Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese leiders: Britten, kom in beweging

Europese leiders: Britten, kom in beweging

BRUSSEL (ANP) - De 27 EU-leiders hebben op hun top in Brussel de Britse regering opgeroepen om "de noodzakelijke stappen te nemen om een akkoord mogelijk te maken". In afwachting daarvan willen ze de onderhandelingen over de toekomstige betrekkingen tussen de EU en de voormalige lidstaat "de komende weken" voortzetten.

Eerder was er sprake van dat de regeringsleiders en staatshoofden hun hoofdonderhandelaar Michel Barnier opdracht zouden geven de besprekingen met de Britten te "intensiveren". Maar het blijft toch bij "voortzetten". De EU-leiders hebben Barnier nog eens hun "volledige steun" betuigd voor zijn onderhandelingsstrategie, zegt een EU-bron.

In de aanloop naar de top liep de spanning wat op, omdat de Britse premier Boris Johnson die had genoemd als laatste kans op een akkoord. De tijd raakt op voor Brussel en Londen om hun betrekkingen fatsoenlijk te regelen voordat het Verenigd Koninkrijk zich op 1 januari zich niet langer aan de Europese regels houdt, vinden beide zijden. Maar de onderhandelingen zijn nog altijd niet genoeg opgeschoten om in de buurt van een overeenkomst te komen, constateren de EU-leiders bezorgd.

Nieuwe termijn

Nederland en Frankrijk noemden al eerder medio november als mogelijke nieuwe termijn voor een akkoord. Dat zou nog op tijd kunnen zijn om vervelende gevolgen voor burgers en bedrijfsleven op 1 januari te voorkomen. Maar de EU-leiders vragen alle lidstaten en met name ook de Europese Commissie wel om zich erop voor te bereiden dat Londen en Brussel het niet eens worden.

Barnier bracht de leiders op de eerste dag van de top verslag uit van de onderhandelingen. Ze praten daarover donderdag nog verder.

Meer uit Financieel

Chipbedrijven noteren flink lager, AEX sluit met klein verlies

AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hebben maandag forse verliezen genoteerd op de Amsterdamse beurs. Dat gebeurde nadat afgelopen weekend grote AI-bedrijven zorgen hadden geuit over de risico's van AI. Anthropic-topman Dario Amodei riep op om de ontwikkelingen van AI-modellen bewust te vertragen en kreeg bijval van OpenAI-topman Sam Altman en xAI-medeoprichter Elon Musk.

19 minuten geleden
FNV zegt dat veel schoonmakers werk neerleggen op eerste actiedag

SCHIPHOL (ANP) - Het merendeel van de schoonmakers op Schiphol heeft maandag het werk neergelegd tijdens de eerste van vijf stakingsdagen. Dat zegt FNV-bestuurder Caroline Lamberts. Ook op grote treinstations, zoals in Utrecht, Rotterdam, Groningen en Nijmegen, wordt volgens haar "volop gestaakt" door schoonmaakmedewerkers.

1 uur geleden
Microsoft stelt gedragscode op om AI onder controle te houden

REDMOND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Microsoft heeft maandag nieuwe richtlijnen gepresenteerd voor het ontwerpen van zijn AI-modellen. Daarmee probeert het tech- en softwareconcern zorgen over AI weg te nemen. De strekking van de ontwerpgedragscode is "Mensen zijn belangrijker dan AI".

2 uur geleden
Chipbedrijven dalen op Wall Street, oliemaatschappijen winnen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager geopend, na de winsten die op vrijdag nog werden geboekt. De chipbedrijven op Wall Street stonden onder druk nadat grote AI-bedrijven hadden opgeroepen om de ontwikkeling van modellen voor kunstmatige intelligentie bewust te vertragen. De olieprijzen stegen weer, wat zorgde voor winsten in de oliesector.

2 uur geleden
Brouwers: petitie tegen 'opeenstapeling van lastenverzwaringen'

DEN HAAG (ANP) - De brancheorganisatie Nederlandse Brouwers is een petitie gestart tegen een verhoging van de belasting op bier, maakte de organisatie bekend in aanloop naar Prinsjesdag. "Uit wat nu bekend is, wacht de biersector een opeenstapeling van lastenverzwaringen: indexering van de bieraccijns, een hogere heffing op water, en afschaffing van het kleinbrouwerstarief", waarschuwen de brouwers.

2 uur geleden
FNV wil 5,5 procent loonsverhoging plus 80 euro komend cao-jaar

UTRECHT (ANP) - FNV gaat het komende cao-jaar inzetten op een loonsverhoging van 5,5 procent plus 80 euro. De vakbond kiest ervoor om een deel van de loonsverhoging in euro's te eisen. "Hiermee gaan de laagste inkomens er meer op vooruit dan de hoogste", legt arbeidsvoorwaardencoördinator van FNV Jacqie van Stigt uit.

4 uur geleden
ECB-bestuurder Schnabel bezorgd om stijgende energieprijzen

BERLIJN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De almaar stijgende energie- en brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zijn zorgwekkend. Dat heeft bestuurder Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag gezegd op een evenement in Berlijn. Door die stijgende prijzen kan de inflatie nog verder aangewakkerd worden.

4 uur geleden