krabbelt op na zware verliezen, olie opnieuw duurder

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York krabbelden maandag wat op na de zware koersverliezen op vrijdag. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers lijken wel enige moed te putten uit opmerkingen van president Donald Trump dat de Verenigde Staten en Iran "direct en indirect" overleg hebben gevoerd en dat Pakistan, als tussenpersoon, heeft aangegeven dat er de komende dagen "betekenisvolle gesprekken" zouden kunnen plaatsvinden.

6 uur geleden
Duitse inflatie sterk gestegen door hogere brandstofprijzen

WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in maart sterk gestegen als gevolg van de fors hogere brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens voorlopige cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis steeg de inflatie naar 2,7 procent op jaarbasis. In februari was dat nog 1,9 procent. Op maandbasis namen de consumentenprijzen met 1,1 procent toe.

7 uur geleden