Europese Rekenkamer: EU-steun biologische landbouw schiet tekort
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie schiet ernstig tekort bij het stimuleren van biologische landbouw. Dat schrijft de Europese Rekenkamer maandag in een verslag waarin het landbouwbeleid is geanalyseerd.
Een van de kritiekpunten is dat het Europees beleid vooral gericht is op het vergroten van de hoeveelheid biologische landbouwgrond. Die prikkel maakt dat boeren wel hun biologische areaal uitbreiden, maar dat ze daarop vervolgens niet per se ook een grotere hoeveelheid biologische producten produceren. Het rapport stelt vast dat boeren soms zelfs landbouwsubsidies krijgen zonder dat ze een aantal normen respecteren voor biologische landbouw, zoals gewasrotatie of dierenwelzijn.
De Europese Rekenkamer is bovendien bezorgd dat biologische boeren gedemotiveerd raken door de focus op de grootte van de percelen zonder bijkomende ondersteuning van een gezonde markt voor biologische producten. Bij de presentatie van het rapport noemde een lid van de Rekenkamer het voorbeeld van boeren die weliswaar biologische melk produceren, maar uiteindelijk die melk als gewone melk naar melkfabrieken moeten sturen omdat er onvoldoende capaciteit is om de biologische melk apart te verpakken en te verkopen.
Nederland
De Europese Unie heeft in de periode tussen 2014 en 2022 ongeveer 12 miljard euro aan subsidies gestoken in de biologische landbouw. Voor de periode tot 2027 komt daar nog eens 15 miljard euro bij.
Het rapport maakt inzichtelijk dat Nederland in vergelijking met andere EU-landen tot de landen behoort met weinig biologische landbouw: nog geen 5 procent is biologische landbouwgrond, in vergelijking met bijvoorbeeld 9,8 procent in Duitsland en 25,7 procent in Oostenrijk.
25 procent
In de periode van 2014 tot 2022 was Nederland blijkens dit rapport ook het enige EU-land dat de Europese steun voor biologische landbouw niet had opgenomen in het eigen nationale programma voor plattelandsontwikkeling. Daarom heeft Nederland hiervoor ook geen Europese subsidie ontvangen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsland, Italiƫ, Frankrijk, Griekenland en Spanje die samen voor deze periode 62 procent van het Europese steungeld voor biologische landbouw hebben ontvangen.
Het Europese streven is dat in 2030 25 procent van alle landbouwgrond biologisch is. Daar zit Nederland nog ver van af met een streefdoel van 15 procent aan biologische landbouwgrond voor 2030, in vergelijking met bijvoorbeeld 30 procent in Zweden en 35 procent in Oostenrijk.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever heeft in het eerste jaar onder topman Fernando Fernandez een hogere winst in de boeken gezet. Het Britse bedrijf achter merken als Dove, Knorr en Rexona zette vaart achter een grote reorganisatie om kosten te besparen. Ook kondigde Unilever veel verkoopdeals aan om van minder goed presterende merken af te komen.
4 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - IJsbedrijf Magnum, ook bekend van merken als Cornetto en Ben & Jerry's, heeft vorig jaar een fors lagere nettowinst in de boeken gezet. Dat had onder meer te maken met kosten voor de afsplitsing van Unilever. De opbrengsten daalden licht.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse betaalbedrijf Adyen verwacht dat de omzet dit jaar met minstens 20 procent stijgt, na een groei van 21 procent vorig jaar. De winst uit de gewone bedrijfsactiviteiten klom afgelopen jaar met 26 procent tot 1,3 miljard euro, maakte het in Amsterdam gevestigde bedrijf donderdag bekend.
25 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Anheuser-Busch InBev (AB InBev), de grootste bierbrouwer ter wereld, heeft afgelopen kwartaal opnieuw minder bier verkocht. De brouwer achter merken als Budweiser, Stella Artois, Hertog Jan, Jupiler en Leffe kampt net als concurrenten Heineken en Carlsberg met zwakke verkopen doordat de vraag naar bier in veel belangrijke markten afneemt, mede doordat de alcoholconsumptie daalt door zorgen over de negatieve gevolgen voor de gezondheid.
26 minuten geledenMAASTRICHT (ANP) - Gezondheids- en voedingsbedrijf dsm-firmenich heeft de omzet het afgelopen jaar op peil gehouden en verwacht de komende jaren harder te groeien. Het Nederlands-Zwitserse concern verkocht de afgelopen jaren veel bedrijfsonderdelen om zich volop te richten op grondstoffen die terechtkomen in consumentenproducten zoals make-up, parfum en voedingssupplementen. De eerder deze week aangekondigde deal om de diervoedingstak te verkopen was het sluitstuk van die koerswijziging, meldt topman Dimitri de Vreeze.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in januari op jaarbasis opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 279 bedrijven failliet. Dat zijn 39 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 12 procent. Ten opzichte van december steeg het aantal faillissementen met 6 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in januari gemiddeld 2,4 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie nam daarmee flink af ten opzichte van de 2,8 procent in december.
1 uur geleden