Europese sancties voor Rusland voor vergiftiging Navalni
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie straft Rusland voor de vergiftiging van oppositieleider Aleksej Navalni. De Russische regering ontkent dat het daar iets mee van doen heeft, maar de EU is niet tevreden over de uitleg van Moskou en het onderzoek naar de zaak. "Zij die betrokken waren bij deze moordaanslag" kunnen sancties verwachten, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell.
De strafmaatregelen waren bepleit door onder andere Nederland, Duitsland en Frankrijk. Ze zien "geen andere verklaring" voor de moordaanslag op Navalni "dan Russische betrokkenheid en verantwoordelijkheid", zei minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken eerder. Ze eisen dat Rusland de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) de ruimte geeft voor onderzoek.
Navalni werd in augustus erg ziek tijdens een vlucht in Rusland. Hij mocht uiteindelijk naar Duitsland om daar behandeld te worden. Daar stelden onder anderen OPCW-experts vast dat de politicus is vergiftigd met het verboden novitsjok-zenuwgif. Het staat daarmee vast dat het verdrag tegen chemische wapens is geschonden en "dat kan niet zonder gevolgen blijven", zei Bloks Duitse collega Heiko Maas maandag.
De sancties, die de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU maandag overeenkwamen, moeten nog worden uitgewerkt. Ingewijden spraken eerder de verwachting uit dat de maatregelen functionarissen van de Russische militaire inlichtingendienst GROe zullen treffen. Zij zouden dan niet meer naar de EU kunnen reizen en niet meer bij Europese tegoeden kunnen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat de gesprekken in Genève over een einde aan de oorlog met Rusland te weinig hebben opgeleverd. "Zoals het er vandaag voorstaat, kunnen we niet zeggen dat er voldoende resultaat is geboekt."
8 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben opnieuw gedreigd uit het Internationaal Energieagentschap (IEA) te stappen, tenzij de organisatie minder aandacht besteedt aan klimaatverandering. Dit zei de Amerikaanse minister van Energie, Chris Wright, woensdag bij een vergadering in Parijs. Vorig jaar dreigde de minister ook al met opstappen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 150 (voormalige) diplomaten, ambassadeurs en politici roepen in een open brief de Franse minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot op om beweringen terug te nemen die hij vorige week deed over VN-rapporteur Francesca Albanese. De brief is onder anderen ondertekend door de Nederlandse oud-ministers Jan Pronk, Ben Bot, Laurens Jan Brinkhorst, Jozias van Aartsen en Hedy d'Ancona.
1 uur geledenLECQUES (ANP/AFP) - De voormalige Palestijnse diplomaat Leila Shahid is op 76-jarige leeftijd overleden in haar Zuid-Franse thuisplaats Lecques. Dat melden Le Monde en persbureau AFP. Volgens haar familie koos de al lang zieke oud-diplomaat voor een eigen levenseinde.
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - De slagtand van een beroemd beeld van een olifant in Rome is afgebroken. Het gaat om een sculptuur uit 1667 naar ontwerp van Gian Lorenzo Bernini. Hoewel de politie nog onderzoekt waardoor het beeld beschadigd is geraakt, gaat de Italiaanse minister van Cultuur Alessandro Giuli al uit van vandalisme.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat zijn land de basis legt voor verdere onderhandelingen met de Verenigde Staten. Abbas Araghchi zei in een telefoongesprek met topman Rafael Grossi van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) dat wordt gekeken naar een "kader voor toekomstige gesprekken".
4 uur geledenNUUK (ANP/AFP) - De Deense koning Frederik X is in Groenland aangekomen voor een driedaags bezoek. Hij werd onthaald door belangstellenden en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen. Groenland is een autonoom gebied binnen het Koninkrijk Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil er ook over kunnen beschikken.
5 uur geleden