
Europese Navalni-sancties treffen Russische kopstukken
BRUSSEL (ANP) - De sancties die de Europese Unie aan Rusland oplegt wegens de vergiftiging van oppositieleider Aleksej Navalni, treffen naaste medewerkers van president Vladimir Poetin. Onder de zes gestraften zijn de eerste adjunct-stafchef van Poetin, een inlichtingenchef en twee onderministers. Tegen een andere vertrouweling van de president, oligarch Jevgeni Prigozjin, treft de EU om een andere reden dezelfde strafmaatregelen.
Op de sanctielijst staan geen geheim agenten, zoals na de vergiftiging van de gewezen dubbelspion Sergej Skripal in Engeland. Ditmaal straft de EU het hoofd van de binnenlandse inlichtingendienst FSB, de rechterhand van Poetins stafchef, het hoofd binnenlandbeleid van het Kremlin, twee onderministers van Defensie en de vertegenwoordiger van Poetin in Siberië. De Europese tegoeden van het zestal worden bevroren en ze komen de EU niet meer in.
Rusland ontkent dat het iets van doen heeft met de moordaanslag op Navalni. Maar het gebruik van een zenuwgif waartoe alleen Russische veiligheidsdiensten toegang hebben, kan niet buiten Rusland om zijn gegaan, denkt de EU.
Vergiftiging
Navalni werd in augustus erg ziek tijdens een binnenlandse vlucht boven Siberië. Hij mocht uiteindelijk naar Duitsland om daar behandeld te worden. Daar stelden onder anderen experts van de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) vast dat de politicus was vergiftigd met een verboden zenuwgif.
Prigozjin wordt de vergiftiging van Navalni niet aangerekend, maar hij wordt gestraft voor het schenden van het wapenembargo dat voor Libië geldt. De zakenman, die bekend werd als 'de kok van Poetin', leidt onder meer een privéleger van 'beveiligers'. Ook hij krijgt een inreisverbod en zijn tegoeden worden bevroren.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De liberale burgemeester van Warschau, Rafal Trzaskowski, lijkt zondag nipt de Poolse presidentsverkiezingen te gaan winnen. Dat blijkt uit een exitpoll. Daarin krijgt Trzaskowski 50,3 procent van de stemmen, terwijl de nationalistische Karol Nawrocki op 49,7 procent blijft steken.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zes politieke partijen in Suriname ondertekenen zondagavond (lokale tijd) het regeerakkoord dat de basis moet vormen voor de nieuwe regering van Jennifer Geerlings-Simons. Zij volgde vorig jaar Desi Bouterse op als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP).
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De stafchef van het Israëlische leger, Eyal Zamir, heeft opdracht gegeven tot uitbreiding van het grondoffensief naar andere delen van de Gazastrook. Dat meldt het leger na een bezoek van Zamir in het zuiden van het belegerde kustgebied. Het offensief gaat door tot "de terugkeer van al onze gijzelaars en de uitschakeling van de regeringscapaciteiten en militaire tak van Hamas", aldus de verklaring.
2 uur geledenRABAT (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk steunt het plan van Marokko voor de Westelijke Sahara, een gebied dat al bijna vijftig jaar onderwerp van conflict is. Eerder lieten ook Kenia, Frankrijk en de Verenigde Staten weten het Marokkaanse plan te steunen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Naar schatting 100.000 mensen zijn zondag afgekomen op festiviteiten op de Champs-Élysées in Parijs ter ere van de overwinning van Paris Saint-Germain in de Champions League-finale. Dat leidde tot gewelddadige confrontaties tussen fans en politie, die meermaals hard ingreep en pepperspray gebruikte.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger verklaart dat het "niet op burgers heeft geschoten" in of rond een door de VS gesteund hulpcentrum in Zuid-Gaza. Eerder zondag meldden Palestijnse hulpdiensten dat het leger het vuur had geopend op een menigte Palestijnen bij een hulpdistributiepunt van de Gaza Humanitarian Foundation (GHF) in de stad Rafah in Gaza. Daarbij zouden 31 doden en meer dan honderd gewonden zijn gevallen.
4 uur geledenIRKOETSK (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Oekraïne heeft meerdere militaire vliegvelden in Rusland aangevallen, melden bronnen bij de Oekraïense veiligheidsdiensten en pro-Russische bloggers. Een van de doelwitten zou een basis diep in Siberië zijn geweest, duizenden kilometers van de grens met Oekraïne.
7 uur geleden