Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese ruk naar rechts in de maak, maar impact onzeker

Europese ruk naar rechts in de maak, maar impact onzeker

BRUSSEL (ANP) - Het gros van de pakweg 360 miljoen kiezers in de Europese Unie kan zondag zijn stem uitbrengen voor een nieuw Europees Parlement. Opiniepeilers verwachten een ruk naar rechts, zoals in Nederland zich al voltrok met de recente klinkende verkiezingsuitslagen van de PVV.

Geestverwanten van de partij van Geert Wilders staan al maanden op flinke winst in belangrijke EU-landen als Frankrijk, Duitsland en Italië. Zij vaardigen een fors deel af van de 720 Europarlementariërs in het nieuwe parlement. De Europese uitslag van zondag bepaalt niet alleen hoe dat parlement er uitziet, maar is ook uitgangspunt bij de verdeling van belangrijke Europese functies als het voorzitterschap van de Europese Commissie, de raad van regeringsleiders en de baan van EU-buitenlandchef.

Maar die blijven toch in handen van middenpartijen als de centrumrechtse EVP van huidig commissievoorzitter Ursula von der Leyen, denken opiniepeilers. De EVP lijkt nog steeds opnieuw veruit de grootste politieke 'familie' te worden, met de sociaaldemocratische S&D als goede tweede. Radicaal-rechtse partijen als die van Wilders' Franse bondgenoot Marine Le Pen groeien wel fors, maar komen daar niet bij in de buurt.

Traditionele machtspartijen

"De peilingen zijn tamelijk stabiel, zeker op Europees niveau", zegt Tobias Schminke van Europe Elects, dat nationale peilingen doorrekent naar een Europese prognose. De spanning zit 'm achter de twee traditionele machtspartijen in het midden, in de strijd om de derde plaats. De liberalen en de groenen, die EVP en S&D de afgelopen vijf jaar doorgaans aan een meerderheid hielpen, staan op verlies. De twee radicaal-rechtse fracties zouden hen allebei voorbij kunnen streven.

"Maar de echte verandering wordt niet gebracht door de kiezers, maar door de herindeling van de Europese politieke partijfamilies", denkt Schminke. Radicaal-rechtse kopstukken als Wilders dromen van één grote nieuwe fractie, die in het Europees Parlement echte invloed zou kunnen uitoefenen. Von der Leyen heeft er al op gezinspeeld misschien wel met zo'n nieuwe fractie te willen samenwerken. Het maakt het haar EVP in ieder geval makkelijker om de komende tijd naar rechts te sturen, en niet meer vooral op links te hoeven leunen.

Meer uit Buitenland

Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

6 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

7 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

7 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

8 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

8 uur geleden
Hezbollah klaar voor 'lang conflict' met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.

9 uur geleden
VS: tot 10 miljoen dollar voor gouden tip Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.

10 uur geleden