Europese landen ontbieden ambassadeurs Rusland om dood Navalny
DEN HAAG (ANP) - Een groot aantal Europese regeringen heeft maandag Russische diplomaten ontboden na de dood van Aleksej Navalny in de gevangenis. De landen geven Moskou de schuld voor de dood van de Russische oppositieleider.
De Franse minister van Buitenlandse Zaken Stéphane Séjourné zei tijdens een bezoek aan Argentinië dat de Russische ambassadeur in Parijs zou worden ontboden. Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken liet weten dat het de hoogste Russische diplomaat in het land opriep "voor een gesprek" over de dood van Navalny. In een verklaring klinkt het dat de Russische autoriteiten verantwoordelijk zijn voor de dood van Navalny.
Eerder op maandag lieten ook Finland, Duitsland, Litouwen, Spanje, Zweden en Nederland weten dat ze Russische diplomaten hadden ontboden. Londen deed dat vrijdagavond al.
De dood van Navalny in een afgelegen gevangenis in het Noordpoolgebied, waar de 47-jarige een gevangenisstraf van 19 jaar uitzat, werd vrijdag bekend gemaakt. "Het regime van Vladimir Poetin heeft opnieuw zijn ware aard getoond", zei Fransman Séjourné.
Westerse landen geven de Russische autoriteiten unaniem de schuld voor zijn dood, drie jaar na zijn veroordeling. Een maand voor de Russische presidentsverkiezingen, die naar verwachting Poetins greep op de macht zullen versterken, heeft de oppositie haar meest prominente leider verloren.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.
50 minuten geledenSAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
5 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
9 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
10 uur geleden