Europese staalsector vraagt om maatregelen vanwege energiecrisis
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese staalsector wil dat de politiek een pakket maatregelen neemt om de impact van de huidige energiecrisis te verminderen. De metaalproducenten vragen onder andere om staatssteun en het aanboren van de nationale gasreserves om de hoge energieprijzen te beteugelen en sluitingen van smelterijen te voorkomen.
Eurometaux, dat producenten als Glencore, Rio Tinto en Norsk Hydro vertegenwoordigt, heeft de Europese Commissie daarover een brief gestuurd. Daarin waarschuwen ze dat steeds meer producenten gedwongen kunnen worden om hun productie te verlagen of fabrieken zelfs volledig te sluiten als extra steun uitblijft.
Vooral aluminium- en zinkproducenten worden hard getroffen door de snel stijgende gas- en elektriciteitsprijzen. De afgelopen maanden staakten al verschillende smelterijen noodgedwongen hun productie waardoor regionale tekorten zijn ontstaan. Dat zorgde ook voor sterk gestegen productprijzen. Circa een derde van de aluminiumcapaciteit wordt volgens de briefschrijvers beperkt door de crisis.
Gasvoorraden
De stroomprijzen zijn weliswaar gedaald ten opzichte van de pieken van vorige maand, maar de smelterijen lijden nog steeds zware verliezen in landen zoals Frankrijk. Verder liggen de gasvoorraden in Europa ver onder het niveau dat gebruikelijk is voor deze tijd van het jaar. Door het gebrek aan gasaanvoer uit Rusland liggen nieuwe prijspieken deze winter op de loer.
In de brief stelt Eurometaux voor de nationale gasreserves te gebruiken om de markt te stabiliseren. Verder denken de staalbedrijven aan lagere beprijzing voor CO2-uitstoot om de kosten te drukken. Ook zou nagedacht moeten worden over een steunpakket vergelijkbaar met tijdelijke maatregelen die werden genomen om de economie door de coronacrisis te loodsen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
54 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
15 uur geleden