Europese landen verwelkomen vertrek Assad
DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Grote Europese landen reageren verheugd op de val van het regime van de Syrische leider Bashar al Assad. Frankrijk en Duitsland juichen zijn vertrek toe, maar waarschuwen voor extremisme.
De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock noemde de val van het regime "een grote opluchting" voor miljoenen Syriërs. Ze waarschuwde wel dat het land nu niet in handen mag vallen van "andere radicalen".
Bondskanselier Olaf Scholz sprak over "goed nieuws". Hij zei dat Assad veel doden op zijn geweten heeft en ook veel mensen op de vlucht heeft gejaagd. "Die kwamen in veel gevallen naar Duitsland."
Onderdrukking
Frankrijk zei dat Assad zijn eigen volk gewelddadig heeft onderdrukt en drong aan op een vreedzame politieke machtsoverdracht in Syrië. Het ministerie van Buitenlandse Zaken riep Syriërs op "alle vormen van extremisme te verwerpen".
President Emmanuel Macron noemde het regime van Assad "barbaars". Hij prees de Syriërs voor hun geduld en moed. "In deze onzekere tijd, wens ik ze vrede, vrijheid en eenheid toe."
'Balkanisering'
De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Jose Manuel Albares zei op televisie dat hij hoopt dat geen "balkanisering" van Syrië zal plaatsvinden. "Waarbij verschillende regio's worden bestuurd door verschillende groepen", legde hij uit.
"We moeten zorgen dat het Syrische volk kan beslissen hoe ze worden bestuurd in de toekomst en door wie", zei Albares. "En natuurlijk dat de territoriale integriteit van Syrië behouden blijft."
De familie Assad heerste ruim een halve eeuw over Syrië. Nu de president schijnbaar is verdreven na een burgeroorlog die begon in 2011, gaat het land een onzekere periode tegemoet.
Meer uit Buitenland
POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.
2 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.
4 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
7 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
7 uur geleden