Europese luchthavenkoepel blij met brandstofplannen van Brussel
BRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens zijn blij met de plannen van de Europese Commissie die de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de energiemarkten in de EU moeten beperken. Hun koepelorganisatie ACI Europe laat weten de plannen te verwelkomen.
Brussel presenteerde woensdag een reeks maatregelen, waaronder de oprichting van een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium. Dat moet de productie, import, export en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie bijhouden. Door de oorlog en de blokkade van de Straat van Hormuz is het aanbod kerosine afgenomen en is de prijs ervan fors toegenomen.
Directeur Olivier Jankovec van ACI Europe stelt dat geen enkele Europese luchthaven momenteel kampt met een tekort aan vliegtuigbrandstoffen. De maatregelen zijn wel "de juiste strategie en reactie om de risico's van een mogelijk tekort aan vliegtuigbrandstof te beperken, gezien de onzekerheid die nog steeds heerst over de hervatting van veilige en stabiele doorvaart door de Straat van Hormuz".
Waarschuwing
Hij wil verder dat lidstaten snel hun luchtvaartbelastingen opschorten om de hoge vliegtuigbrandstofprijzen op te vangen. "Dit draait allemaal om het beschermen van vitale luchtverbindingen voor burgers en bedrijven", aldus Jankovec.
Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vorige week dat delen van Europa binnen zes weken te maken kunnen krijgen met tekorten aan vliegtuigbrandstof. Een groot deel van de vliegtuigbrandstof die Europa importeert, komt uit het Midden-Oosten.
Europese luchtvaartmaatschappijen hebben wel aangekondigd vluchten te annuleren vanwege de gestegen kerosineprijzen. KLM schrapt vanaf 27 april 160 vluchten van en naar Schiphol omdat ze door de hogere kosten niet meer rendabel zouden zijn. Het Duitse Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 vluchten om brandstof te besparen.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI stelt donderdag zijn geavanceerdste model voor kunstmatige intelligentie internationaal beschikbaar, kondigt het bedrijf aan in een summier bericht op X. Eerder gaf de ChatGPT-maker alleen een beperkte groep bedrijven in de Verenigde Staten toegang tot het AI-model GPT-5.6. Dit deed het bedrijf naar eigen zeggen omdat de Amerikaanse regering zorgen had over de gevolgen voor de nationale veiligheid.
17 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke minnen geopend door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten door de Amerikaanse aanvallen op Iran en de verklaring van president Donald Trump dat de voorlopige vredesdeal met Iran voorbij is. De olieprijzen gingen opnieuw sterk omhoog door de escalatie van het conflict waardoor de Straat van Hormuz weer volledig geblokkeerd kan worden voor de scheepvaart.
49 minuten geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse topman Anko van der Werff van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS gaat leidinggeven aan Air Canada. Van der Werff was zo'n vijf jaar lang topman van SAS en treedt begin volgend jaar aan bij zijn nieuwe werkgever.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten de bevoorradingsketens in de wereld verder onder druk kan zetten en tot verdere prijsstijgingen kan leiden. Die opmerking plaatst de VN-organisatie voor financiƫle stabiliteit in een update van zijn voorspellingen voor de wereldeconomie.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met de handelsdeal met Mexico. De in mei voorgestelde handelsdeal kreeg 474 stemmen voor en 131 tegen tijdens de stemming in Straatsburg.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van Gall & Gall leggen donderdag en vrijdag opnieuw het werk neer uit onvrede over het cao-bod van de slijterijketen, kondigt FNV aan. De vakbond verwacht dat tientallen winkels daardoor gesloten blijven, vooral rond de grote steden.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Ongeveer 6000 zeevarenden zitten nog vast aan boord van schepen in de Perzische Golf. Dat zei de secretaris-generaal van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), Arsenio Dominguez, woensdag over het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten. Hij riep op tot de-escalatie en maximale terughoudendheid van de strijdende partijen.
2 uur geleden