Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese leiders: ook Trump wil eerst deelname Moskou aan bestand

Europese leiders: ook Trump wil eerst deelname Moskou aan bestand

OSLO (ANP) - Ook de Verenigde Staten vinden nu dat er een staakt-het-vuren moet komen voordat het overleg over het beëindigen van de oorlog van Rusland tegen Oekraïne verder kan, zeggen Noord-Europese leiders. Bovendien zouden de VS volgens hen bereid zijn tot sancties als Moskou niet instemt met een staakt-het-vuren. Oekraïne zegt al langer dat er pas te onderhandelen valt als Rusland akkoord gaat met het Amerikaanse plan voor een bestand van dertig dagen.

De tien leiders van Noord-Europese landen, onder wie premier Dick Schoof, belden donderdagavond met de Amerikaanse president Donald Trump tijdens hun defensietop in Oslo. Dat was een "heel nuttig" gesprek, zeggen de Noorse premier Jonas Gahr Støre en de Finse president Alexander Stubb. "Ik denk dat is aanvaard en begrepen dat we eerst een onvoorwaardelijke wapenstilstand nodig hebben die wordt gecontroleerd en nageleefd", zei Støre vrijdagochtend. "Voordat je begint aan de onderhandelingen over de grote kwesties om een duurzame vrede te bereiken. En dat geldt ook voor de noodzaak om druk te zetten op Rusland."

Trump plaatste na het telefoontje een bericht op sociale media dat "in het bijzonder aan de Russen" was gericht, zei Stubb. Daarin leest hij dat de VS niet de handen aftrekken van het vredesproces, een dertigdaags bestand willen en "sancties presenteren voor het geval Poetin het staakt-het-vuren niet accepteert. Als ik in het Kremlin zat, zou ik dat bericht heel zorgvuldig lezen. Al met al denk ik dat we grote stappen vooruit hebben gezet."

Oekraïne stemde vorige maand in met het Amerikaanse voorstel voor een brede wapenstilstand van dertig dagen, maar Rusland stelde voorwaarden. De VS toonden eerder begrip voor sommige daarvan. Ze oefenden druk uit op Oekraïne om al concessies te doen. Het Kremlin stelde intussen een driedaags bestand voor, om een belangrijke Russische feestdag te kunnen vieren. Dat zou Rusland sinds woensdag in acht nemen. "We nemen nu stappen naar een tweefasenproces dat we van meet af aan hebben benadrukt", zei Stubb. "Eerst een staakt-het-vuren en dan de onderhandelingen."

Meer uit Buitenland

Franse avondklok blijft komende dagen van kracht

PARIJS (ANP/AFP) - De avondklok in Frankrijk blijft de komende dagen van kracht, meldt de minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Deze geldt op verschillende plekken vanwege de onrust in het land. Volgens de minister kunnen burgemeesters zelf bepalen of ze van de mogelijkheid gebruik willen maken. Zo geldt er al dagen een avondklok in delen van Parijs.

41 minuten geleden
Axios: Netanyahu vroeg Trump om meer verkiezingssteun

WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.

1 uur geleden
EU-topvrouw Von der Leyen: democratie heeft gewonnen in Brazilië

BRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.

2 uur geleden
Arrestaties in Jordanië na aanslag op kerk

AMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.

2 uur geleden
Houthi's melden nieuwe aanval op luchthaven Riyad

RIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.

4 uur geleden
Flávio Bolsonaro erkent nederlaag tegen Lula niet

BRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.

6 uur geleden
Trump noemt Democratische senaatskandidaat 'jihadist'

PORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.

6 uur geleden