Europese politici en partijgenoten rouwen om dood Van Baalen
DEN HAAG (ANP) - VVD-leider en demissionair minister-president Mark Rutte is "getroffen" door het overlijden van zijn partijgenoot Hans van Baalen. Rutte werkte al sinds 1993 met hem samen, memoreert hij op Twitter. De premier is een van de velen die terugblikt op het leven van de 60-jarige politicus van wie vrijdag bekend werd dat hij na een kort ziekbed is overleden.
"Hans heeft een bepalende rol gespeeld in de enorme groei van de liberale fractie in het Europees Parlement", aldus Rutte. Hij betuigt ook zijn steun aan de vrouw en zoon van de VVD'er. "Ik koester onze vriendschap en ik wens Ineke en Robert veel sterkte met dit verlies."
Meer VVD'ers uitten hun waardering voor hun partijgenoot. Oud-Tweede Kamerlid Ton Elias treurt om het heengaan van "die lieve Hans van Baalen, zoveel warmer dan vele mensen wisten". Hij prijst zijn "vlijmscherpe" politieke intuïtie. Frans Weisglas noemt hem "toegewijd, een echte liberale Europeaan en zo enorm aardig".
Liberale voorvechter
Met Hans van Baalen is een "passioneel en toegewijd liberaal" heengegaan, zegt de Europese liberale partij ALDE, waar Van Baalen voorzitter van was. Guy Verhofstadt van diezelfde partij, met wie Van Baalen een veelbesproken steunbetuiging uitsprak aan de pro-Europese betogers op het Maidanplein in Oekraïne, zegt verdrietig te zijn over de dood van "mijn vriend Hans van Baalen". Hij was een "dierbare collega en gewiekste compromissensluiter in het Europees Parlement", zo schrijft hij.
Charles Michel, de voorzitter van de Europese Raad zegt "een trouwe vriend en een ware liberale voorvechter" verloren te zijn. Frans Timmermans, vicevoorzitter van de Europese Commissie en zelf PvdA-lid, is naar eigen zeggen "kapot" van de dood van Van Baalen.
Aimabel en kleurrijk
"We hebben bijna drie decennia samengewerkt", memoreert D66-Europarlementariër Sophie in 't Veld. "Hans was een gul en voorkomend mens. Hij zal enorm gemist worden." PvdA-Europarlementariër Agnes Jongerius sprak ook haar waardering uit. "We kruisten menigmaal de 'politieke degens', maar altijd op een respectvolle manier. Iets wat niet altijd meer vanzelfsprekend is."
De CDA-delegatie in het Europees Parlement omschrijft de politicus als een "zeer bedreven politicus en fijn mens". CDA-leider en demissionair minister van Financiën Wopke Hoekstra noemt Van Baalen een "échte politicus en Europeaan, die zich met kennis van zaken en humor inzette voor de publieke zaak". SGP-leider Kees van der Staaij spreekt van een "aimabel en kleurrijk parlementariër".
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De opkomst in Rotterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen was woensdag 40,7 procent. Dat maakte burgemeester Carola Schouten bekend tijdens de uitslagenavond in het stadhuis.
13 minuten geledenBREDA (ANP) - In Breda is woensdagavond een 14-jarige jongen verwond met een mes. Hij moest naar het ziekenhuis. Een of twee jongens zijn de mogelijke daders, meldt de politie.
16 minuten geledenHAAKSBERGEN (ANP) - Van de kiesgerechtigde inwoners van Haaksbergen had woensdag om 19.00 uur 44 procent een stem uitgebracht in het referendum over de opvang van asielzoekers. Dat betekent dat het referendum geldig is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB) is positief over de nieuwe mogelijkheid een ophoging van een verkeersboete kwijt te schelden om te voorkomen dat mensen nog verder in problemen komen. Sinds medio vorig jaar heeft het CJIB dat bijna vierhonderd keer gedaan, schrijft staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66) aan de Kamer.
3 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving bij het Drentse gasveld Eleveld, nabij Assen, is opgelopen naar 955. Dat meldt de Commissie Mijnbouwschade. Dinsdagmiddag ging het nog om 630 meldingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal advocaten in Nederland groeide afgelopen jaar met iets meer dan 1,5 procent tot 19.046, meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA). Het aantal sociaal advocaten blijft krimpen.
6 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Het Belgische Openbaar Ministerie heeft woensdag in hoger beroep vijf jaar cel geëist tegen de eigenaren van de website Funcaps voor de handel in illegale medicijnen. De rechtbank in Mechelen legde Jord van W. (31) en Stefan P. (30) eerder beiden een werkstraf van 120 uur op. Hun bedrijf kreeg toen een boete van 80.000 euro. Zowel het OM als de verdachten gingen daartegen in hoger beroep.
7 uur geleden