Europese landen evacueren ambassadepersoneel in Kabul
BERLIJN/STOCKHOLM (ANP/RTR) - Europese landen als Zweden, Duitsland en Italië gaan in spoedtempo de ambassades in Kabul ontruimen en personeel evacueren. De medewerkers worden zondag nog naar het vliegveld gebracht, dat nog onder controle is van Amerikaanse militairen. Dat zeggen onder meer de Zweedse publieke omroep en de Duitse krant Der Spiegel.
Dat bericht werd later op de zondagmiddag bevestigd op een persconferentie van de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Ann Linde. Volgens Linde zal het personeel van de Zweedse ambassade in Kabul onmiddellijk vertrekken en is de evacuatie naar verwachting maandag afgerond. "Al het ingezette personeel zal morgen weg zijn", aldus Linde. Daarbij wordt ook de lokale staf meegerekend. "De Zweedse immigratiedienst werkt eraan om het plaatselijke personeel naar huis te halen."
De twintig Duitse ambassademedewerkers en de agenten die in Kabul waren voor de beveiliging worden naar het militaire vliegveld van Kabul gebracht. Er zijn volgens Der Spiegel nog ongeveer tachtig Duitsers in Afghanistan. De regering adviseert hen zo snel mogelijk te vertrekken. Duitsland zou eigenlijk maandag het personeel evacueren met grote transportvliegtuigen en commandotroepen.
Abassadepersoneel
Italiaans ambassadepersoneel in Kabul zal zondag terugkeren naar Rome, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een Italiaans militair vliegtuig zal Kabul om 21.30 uur lokale tijd verlaten, zei een woordvoerster, eraan toevoegend dat het grootste deel van het ambassadepersoneel zaterdag het gebouw had verlaten en zich momenteel op de luchthaven bevindt. Ze weigerde te zeggen of de ambassadeur een van degenen zou zijn die op de vlucht van zondag en zei dat het voorbarig was om te zeggen dat Italië zijn ambassade daadwerkelijk had gesloten.
Het Nederlandse ministerie van Defensie stuurt een militair vliegtuig om ambassademedewerkers, lokaal personeel en tolken op te halen uit Afghanistan, meldt een woordvoerder. De woordvoerder kon vanwege veiligheidsredenen geen andere details delen, zoals wanneer het vliegtuig vertrekt of waar het landt. Ook is niet bekend of al het ambassadepersoneel mee terugvliegt, of dat er nog enkele mensen achterblijven om de werkzaamheden voort te zetten.
Helikopter
De Verenigde Staten hebben medewerkers per helikopter geëvacueerd. Ook daar is snel de beslissing genomen om zondag al te handelen.
De NAVO meldt dat de diplomatieke post in Kabul voorlopig openblijft. De organisatie wil er zo voor zorgen dat de VN-missies kunnen blijven opereren vanaf het vliegveld van Kabul.
De Taliban bereikten zondag de Afghaanse hoofdstad, nadat ze eerder de andere grote steden in het land al hadden veroverd. Dat leidde in Kabul tot grote onrust. Rusland liet juist weten dat het geen plannen heeft om de eigen ambassade in Kabul te ontruimen. De Taliban hebben garanties afgegeven dat de diplomatieke post veilig is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een nieuw vaccin vermindert het risico op overlijden of terugkeer van een melanoom met bijna de helft, meldt onder meer The Washington Post. Het door de farmaceutische bedrijven Moderna en Merck ontwikkelde vaccin moet wel nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse autoriteiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Dankzij een nieuwe kapitaalinjectie van 77 miljoen dollar in zijn politieke actiecomité America PAC geeft Elon Musk in totaal meer dan 445 miljoen dollar aan Republikeinse campagnes voor de midterms. Dat blijkt uit data van de Amerikaanse kiescommissie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en World Liberty Financial, het cryptobedrijf dat Trump samen met zijn zonen heeft opgericht, zijn aangeklaagd door een aandeelhouder van een concurrerend cryptobedrijf. De aanklager stelt dat de president op illegale wijze financieel heeft geprofiteerd van zijn ambt, wat in strijd is met de Amerikaanse grondwet.
3 uur geledenOTTAWA (ANP/RTR) - Een snel om zich heen grijpende grasbrand, waarbij zaterdag op een militaire basis in het westen van Canada ten minste vier militairen om het leven kwamen, is ontstaan tijdens een oefening met scherpe granaten. Dat heeft een hoge defensiefunctionaris donderdag bekendgemaakt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag bepaald dat de productie en raffinage van aardolie, evenals aanverwante activiteiten, essentieel zijn voor de nationale defensie. Deze stap moet de weg kunnen vrijmaken voor Amerikaanse financiering van projecten in de fossiele brandstofsector, blijkt uit een presidentieel memorandum.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Starlink-eigenaar en techmiljardair Elon Musk gebeld en gevraagd om de beperkingen op het Starlink-netwerk in Oekraïne op te heffen. Dit melden Amerikaanse functionarissen aan The Wall Street Journal.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op een veiling bij Sotheby's in Parijs is het schilderij Iris van Claude Monet verkocht voor 50 miljoen euro. Het is daarmee het duurste kunstwerk ooit verkocht op een veiling in Frankrijk. De opbrengst werd vooraf geschat tussen de 22 en 30 miljoen euro.
7 uur geleden