Europese leiders naderen elkaar over verdeling 'topjobs' EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese leiders lijken elkaar te naderen over de verdeling van de belangrijkste EU-posten, zo stellen EU-bronnen tegen het ANP. Maandagavond komen de regeringsleiders en staatshoofden voor het eerst na de Europese verkiezingen bijeen om over onder meer een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie te overleggen. Voor de vier belangrijkste 'topbanen' worden telkens dezelfde namen genoemd. Een deal "lijkt in de komende dagen mogelijk", zegt de Franse president Emmanuel Macron.
Zo zou er voldoende steun zijn voor een tweede termijn voor Ursula von der Leyen als voorzitter van de Europese Commissie. Von der Leyen is van de centrumrechtse Europese Volkspartij (EVP), die licht won bij de Europese verkiezingen en met afstand de grootste fractie in het Europees Parlement blijft. De christendemocraten zijn zo dominant, dat hun Roberta Metsola ook voorzitter van het Europees Parlement zal kunnen blijven.
De sociaaldemocraat en voormalig Portugese premier António Costa maakt grote kans voorzitter van de Europese Raad, waarin de EU-leiders overleggen, te worden. De sociaaldemocratische fractie is de tweede partij in het parlement. Portugal lijkt behoorlijk zeker van zijn zaak en heeft Costa al naar voren geschoven.
Kallas
De liberalen, die flink verloren, zouden dit keer genoegen moeten nemen met de post van EU-buitenlandchef. De Estse premier Kaja Kallas geldt als favoriet om Josep Borrell op te volgen.
Dit betekent echter niet dat de benoemingen maandag beklonken worden, waarschuwen EU-diplomaten meteen. Niets is zeker tot er overeenstemming is van allen over alles. De verdere samenstelling van de Europese Commissie en zelfs de kandidatuur van Mark Rutte voor de NAVO kunnen nog een rol gaan spelen. De leiders zouden in principe met een ruime meerderheid kunnen doorzetten, maar weerstand van een paar landen of het loswrikken van één steen uit het bouwwerk kan alles anders maken.
De verwachting is dat de regeringsleiders de geplande top van 27 en 28 juni zullen benutten om definitieve overeenstemming te bereiken. Als alles volgens plan gaat, kan het Europees Parlement dan medio juli instemmen met Von der Leyen als commissievoorzitter. Zij kan daarna haar team van Eurocommissarissen samenstellen. Dan is de EU zo kort mogelijk stuurloos nu er bijvoorbeeld Amerikaanse presidentsverkiezingen aankomen, hopen ingewijden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner gebeld over zijn plannen voor een paasbestand en de Russische afwijzende reactie. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de Amerikaanse senator Lindsey Graham sloten aan bij het telefoongesprek. Zelensky sprak van een "positief" overleg.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Israëlische media hebben woensdag melding gemaakt van de zwaarste Iraanse raketaanvallen op het land sinds het begin van de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran, eind februari. Het leger (IDF) beaamt dit volgens The Times of Israel.
5 uur geleden