
Europese Rekenkamer bezorgd over toenemende schuldenlast EU
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) maakt zich grote zorgen over uitstaande EU-leningen en de rentelast daarop. Tegen 2027 kunnen uitstaande EU-leningen zijn opgelopen tot 900 miljard euro. Daaronder valt de lening van 750 miljard euro die de Europese Commissie is aangegaan voor het coronaherstelfonds. De rente die de EU over de leningen moet betalen, kan tot 2028 boven de 30 miljard euro uitkomen.
Dat is ruim twee keer zo veel als de oorspronkelijke raming van 14,9 miljard euro van de Europese Commissie, zei ERK-voorzitter Tony Murphy bij de toelichting op het jaarverslag van de Rekenkamer over 2024.
In de periode van de nieuwe meerjarenbegroting, die loopt van 2028 tot 2034, kunnen de rentebetalingen oplopen tot bijna 74 miljard euro. Dat is een aanzienlijk deel van de totale EU-begroting, die 191,1 miljard euro omvatte in het verslagjaar 2024.
Voorstel
Om de rente te betalen, maar ook voldoende budget over te houden voor de prioriteiten van de EU, zijn meer eigen middelen belangrijk, zei Murphy. "Maar dat is een politieke keuze." De Europese Commissie heeft daar recent een voorstel toe gedaan, waaronder een Europese heffing op tabak. Het Nederlandse kabinet is niet direct voorstander van nieuwe eigen middelen. Dat geldt ook voor andere lidstaten.
De ERK is ook bezorgd over het uitblijven van politieke overeenstemming over het aflossen van de schulden, zei ERK-lid Stef Blok in een toelichting. De Europese Commissie heeft een voorstel gedaan, maar daar zijn de lidstaten het nog niet over eens.
Cohesiefonds
De EU-begroting bevat nog steeds te veel onrechtmatigheden, concludeert de ERK verder. De onrechtmatigheden zijn te wijten aan "hardnekkige tekortkomingen in de structuren voor toezicht en verantwoording", zei Murphy. De ERK heeft daarom voor het zesde opeenvolgende jaar een afkeurend oordeel uitgebracht over de EU-uitgaven.
De meeste fouten zijn gemaakt bij uitgaven van het cohesiefonds dat is bedoeld om achtergestelde EU-regio's vooruit te helpen. In dat fonds gaat een derde van de totale EU-begroting om. "Een fout betekent niet per se fraude, maar het kan wel", zei Blok.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met winsten gesloten, waarbij vooral techbedrijven hard stegen. Beleggers hadden oog voor de notulen van de rentevergadering van de Federal Reserve in september en schoven zorgen over de voortdurende shutdown aan de kant.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse belastingdienst (IRS) stuurt bijna de helft van zijn werknemers tijdelijk naar huis. Door het uitblijven van een politiek akkoord over de overheidsbegroting is er geen geld voor veel overheidsdiensten. Daardoor komen 34.000 van de 74.299 medewerkers tijdelijk zonder werk te zitten, meldt de IRS in een woensdag gepubliceerd noodplan.
4 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Google kondigt aan 5 miljard euro te investeren in België voor de uitbreiding van een datacenter in Saint-Ghislain. Daarmee wil het techconcern voldoen aan de groeiende vraag naar zijn clouddiensten, onder andere voor de ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI).
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De staking van sjorders in de Rotterdamse haven komt op een zeer slecht moment. Door stormachtig weer in de afgelopen weken waren er al achterstanden ontstaan, legt haveneconoom Bart Kuipers uit. Daarnaast voeren loodsen in België ook actie waardoor onder andere in de haven van Antwerpen schepen liggen te wachten om in of uit te varen.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het werk in grote containerterminals in de Rotterdamse haven komt door een staking van sjorders grotendeels tot stilstand. Dat zeggen sjorbedrijven Matrans en ILS. Sinds woensdagmiddag hebben sjorders, die verantwoordelijk zijn voor het losmaken en vastzetten van containers op schepen en kades, voor 48 uur het werk neergelegd.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven op de aandelenbeurs in Amsterdam zijn woensdag lager geëindigd. Daarmee drukten ze de AEX licht in de min, terwijl andere beurzen in Europa met aanzienlijke winsten sloten. Beleggers schrokken van de ferme taal van Amerikaanse parlementariërs die klaagden over de verkopen van chipmachinemaker ASML in China.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse mededingingsautoriteit heeft een onderzoek geopend naar de onlinemarktplaats Temu. Het van oorsprong Chinese bedrijf heeft mogelijk illegale eisen gesteld aan de prijzen die verkopers op het platform hanteren, meldt het Bundeskartellamt. "Dit soort eisen kunnen de concurrentie aanzienlijk beperken en uiteindelijk tot hogere prijzen leiden binnen andere verkoopkanalen", stelt Andreas Mundt, president van de kartelwaakhond.
9 uur geleden