Europese olijf- en wijnproductie in gevaar door uitdroging bodem
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Stijgende temperaturen tasten de bodems in Europa aan en daardoor kan de productie van druiven voor wijn, olijven en noten worden geraakt. Daarvoor waarschuwden onderzoekers in Zweden en Griekenland.
Boerderijen en boomgaarden in mediterrane landen dreigen in woestijnen te veranderen. Dat komt doordat het niveau van organisch materiaal in de bodem daar daalt terwijl het niveau van zouten stijgt, zo blijkt uit bevindingen van het Navarino Environmental Observatory in Griekenland en het KTH Royal Institute of Technology in Zweden.
Sommige bodems lijken het punt te bereiken waarop er niet langer landbouw op mogelijk is. Dat komt ook omdat de bodem geen CO2 kan absorberen, aldus de onderzoekers in een studie die is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science of the Total Environment.
Dalende niveaus van organisch materiaal, samen met vervuiling, erosie en bodemverdichting, wat wortelgroei bemoeilijkt), brengen wormen, mieren en andere organismen in gevaar. Het zijn juist deze beestjes die voor biodiversiteit zorgen en de bodem verrijken, aldus de onderzoekers.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Bierconcern Asahi is niet in gesprek met de cybercriminelen achter een grote aanval die veel activiteiten van het bedrijf in Japan stillegde. Dat zei topman Atsushi Katsuki op een persconferentie.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in november verslechterd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten zijn volgens het CBS negatiever over de voorraden gereed product. Ook zijn ze minder positief over de verwachte bedrijvigheid in de komende drie maanden. Producenten zijn echter minder negatief over hun orderportefeuille.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export naar China krimpt. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gingen er in de eerste helft van dit jaar 15 procent minder goederen de kant van het Aziatische land op. Deze exportkrimp is vooral te wijten aan een lagere uitvoer van gespecialiseerde machines en onderdelen, waaronder chipmachines.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie staat er eind 2025 "steviger" voor dan gedacht, ondanks Amerikaanse importheffingen, te hoge inflatie en onzekerheid. Dit meldt ABN AMRO. De bank heeft daarom haar groeiverwachtingen voor de economie van Nederland voor dit en volgend jaar verhoogd.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag voor de vierde dag op rij hoger gesloten. Beleggers rekenen steeds meer op een renteverlaging door de Federal Reserve in december. Nvidia eindigde in de plus, nadat het chipconcern dinsdag nog tot de verliezers behoorde.
9 uur geledenKYIV (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft een akkoord bereikt met Oekraïne over een nieuwe regeling ter waarde van ongeveer 8,2 miljard dollar, zo'n 7,1 miljard euro. De oorlog tussen Oekraïne en Rusland "blijft een zware tol eisen van de Oekraïense bevolking en de economie", aldus het IMF.
10 uur geleden