Europese mensenrechtenprijs voor gevangen Kremlincriticus
STRAATSBURG (ANP) - Het Russische oppositiekopstuk Vladimir Kara-Moerza, dat vastzit voor hoogverraad na kritiek op de Russische invasie in Oekraïne, heeft de Vaclav Havelprijs voor de mensenrechten gewonnen. Kara-Moerza legt "ongelooflijke dapperheid" aan de dag, zegt de Nederlandse juryvoorzitter Tiny Kox namens de Raad van Europa.
De 41-jarige Kara-Moerza is al jaren een van de bekendste politieke tegenstanders van president Vladimir Poetin en zijn regime. Hij overleefde twee vermoedelijke vergiftigingspogingen en zit sinds april achter de tralies. Kara-Moerza had zich fel uitgesproken tegen de oorlog in Oekraïne.
"Het vergt ongelooflijke moed om in het Rusland van nu op te staan tegen de gevestigde macht", zei Kox, ook SP-senator, bij de uitreiking van de Havelprijs aan de vrouw van de gevangen dissident. "Mijnheer Kara-Moerza toont die moed vandaag vanuit zijn cel." De politicus, historicus en schrijver hangt tientallen jaar gevangenisstraf boven het hoofd.
Mensenrechtenorganisaties
Kara-Moerza draagt de prijs op aan alle Russen die de waarheid niet willen verzwijgen en daarvoor met hun vrijheid moeten betalen, liet hij bij monde van zijn echtgenote weten. Het prijzengeld van 60.000 euro gaat naar de families van politieke gevangenen.
De prijs is vernoemd naar de Tsjechische toneelschrijver, strijder voor de mensenrechten en latere president Vaclav Havel (1936-2011). Vorig jaar ging de onderscheiding naar de Belarussische activiste Maria Kolesnikova en het jaar ervoor naar de Saudische vrouwenrechtenactiviste Loujain Alhathloul. Naast Kara-Moerza waren dit keer ook een verbond van Oekraïense mensenrechtenorganisaties dat oorlogsmisdaden in dat land in kaart brengt en een Hongaarse beweging voor lhbti-rechten voor de prijs voorgedragen.
De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt door de Raad van Europa, een verdragsorganisatie (en niet een EU-instelling) van bijna alle Europese landen die waakt over de mensenrechten en de democratie. Rusland was ook jarenlang lid maar hield afgelopen jaar, vlak voor het eruit zou worden gezet, de eer aan zichzelf.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.
3 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.
4 uur geledenBELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.
6 uur geleden