Europese stroom duurder door stilvallen Franse kernreactoren
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De stroomprijzen in Europa zijn aan het stijgen omdat het Franse energiebedrijf EDF verschillende kernreactoren voor langere tijd heeft moeten stilleggen wegens onderhoud. EDF verlaagde daarom opnieuw zijn verwachting voor de hoeveelheid stroom die het bedrijf dit jaar denkt te kunnen opwekken.
EDF is de grootste elektriciteitsleverancier van Frankrijk en ook een belangrijke stroomleverancier aan buurlanden, zoals Duitsland, Spanje, Italië en het Verenigd Koninkrijk. Het concern kampt al enige tijd met gebreken bij diverse reactoren die daardoor om veiligheidsredenen zijn stilgelegd. Om die uitval te compenseren moet EDF nu elders stroom inkopen, tegen hoge prijzen. Dit leidt ertoe dat ook de elektriciteitsprijzen voor consumenten stijgen in Frankrijk en Duitsland.
Volgens schattingen van de Amerikaanse bank Morgan Stanley kan de stroomproductie bij EDF dit jaar wel dalen naar het laagste niveau in meer dan drie decennia. De problemen bij EDF komen erg ongelegen, want de energieprijzen in Europa liggen al erg hoog. Dat komt door de grote vraag naar gas en een beperkt aanbod uit Rusland, de grootste gasleverancier aan Europa. Daar komen de spanningen rond Oekraïne nog bovenop.
De Europese gasprijs ging dinsdag ook omhoog. Dat kwam mede door het dreigement van de Amerikaanse president Joe Biden over de omstreden gaspijpleiding Nord Stream 2, die loopt van Rusland naar Duitsland. Biden zei dat indien Rusland Oekraïne binnenvalt, dat het einde zou betekenen voor Nord Stream 2. De pijplijn is al aangelegd, maar wacht nog op formele goedkeuring voor ingebruikname.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeiverwachtingen voor de wereldwijde economie verlagen vanwege de Iranoorlog. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF ziet gevaar in een wereldeconomie die slecht is toegerust om op schokken te reageren, heeft ze dinsdag gezegd in een interview met persbureau Bloomberg.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan verder met het uitwerken van verduurzamingsafspraken met Tata Steel. De gezamenlijke intentieverklaring die afgelopen najaar werd getekend, krijgt van de meeste partijen in de Tweede Kamer op zijn minst het voordeel van de twijfel. Wel dringen veel Kamerfracties erop aan dat in de definitieve deal veel hardere afspraken komen over met name de beoogde gezondheids- en klimaatwinst.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine veranderingen gesloten. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump Iran heeft gesteld om een deal te sluiten. De deadline verloopt om 02.00 uur Nederlandse tijd.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.
5 uur geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman deed een overnamebod op het muziekconcern van platenlabels met bekende artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Ondanks de koerswinst van UMG (plus 11,4 procent) sloot de AEX licht lager.
7 uur geleden