Europese staatssteunregels soepeler om oorlog en energiecrisis
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie versoepelt de staatssteunregels verder. Bedrijven dreigen nog meer in de knel te komen nu de oorlog in Oekraïne voortduurt en aardgas en andere energiebronnen weleens nog duurder of zelfs schaars kunnen worden, schat zij in. Overheden krijgen vooral meer ruimte om het bedrijfsleven te helpen over te stappen op duurzame energie of energie van elders.
De versoepeling sluit aan bij het noodplan van de commissie om de Europese energievoorziening door de komende winter te helpen. "De toestand is ernstig en we moeten onze inspanningen opvoeren om de fossiele brandstoffen uit te faseren waarop we tot dusver erg hebben geleund", zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Margrethe Vestager.
De commissie wil investeringen in duurzame energie aanmoedigen, om uit de greep van energieleverancier Rusland te komen. EU-landen mogen daarom aanbestedingsregels voor bijvoorbeeld de installatie van warmtepompen versoepelen. Voor energiebesparingsprojecten of de overgang van de industrie naar duurzame energie is in sommige gevallen zelfs helemaal geen aanbesteding meer nodig. Het mkb en bedrijven die bijzonder efficiënt met energie omgaan zouden aanspraak kunnen maken op een extra beloning.
Extra ruimte
De oorlog en de daaropvolgende EU-sancties en Russische vergeldingsmaatregelen hebben sommige Europese bedrijven hard geraakt. Ondernemingen zijn klandizie of leveranciers verloren. De commissie rekte de staatssteunregels een maand na de Russische inval in Oekraïne al op. Maar die extra ruimte volstaat in haar ogen dus niet.
De limieten op directe staatssteun, met bijvoorbeeld subsidies, belastingkortingen, zachte leningen of garanties, aan door de oorlog getroffen bedrijven gaan met een kwart omhoog. Dat brengt ze op 500.000 euro per bedrijf. Voor boeren en vissers is de verruiming nog forser. Waar zij nu nog 35.000 euro mogen ontvangen, wordt dat voor boeren 62.000 en voor vissers zelfs 75.000 euro.
De Europese mededingingsregels moeten er bijvoorbeeld voor zorgen dat EU-landen bedrijven in eigen land niet bevoordelen zodat ze rivalen kunnen wegconcurreren. Maar ze kunnen soms wijken om een verstoring van de economie te verhelpen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
43 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
2 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
4 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
1 dag geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
1 dag geleden