Europese olijf- en wijnproductie in gevaar door uitdroging bodem
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Stijgende temperaturen tasten de bodems in Europa aan en daardoor kan de productie van druiven voor wijn, olijven en noten worden geraakt. Daarvoor waarschuwden onderzoekers in Zweden en Griekenland.
Boerderijen en boomgaarden in mediterrane landen dreigen in woestijnen te veranderen. Dat komt doordat het niveau van organisch materiaal in de bodem daar daalt terwijl het niveau van zouten stijgt, zo blijkt uit bevindingen van het Navarino Environmental Observatory in Griekenland en het KTH Royal Institute of Technology in Zweden.
Sommige bodems lijken het punt te bereiken waarop er niet langer landbouw op mogelijk is. Dat komt ook omdat de bodem geen CO2 kan absorberen, aldus de onderzoekers in een studie die is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science of the Total Environment.
Dalende niveaus van organisch materiaal, samen met vervuiling, erosie en bodemverdichting, wat wortelgroei bemoeilijkt), brengen wormen, mieren en andere organismen in gevaar. Het zijn juist deze beestjes die voor biodiversiteit zorgen en de bodem verrijken, aldus de onderzoekers.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musks chatbot Grok genereert ongeveer 6700 afbeeldingen per uur van mensen die, zonder hun toestemming, door AI zijn uitgekleed. Dat blijkt uit onderzoek van een deepfake-onderzoeker. De vijf websites die daarna het meest worden gebruikt voor dergelijke verzoeken, genereren gemiddeld 79 beelden per uur.
5 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De kosten van de honderden vluchten die KLM heeft moeten annuleren in de afgelopen dagen door het extreme winterweer lopen waarschijnlijk in de tientallen miljoenen, zegt luchtvaarteconoom Rogier Lieshout van onderzoeksbureau Beelining. De precieze omvang van de schade is volgens hem echter nog moeilijk te bepalen. KLM zelf geeft vooralsnog geen commentaar op de financiële gevolgen en verwijst naar de eerstekwartaalcijfers die eind april worden gepubliceerd.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Supermarktketens Jumbo en Albert Heijn verwachten in de loop van de dag en donderdag de bevoorrading van hun supermarkten weer op orde te hebben. In verscheidene filialen zijn schappen leeg. Door het winterse weer is vooral de levering van de versproducten verhinderd, zoals groenten en fruit.
20 minuten geledenOSLO (ANP/RTR) - Het grote Noorse olie- en gasconcern Equinor is voorlopig niet van plan terug te keren naar Venezuela. Dat heeft Equinor-topman Anders Opedal gezegd tegen persbureau Reuters.
38 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense windenergiebedrijf Ørsted maakte woensdag bekend een tweede rechtszaak aan te spannen tegen de Amerikaanse regering van Donald Trump. Washington kondigde in december aan dat het alle grote offshore-windenergieprojecten stopzet. Ørsted bouwt meerdere grote windparken voor de Amerikaanse oostkust.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic annuleert de bezorging van alle bestellingen voor woensdag. "Omdat er van alle kanten wordt afgeraden de weg op te gaan, hebben wij besloten om landelijk niet te bezorgen", zegt een woordvoerder.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in december gezakt naar 2 procent. Dat meldt het Europese statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige schatting. In november bedroeg de inflatie in het eurogebied nog 2,1 procent op jaarbasis.
1 uur geleden