Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese mensenrechtenprijs voor gevangen Kremlincriticus

Europese mensenrechtenprijs voor gevangen Kremlincriticus

STRAATSBURG (ANP) - Het Russische oppositiekopstuk Vladimir Kara-Moerza, dat vastzit voor hoogverraad na kritiek op de Russische invasie in Oekraïne, heeft de Vaclav Havelprijs voor de mensenrechten gewonnen. Kara-Moerza legt "ongelooflijke dapperheid" aan de dag, zegt de Nederlandse juryvoorzitter Tiny Kox namens de Raad van Europa.

De 41-jarige Kara-Moerza is al jaren een van de bekendste politieke tegenstanders van president Vladimir Poetin en zijn regime. Hij overleefde twee vermoedelijke vergiftigingspogingen en zit sinds april achter de tralies. Kara-Moerza had zich fel uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne.

"Het vergt ongelooflijke moed om in het Rusland van nu op te staan tegen de gevestigde macht", zei Kox, ook SP-senator, bij de uitreiking van de Havelprijs aan de vrouw van de gevangen dissident. "Mijnheer Kara-Moerza toont die moed vandaag vanuit zijn cel." De politicus, historicus en schrijver hangt tientallen jaar gevangenisstraf boven het hoofd.

Mensenrechtenorganisaties

Kara-Moerza draagt de prijs op aan alle Russen die de waarheid niet willen verzwijgen en daarvoor met hun vrijheid moeten betalen, liet hij bij monde van zijn echtgenote weten. Het prijzengeld van 60.000 euro gaat naar de families van politieke gevangenen.

De prijs is vernoemd naar de Tsjechische toneelschrijver, strijder voor de mensenrechten en latere president Vaclav Havel (1936-2011). Vorig jaar ging de onderscheiding naar de Belarussische activiste Maria Kolesnikova en het jaar ervoor naar de Saudische vrouwenrechtenactiviste Loujain Alhathloul. Naast Kara-Moerza waren dit keer ook een verbond van Oekraïense mensenrechtenorganisaties dat oorlogsmisdaden in dat land in kaart brengt en een Hongaarse beweging voor lhbti-rechten voor de prijs voorgedragen.

De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt door de Raad van Europa, een verdragsorganisatie (en niet een EU-instelling) van bijna alle Europese landen die waakt over de mensenrechten en de democratie. Rusland was ook jarenlang lid maar hield afgelopen jaar, vlak voor het eruit zou worden gezet, de eer aan zichzelf.

Meer uit Buitenland

Afgezette president Paraguay aangeklaagd om rol in bankencrisis

ASUNCIÓN (ANP/AFP/RTR) - Paraguayaanse aanklagers hebben zaterdag formele aanklachten ingediend tegen de afgezette president Santiago Peña. De conservatieve ex-president wordt beschuldigd van betrokkenheid bij een bankencrisis.

2 uur geleden
Minister: schutter Krakau had extreemrechtse ideologieën

KRAKAU (ANP/AFP) - Alles wijst erop dat de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde bij een schietpartij in het stadscentrum van de Poolse stad Krakau "gefascineerd was door extreemrechtse ideologieën". Dat heeft de Poolse minister van Binnenlandse Zaken, Marcin Kierwinski, verklaard.

2 uur geleden
Tusk: drie doden aangetroffen in woning schutter Krakau

KRAKAU (ANP/RTR/AFP) - In de woning van de schutter die zaterdagmiddag zes mensen doodde in het centrum van de Poolse stad Krakau zijn de lichamen van drie overleden personen aangetroffen, maakte de Poolse premier Donald Tusk zaterdagavond bekend.

2 uur geleden
Eisenkot mag van Israëlische president gaan formeren

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog heeft oppositieleider Gadi Eisenkot aangewezen om als eerste te proberen een coalitie te vormen. Dat meldt het kantoor van Herzog zaterdagavond in een verklaring. Zowel het blok van premier Benjamin Netanyahu als dat van Eisenkot wist eind oktober geen absolute meerderheid te behalen bij de parlementsverkiezingen in Israël.

3 uur geleden
Trump beveelt onderzoek naar 'bedreigingen' door Democraten

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft het ministerie van Justitie opdracht gegeven om een onderzoek te beginnen naar "bedreigingen" door Democraten. De Republikeinse president spreekt op zijn eigen socialmediaplatform Truth Social van een "criminele daad".

5 uur geleden
Poolse politie: schutter Krakau is Pools en handelde alleen

KRAKAU (ANP/AFP/RTR) - De verdachte schutter van de aanslag in de Poolse stad Krakau heeft de Poolse nationaliteit en handelde alleen. Dat heeft de politie gemeld aan AFP en aan de Poolse nieuwssite Onet.

5 uur geleden
Minder demonstranten tijdens vierde weekend van Franse protesten

PARIJS (ANP) - In verschillende Franse steden wordt voor het vierde weekend op rij gedemonstreerd tegen onder meer hoge kosten voor levensonderhoud en de staat van het onderwijs. Bronnen bij het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zeggen tegen de zender BFMTV dat het aantal demonstranten "aanzienlijk is afgenomen", vergeleken met eerdere zaterdagen.

5 uur geleden