Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese rechter tikt Europese Commissie op vingers over vaccins

Europese rechter tikt Europese Commissie op vingers over vaccins

STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft onvoldoende inzage gegeven in de aankoopovereenkomsten met farmaceutische bedrijven voor coronavaccins. Daarom kan onder meer niet worden vastgesteld of er sprake is geweest van belangenverstrengeling. Dat heeft het Europese Hof van Justitie woensdag in een uitspraak bekendgemaakt.

De Europese Commissie weigerde volledige openheid te geven, met als argument dat het de commerciële belangen van deze ondernemingen zou ondermijnen. Daarin gaat het Hof niet mee. De Commissie moet nu een nieuw besluit nemen over het al dan niet alsnog vrijgeven van de documenten.

In 2020 en 2021 sloten de Europese Commissie en een aantal farmaceutische bedrijven aankoopovereenkomsten voor Covid-19-vaccins. Er werd ongeveer 2,7 miljard euro vrijgemaakt zodat snel ruim 1 miljard doses vaccin kon worden besteld.

Controle

In 2021 wilde een aantal Europarlementariërs die overeenkomsten zien, om te controleren of de aankoopovereenkomsten wel volgens de regels waren gesloten en er geen sprake was van belangenverstrengeling. Omdat de Europese Commissie slechts gedeeltelijke toegang gaf tot die documenten, stapten betrokken Europarlementariërs en particulieren naar de rechter.

Het hoogste gerechtshof van Europa heeft woensdag geoordeeld dat de Europese Commissie het publiek niet voldoende toegang heeft gegeven tot de aankoopovereenkomsten voor Covid-19-vaccins tijdens de pandemie.

Hoger beroep

Tegen de beslissing van het Gerecht kan binnen 2,5 maanden beroep bij het Hof worden aangetekend.

De Europese Commissie sluit een hoger beroep niet uit, maar wil daar nog niet op vooruitlopen. Ze gaat eerst de uitspraak en de gevolgen ervan nauwkeurig bestuderen, zei een woordvoerder van de Commissie donderdag tijdens een persbijeenkomst.

Sms'jes

Er loopt nog een rechtszaak rondom de aankoop van Covid-19-vaccins. Die is gericht tegen Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, die sms'jes heeft gestuurd naar de directeur van farmaceut Pfizer, over de aankoop van vaccins. Dat sms-verkeer heeft ze geheimgehouden en gewist.

De Europese rechter die zich over deze zaak buigt, komt naar verwachting eind dit jaar met een uitspraak. Op de vraag van journalisten of deze sms'jes nu alsnog openbaar worden gemaakt, gezien de uitspraak van het Europese Hof woensdag, wilde de woordvoerder niet ingaan. "We geven geen commentaar over lopende rechtszaken."

Meer uit Buitenland

7 miljoen deelnemers No Kings-protesten

WASHINGTON (ANP/AFP) - Ongeveer 7 miljoen mensen hebben zaterdag in de Verenigde Staten deelgenomen aan de No Kings-demonstraties tegen de regering-Trump. Dat lieten de organisatoren weten.

54 minuten geleden
VS: geloofwaardig dat Hamas aanval voorbereidt

WASHINGTON (ANP/AFP) - Er zijn "geloofwaardige berichten" dat Hamas een aanval tegen burgers in Gaza voorbereidt. Dat zei het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.

2 uur geleden
Hamas: sluiting grens vertraagt overdracht gijzelaars

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De sluiting van de grensovergang bij Rafah tussen Egypte en Gaza veroorzaakt belangrijke vertragingen bij de overdracht van de stoffelijke resten van gijzelaars. Dat zegt Hamas.

3 uur geleden
Netanyahu in 2026 herkiesbaar als premier Israël

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat hij zich zoals verwacht herkiesbaar stelt als premier in de volgende verkiezingen, die gepland zijn op 27 oktober 2026. Netanyahu deed dit in een interview met Channel 14, waarin hij aangaf dat hij verwacht te winnen.

5 uur geleden
Huis Shakespeare beschadigd door achteruitrijdende automobilist

STRATFORD-UPON-AVON (ANP) - Het 17e-eeuwse huis waar de familie van de Engelse toneelschrijver William Shakespeare woonde, is beschadigd geraakt nadat een bestuurder er achteruit tegenaan was gereden. Er vielen geen gewonden. Dat melden Britse media, waaronder Sky News.

7 uur geleden
Grootschalige protesten tegen Trump in 'No Kings'-evenementen VS

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In alle vijftig Amerikaanse staten gaan naar verwachting miljoenen mensen de straat op om hun woede te uiten over het beleid van president Donald Trump in zogeheten No Kings-protesten, die door de Republikeinen worden bespot als Hate America-bijeenkomsten.

8 uur geleden
Hamas zegt zaterdagavond lichamen twee gijzelaars over te dragen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De militaire tak van Hamas heeft aangekondigd dat de Palestijnse beweging zaterdagavond de stoffelijke resten van twee Israëlische gijzelaars in de Gazastrook overdraagt. De Ezzedine al-Qassam Brigades verklaarden op hun Telegram-kanaal "de lichamen van twee Israëlische gevangenen, wier stoffelijke overschotten vandaag in de Gazastrook zijn gevonden", om 21.00 uur Nederlandse tijd over te dragen.

8 uur geleden