
Europese satellietbedrijven fuseren in concurrentieslag met Musk
PARIJS (ANP) - Twee Europese satellietbedrijven gaan samen om zo beter te kunnen concurreren met ruimtevaartbedrijf SpaceX van Elon Musk en techconcern Amazon. Het Franse Eutelsat en zijn Britse branchegenoot OneWeb hebben een intentieverklaring ondertekend voor een fusie. Dat laatste bedrijf is bij de deal zo'n 3,3 miljard euro waard.
De markt voor satellieten voor het aanbieden van breedbandinternet zal de komende jaren hard groeien. SpaceX probeert met zijn satellietdivisie Starlink al veel marktaandeel te winnen met duizenden satellieten in de ruimte. Amazon heeft voor zijn eigen onderdeel voor satellietverbindingen, Project Kuiper, ook al tientallen lanceringen gepland.
Om die Amerikaanse bedrijven weerstand te bieden willen Eutelsat en OneWeb meer ruimte hebben voor investeringen. Door de fusie, die in de eerste helft van 2023 rond moet zijn, verwachten de bedrijven op termijn 150 miljoen euro per jaar te besparen. Na de fusie behaalt het bedrijf naar verwachting een jaaromzet van 1,2 miljard euro.
Nieuws over een ophanden zijnde fusie van de bedrijven leidde de afgelopen dagen tot veiligheidszorgen bij de Britse overheid. China heeft met zijn investeringsfonds CIC namelijk een belang van 5 procent in Eutelsat, waardoor vrees voor politieke beïnvloeding van OneWeb bestaat. De Britten hebben zelf een belang OneWeb. De Franse staat is veruit de grootste aandeelhouder van Eutelsat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Chipfabrikant Intel hoorde woensdag bij de verliezers op Wall Street. Daarmee komt het enthousiasme over het aandeel weer wat tot bedaren na de flinke koerssprong van dinsdag. Verder verwerkten beleggers onder meer nieuwe opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij dreigde met mogelijke heffingen van ongeveer 25 procent op de import van auto's, halfgeleiders en farmaceutische producten.
1 uur geledenPHOENIX (ANP/BLOOMBERG) - De fabrikant van elektrische vrachtwagens Nikola heeft in de Verenigde Staten een vorm van uitstel van betaling aangevraagd. Bij het Amerikaanse bedrijf stroomde lange tijd meer geld uit de kas dan er binnenkwam, onder andere door tegenvallende verkopen en een terugroepactie vanwege accu's die in brand vlogen in 2023.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven doen een dringend beroep op de politiek om snel met maatregelen te komen om de Nederlandse industrie vooruit te helpen. Volgens ondernemersorganisatie VNO-NCW is een sterke industrie meer dan ooit nodig, nu de Amerikaanse president Donald Trump een hard handelsbeleid voert terwijl Nederland met allerlei andere problemen kampt.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Garagemedewerkers, fietsenmakers en autoverhuurders in Noord-Brabant leggen donderdag voor 24 uur het werk neer, gevolgd door hun collega's in Utrecht en Flevoland die op vrijdag 24 uur gaan staken. Dat melden FNV en CNV die tot de staking hebben opgeroepen. De vakbonden willen op die manier hun eisen voor een nieuwe cao afdwingen bij brancheorganisatie BOVAG.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn verkoopt niet langer verpakkingsvrije artikelen, zoals rijst, koffie of ontbijtgranen, die klanten zelf konden 'tappen'. Dat bevestigt een woordvoerster van de supermarktketen na berichtgeving van RTL Z. Volgens haar deden maar weinig klanten op deze manier hun boodschappen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - ING heeft moeite om voldoende IT-personeel te werven omdat technologiebedrijven meer betalen dan de Nederlandse bank. Dat heeft technologiedirecteur Daniele Tonella gezegd in een interview met financieel persbureau Bloomberg.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders hebben geen gelijk gekregen in een zaak tegen de Staat over een overheidsmaatregel die bedoeld was om prijsstijgingen in de huursector te beperken. Een groep particuliere verhuurders had eind 2023 een zaak aangespannen die draaide om de zogeheten WOZ-cap, die een jaar eerder werd ingesteld om ervoor te zorgen dat de WOZ-waarde minder bepalend werd bij het vaststellen van de huurprijs.
4 uur geleden