Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese leiders naderen elkaar over verdeling 'topjobs' EU

Europese leiders naderen elkaar over verdeling 'topjobs' EU

BRUSSEL (ANP) - De Europese leiders lijken elkaar te naderen over de verdeling van de belangrijkste EU-posten, zo stellen EU-bronnen tegen het ANP. Maandagavond komen de regeringsleiders en staatshoofden voor het eerst na de Europese verkiezingen bijeen om over onder meer een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie te overleggen. Voor de vier belangrijkste 'topbanen' worden telkens dezelfde namen genoemd. Een deal "lijkt in de komende dagen mogelijk", zegt de Franse president Emmanuel Macron.

Zo zou er voldoende steun zijn voor een tweede termijn voor Ursula von der Leyen als voorzitter van de Europese Commissie. Von der Leyen is van de centrumrechtse Europese Volkspartij (EVP), die licht won bij de Europese verkiezingen en met afstand de grootste fractie in het Europees Parlement blijft. De christendemocraten zijn zo dominant, dat hun Roberta Metsola ook voorzitter van het Europees Parlement zal kunnen blijven.

De sociaaldemocraat en voormalig Portugese premier António Costa maakt grote kans voorzitter van de Europese Raad, waarin de EU-leiders overleggen, te worden. De sociaaldemocratische fractie is de tweede partij in het parlement. Portugal lijkt behoorlijk zeker van zijn zaak en heeft Costa al naar voren geschoven.

Kallas

De liberalen, die flink verloren, zouden dit keer genoegen moeten nemen met de post van EU-buitenlandchef. De Estse premier Kaja Kallas geldt als favoriet om Josep Borrell op te volgen.

Dit betekent echter niet dat de benoemingen maandag beklonken worden, waarschuwen EU-diplomaten meteen. Niets is zeker tot er overeenstemming is van allen over alles. De verdere samenstelling van de Europese Commissie en zelfs de kandidatuur van Mark Rutte voor de NAVO kunnen nog een rol gaan spelen. De leiders zouden in principe met een ruime meerderheid kunnen doorzetten, maar weerstand van een paar landen of het loswrikken van één steen uit het bouwwerk kan alles anders maken.

De verwachting is dat de regeringsleiders de geplande top van 27 en 28 juni zullen benutten om definitieve overeenstemming te bereiken. Als alles volgens plan gaat, kan het Europees Parlement dan medio juli instemmen met Von der Leyen als commissievoorzitter. Zij kan daarna haar team van Eurocommissarissen samenstellen. Dan is de EU zo kort mogelijk stuurloos nu er bijvoorbeeld Amerikaanse presidentsverkiezingen aankomen, hopen ingewijden.

Meer uit Buitenland

VN-ambassadeur Iran: Iran wil Straat van Hormuz niet sluiten

NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Frankrijk: 6 militairen gewond geraakt bij droneaanval Noord-Irak

PARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.

5 uur geleden
Poolse president spreekt veto uit over toegang EU-defensieplan

WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.

6 uur geleden
Schutter dood gevonden na incident synagoge Michigan

WEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.

7 uur geleden
NASA hoopt op begin april voor maanmissie Artemis II

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.

7 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Teheran

TEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.

8 uur geleden
Sheriff: vermoedelijk geen gewonden bij incident synagoge VS

WEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."

9 uur geleden