Europese landen laten weinig los over atoomgesprekken met Iran
GENÈVE (ANP/AFP) - De gesprekken over het nucleaire programma van Iran worden "binnenkort" voortgezet, melden Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Verder lieten de landen weinig los over de inhoud van het overleg.
De Iraanse onderhandelaar noemde de gesprekken over het kernprogramma en de sancties "openhartig". "Onze voorkeur ligt bij het pad van de dialoog en samenwerking", schreef hij op X.
Iran onderhandelt al jaren met verschillende landen en de internationale atoomwaakhond IAEA over zijn nucleaire bezigheden en over de sancties. Het land houdt vol niet uit te zijn op kernwapens, maar het Westen is daar niet gerust op. De aanstaande Amerikaanse president Donald Trump trok zijn land tijdens zijn vorige ambtsperiode terug uit een akkoord met Iran en hij lijkt ook nu van plan kritisch te zijn op Iran.
De gesprekken in Zwitserland waren de eerste sinds afgelopen zomer een meer gematigde president aantrad in Iran. Masoud Pezeshkian verklaarde dat het hervatten van de onderhandelingen een van zijn prioriteiten was en onderstreepte dat door de toponderhandelaar te promoveren tot minister van Buitenlandse Zaken. IAEA-chef Rafael Grossi was vorige week op bezoek in Iran om te praten over de onderhandelingen.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum zegt een "goed gesprek" te hebben gehad met haar Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Ze hebben het volgens haar onder meer gehad over handel en de bestrijding van drugssmokkel, schrijft Sheinbaum op X.
24 minuten geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse regering zegt "de afgelopen uren" 116 gevangenen te hebben vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties zijn kritisch op de claim en meldden lagere aantallen.
39 minuten geledenHAVANA (ANP/AFP) - Cuba zegt, op wat kleine zaken na, "niet in gesprek" te zijn met de Verenigde Staten. Dat schrijft president Miguel Díaz-Canel op X.
43 minuten geledenBERN (ANP) - De planeet Mars had ongeveer drie miljard jaar geleden waarschijnlijk een grote oceaan. Die bedekte mogelijk ongeveer de helft van het oppervlak. Onderzoekers van de universiteiten van Bern in Zwitserland en Padua in Italië hebben dat berekend.
1 uur geledenZAGREB (ANP) - De NAVO moet gezamenlijk zorgen dat Groenland en het poolgebied veilig zijn tegen rivalen als Rusland en China, zegt NAVO-chef Mark Rutte. Daarover zijn de NAVO-landen, inclusief de Verenigde Staten, het volgens hem eens. Het bondgenootschap werkt daarom aan "de volgende stappen" om de veiligheid van het Hoge Noorden te versterken, volgens ingewijden mogelijk in de vorm van een nieuwe militaire missie daar.
2 uur geledenSALEN (ANP/RTR) - Als de VS met geweld Groenland innemen, betekent dat het einde van de NAVO. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag in Zweden gezegd. EU-lidstaten zijn daarnaast verplicht Denemarken te hulp te schieten als het land te maken krijgt met Amerikaanse agressie, zei hij verder. Groenland maakt deel uit van Denemarken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie kijkt of het mogelijk is om extra sancties in te stellen tegen Iran, laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten. "We staan klaar om nieuwe, strengere sancties voor te stellen naar aanleiding van het gewelddadige optreden tegen demonstranten", aldus de zegsman.
3 uur geleden