Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese leiders staan stil bij gebeurtenissen 7 oktober

Europese leiders staan stil bij gebeurtenissen 7 oktober

LONDEN/PARIJS (ANP) - De Britse premier Keir Starmer, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Franse president Emmanuel Macron hebben op X stilgestaan bij de gebeurtenissen van 7 oktober 2023. Starmer spreekt over de "ergste aanval op het Joodse volk sinds de Holocaust", Macron over een "gruweldaad" die nooit meer mag plaatsvinden.

Merz noemt die 7 oktober in een videoboodschap een "zwarte dag in de geschiedenis van het Joodse volk". Op die datum voerde Hamas een verrassingsaanval uit op Israël. Daarbij vielen ruim 1200 doden, vooral burgers. Ook namen de aanvallers ongeveer 250 gijzelaars mee naar de Gazastrook. "De tijd verzacht niet het kwaad dat we die dag zagen", schrijft de Britse premier Starmer. De premier stelt dat ook Joodse gemeenschappen in zijn land te maken hebben gekregen met toenemend antisemitisme.

"Twee jaar na de onbeschrijflijke gruweldaden van Hamas-terrorisme is de pijn nog steeds diep", stelt ook de Franse president Macron. Hij pleit in een verklaring op X voor een wapenstilstand en de onmiddellijke vrijlating van gijzelaars. "We leven mee met het verdriet van de nabestaanden en de angst van degenen die nog wachten."

Vredesplan

De Duitse bondskanselier blikt in een video terug op recente gesprekken met families van gijzelaars in Berlijn. "We delen hun pijn", zegt Merz. Hij spreekt ook zijn bezorgdheid uit over een "nieuwe golf van antisemitisme" in Duitsland. De bondskanselier roept zijn landgenoten op steun voor Joodse medeburgers te tonen, om duidelijk te maken dat alles gedaan zal worden om te zorgen dat ze zonder angst in Duitsland kunnen leven.

VN-topman António Guterres spreekt op X zijn afschuw uit over de "afschuwelijke, grootschalige terroristische aanval" op Israël in 2023. "De verschrikking van die duistere dag zal voor altijd in ons collectieve geheugen gegrift staan. Twee jaar later worden er nog steeds gijzelaars vastgehouden in Gaza onder erbarmelijke omstandigheden."

Guterres noemt de huidige situatie een "humanitaire ramp van een omvang die het voorstellingsvermogen te boven gaat". Hij vraagt om een einde aan de vijandigheden en onvoorwaardelijke vrijlating van gijzelaars. Volgens de secretaris-generaal biedt het recent gepresenteerde vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump kansen om het conflict te beëindigen. "Na twee jaar van trauma moeten we nu kiezen voor hoop. Nu."

Meer uit Buitenland

Litouwen wil af van verbod op kernwapens

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.

53 minuten geleden
Herdenkingen en protesten in Israël, 1000 dagen na 7 oktober 2023

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.

1 uur geleden
Burgemeester Kyiv noemt Russische aanval grootste tot dusver

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De burgemeester van Kyiv heeft de aanval op de Oekraïense hoofdstad de grootste tot dusver in de oorlog met Rusland genoemd. "Morgen, 3 juli, is uitgeroepen tot dag van rouw in Kyiv, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de meest omvangrijke aanval van de vijand op de hoofdstad", stelt Vitali Klitsjko op sociale media.

2 uur geleden
Buitenlandchef EU wil druk op Rusland opvoeren na aanval op Kyiv

BRUSSEL (ANP) - Buitenlandchef Kaja Kallas van de Europese Unie wil na nieuwe aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv de druk op Rusland verder opvoeren. "Woorden van veroordeling alleen zullen de aanvallen op Kyiv niet stoppen. Alleen aanhoudende militaire steun aan Oekraïne en verhoogde druk op Moskou kunnen daar verandering in brengen", stelt ze op X.

3 uur geleden
Dodental Russische aanvallen op Oekraïense hoofdstad loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de grootschalige Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot tien, meldt de burgemeester van de Oekraïense hoofdstad op Telegram. Bij de aanvallen vielen daarnaast zeker 56 gewonden, onder wie twee kinderen.

5 uur geleden
Doden en gewonden bij grote Russische aanval op Oekraïne

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Verschillende Oekraïense steden zijn in de nacht van woensdag op donderdag getroffen door een golf van Russische raketaanvallen en drone-aanvallen. Daarbij zijn zeker twee doden en zestien gewonden gevallen, meldt het militaire hoofd van Kyiv, Tymur Tkatsjenko.

7 uur geleden
Grote natuurbrand teistert Zuid-Frankrijk

HÉRAULT EN AUDE (ANP/AFP) - In het zuiden van Frankrijk woedt een grote natuurbrand, waardoor tientallen mensen moesten worden geëvacueerd. Honderden brandweerlieden zijn ingezet om de vlammenzee in de departementen Hérault en Aude te bestrijden.

7 uur geleden