Europese leiders naderen elkaar over verdeling 'topjobs' EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese leiders lijken elkaar te naderen over de verdeling van de belangrijkste EU-posten, zo stellen EU-bronnen tegen het ANP. Maandagavond komen de regeringsleiders en staatshoofden voor het eerst na de Europese verkiezingen bijeen om over onder meer een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie te overleggen. Voor de vier belangrijkste 'topbanen' worden telkens dezelfde namen genoemd. Een deal "lijkt in de komende dagen mogelijk", zegt de Franse president Emmanuel Macron.
Zo zou er voldoende steun zijn voor een tweede termijn voor Ursula von der Leyen als voorzitter van de Europese Commissie. Von der Leyen is van de centrumrechtse Europese Volkspartij (EVP), die licht won bij de Europese verkiezingen en met afstand de grootste fractie in het Europees Parlement blijft. De christendemocraten zijn zo dominant, dat hun Roberta Metsola ook voorzitter van het Europees Parlement zal kunnen blijven.
De sociaaldemocraat en voormalig Portugese premier António Costa maakt grote kans voorzitter van de Europese Raad, waarin de EU-leiders overleggen, te worden. De sociaaldemocratische fractie is de tweede partij in het parlement. Portugal lijkt behoorlijk zeker van zijn zaak en heeft Costa al naar voren geschoven.
Kallas
De liberalen, die flink verloren, zouden dit keer genoegen moeten nemen met de post van EU-buitenlandchef. De Estse premier Kaja Kallas geldt als favoriet om Josep Borrell op te volgen.
Dit betekent echter niet dat de benoemingen maandag beklonken worden, waarschuwen EU-diplomaten meteen. Niets is zeker tot er overeenstemming is van allen over alles. De verdere samenstelling van de Europese Commissie en zelfs de kandidatuur van Mark Rutte voor de NAVO kunnen nog een rol gaan spelen. De leiders zouden in principe met een ruime meerderheid kunnen doorzetten, maar weerstand van een paar landen of het loswrikken van één steen uit het bouwwerk kan alles anders maken.
De verwachting is dat de regeringsleiders de geplande top van 27 en 28 juni zullen benutten om definitieve overeenstemming te bereiken. Als alles volgens plan gaat, kan het Europees Parlement dan medio juli instemmen met Von der Leyen als commissievoorzitter. Zij kan daarna haar team van Eurocommissarissen samenstellen. Dan is de EU zo kort mogelijk stuurloos nu er bijvoorbeeld Amerikaanse presidentsverkiezingen aankomen, hopen ingewijden.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - Na de nieuwjaarsbrand in een Zwitserse bar liggen nog 83 mensen in het ziekenhuis, meldt de politie. In totaal waren er 116 gewonden en de autoriteiten hebben die nu allemaal geïdentificeerd. Eerder werd al gemeld dat alle veertig doden waren geïdentificeerd.
8 minuten geledenSOCOTRA (ANP/AFP) - Honderden toeristen zitten vast op het Jemenitische eiland Socotra, voor de kust van Djibouti. Volgens de plaatsvervangend gouverneur van het eiland gaat het om meer dan vierhonderd mensen van wie de vlucht is opgeschort.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel ziet de situatie in Venezuela ook als "kans voor een democratische transitie, geleid door het Venezolaanse volk", stelt een woordvoerder van de Europese Commissie. Dit weekend pleegden de Verenigde Staten een militaire interventie in het land, namen president Nicolás Maduro gevangen en brachten hem naar de VS voor een rechtszaak.
24 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - In Frankrijk zijn tien mensen veroordeeld voor het online lastigvallen van Brigitte Macron, de vrouw van president Emmanuel Macron. Ze noemden haar onder meer een pedofiel omdat ze 24 jaar ouder is dan haar echtgenoot en verspreidden het nepnieuws dat ze een transpersoon zou zijn.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie blijft achter de nationale soevereiniteit van Groenland staan, ook na nieuwe dreigingen van de Amerikaanse president Donald Trump om het eiland te annexeren. "We hebben dit eerder al gehoord, we houden vast aan wat we hier eerder over hebben gezegd", zei een woordvoerder van de Europese Commissie.
1 uur geledenBERN (ANP/RTR/AFP) - Zwitserland bevriest de tegoeden van de door de VS gevangengenomen Venezolaanse gewezen president Nicolás Maduro. Dat besluit is genomen door de zogenoemde Bondsraad, de hoogste uitvoerende macht in Zwitserland.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het personeel van het Louvre heeft besloten opnieuw te staken. Afgelopen maand werd uit onvrede het werk al drie dagen neergelegd in het bekende Parijse museum, wat ertoe leidde dat het museum één hele dag helemaal en twee dagen gedeeltelijk de deuren sloot. Vanwege het stakingsoverleg ging het Louvre maandag later open dan gepland. Sommige expositieruimten blijven maandag gesloten, staat op de website.
2 uur geleden