Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Rekenkamer hekelt EU-regeling voor niet-gerecycled afval

Europese Rekenkamer hekelt EU-regeling voor niet-gerecycled afval

LUXEMBURG (ANP) - De Europese regeling waarbij lidstaten Brussel moeten betalen voor niet-gerecycled kunststof verpakkingsafval, functioneert niet goed. Dat constateert de Europese Rekenkamer in een nieuw rapport. Het instituut roept de Europese Commissie op de problemen snel te verhelpen.

Kunststof verpakkingsmateriaal dat niet wordt gerecycled is sinds 2021 een nieuwe inkomstenbron voor de EU. Voor elke kilo die lidstaten niet recyclen, gaat 80 eurocent richting de EU-begroting. Deze bijdragen worden berekend aan de hand van prognoses, omdat de daadwerkelijke gegevens pas na twee jaar bekend worden. Vorig jaar bedroegen de inkomsten uit niet-gerecycled plastic 7,2 miljard euro, 4 procent van de totale inkomsten van de EU.

Maar sinds de invoering functioneert het systeem al niet naar behoren, concludeert de Europese Rekenkamer. De gegevens zijn niet betrouwbaar genoeg of de betrouwbaarheid is twijfelachtig. Ook wordt onvoldoende gecontroleerd of kunststof daadwerkelijk gerecycled wordt.

Gebrek aan passende controles

Verder waren veel EU-landen niet goed voorbereid. Deskundigen van de in Luxemburg gevestigde rekenkamer wijzen erop dat aanvankelijk slechts vijf lidstaten de betreffende Europese richtlijn in nationale wetten hadden omgezet. De Europese Commissie zag zich daarom eerder al genoodzaakt procedures te starten tegen de overige 22 landen om dit alsnog te laten gebeuren.

De Europese Rekenkamer controleert of de middelen van de EU correct worden geïnd en besteed. Uit de controles komt naar voren dat voor 2021, het eerste jaar waarover landen moesten betalen, 22 lidstaten een kleinere hoeveelheid niet-gerecycled kunststof hadden voorspeld dan uiteindelijk is berekend. Zo viel de voorspelling 1,4 miljard kilo lager uit dan de hoeveelheid die in 2023 werd vastgesteld, wat neerkomt op 1,1 miljard euro. Dit bedrag staat gelijk aan bijna een vijfde van de 5,9 miljard euro die voor dat jaar werd geïnd.

Los van de financiële implicaties is het door een gebrek aan passende controles ook goed mogelijk dat een deel van het kunststof verpakkingsafval alleen op papier wordt gerecycled, stelt de rekenkamer verder. "Wanneer het als gerecycled opgegeven afval in werkelijkheid wordt verbrand, gedumpt of gestort, is dat een milieudelict", waarschuwt de organisatie.

Meer uit Financieel

Lingeriemerk Victoria's Secret flink hoger op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.

3 uur geleden
Vluchten van en naar Portugal geannuleerd door staking

DEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.

3 uur geleden
Amerikaanse overheid wil AI-modellen vooraf testen op veiligheid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.

5 uur geleden
Staking Belgische luchtverkeersleiders beëindigd na akkoord

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.

6 uur geleden
UniCredit vergroot belang in Commerzbank tot ruim 34 procent

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.

6 uur geleden
Stevige winst voor AEX-index, Prosus grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.

7 uur geleden
Ook Britse krijgsmacht gaat 'militair Starlink-netwerk' gebruiken

LONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.

7 uur geleden