Europese landen evacueren ambassadepersoneel in Kabul
BERLIJN/STOCKHOLM (ANP/RTR) - Europese landen als Zweden, Duitsland en Italië gaan in spoedtempo de ambassades in Kabul ontruimen en personeel evacueren. De medewerkers worden zondag nog naar het vliegveld gebracht, dat nog onder controle is van Amerikaanse militairen. Dat zeggen onder meer de Zweedse publieke omroep en de Duitse krant Der Spiegel.
Dat bericht werd later op de zondagmiddag bevestigd op een persconferentie van de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Ann Linde. Volgens Linde zal het personeel van de Zweedse ambassade in Kabul onmiddellijk vertrekken en is de evacuatie naar verwachting maandag afgerond. "Al het ingezette personeel zal morgen weg zijn", aldus Linde. Daarbij wordt ook de lokale staf meegerekend. "De Zweedse immigratiedienst werkt eraan om het plaatselijke personeel naar huis te halen."
De twintig Duitse ambassademedewerkers en de agenten die in Kabul waren voor de beveiliging worden naar het militaire vliegveld van Kabul gebracht. Er zijn volgens Der Spiegel nog ongeveer tachtig Duitsers in Afghanistan. De regering adviseert hen zo snel mogelijk te vertrekken. Duitsland zou eigenlijk maandag het personeel evacueren met grote transportvliegtuigen en commandotroepen.
Abassadepersoneel
Italiaans ambassadepersoneel in Kabul zal zondag terugkeren naar Rome, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een Italiaans militair vliegtuig zal Kabul om 21.30 uur lokale tijd verlaten, zei een woordvoerster, eraan toevoegend dat het grootste deel van het ambassadepersoneel zaterdag het gebouw had verlaten en zich momenteel op de luchthaven bevindt. Ze weigerde te zeggen of de ambassadeur een van degenen zou zijn die op de vlucht van zondag en zei dat het voorbarig was om te zeggen dat Italië zijn ambassade daadwerkelijk had gesloten.
Het Nederlandse ministerie van Defensie stuurt een militair vliegtuig om ambassademedewerkers, lokaal personeel en tolken op te halen uit Afghanistan, meldt een woordvoerder. De woordvoerder kon vanwege veiligheidsredenen geen andere details delen, zoals wanneer het vliegtuig vertrekt of waar het landt. Ook is niet bekend of al het ambassadepersoneel mee terugvliegt, of dat er nog enkele mensen achterblijven om de werkzaamheden voort te zetten.
Helikopter
De Verenigde Staten hebben medewerkers per helikopter geëvacueerd. Ook daar is snel de beslissing genomen om zondag al te handelen.
De NAVO meldt dat de diplomatieke post in Kabul voorlopig openblijft. De organisatie wil er zo voor zorgen dat de VN-missies kunnen blijven opereren vanaf het vliegveld van Kabul.
De Taliban bereikten zondag de Afghaanse hoofdstad, nadat ze eerder de andere grote steden in het land al hadden veroverd. Dat leidde in Kabul tot grote onrust. Rusland liet juist weten dat het geen plannen heeft om de eigen ambassade in Kabul te ontruimen. De Taliban hebben garanties afgegeven dat de diplomatieke post veilig is.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Israël heeft in de nacht van woensdag op donderdag luchtaanvallen uitgevoerd op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. Het Israëlische leger had eerder in de nacht inwoners in het gebied gewaarschuwd voor aanvallen op wat het doelen noemde die gelinkt zijn aan Hezbollah.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich buigt over de afhandeling van de zaak rond Jeffrey Epstein, heeft gestemd voor het dagvaarden van de Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi. De commissie wil de minister spreken over haar rol bij de publicatie van de dossiers.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een resolutie die de macht van president Donald Trump om aanvallen uit te voeren in Iran zou hebben ingeperkt, is gestrand in de Senaat. Zoals verwacht stemde een meerderheid tegen het voorstel, dat was ingediend door Democraat Tim Kaine en Republikein Rand Paul.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël versoepelt donderdag de beperkingen voor Israëlische burgers, meldt de krijgsmacht van het land. Zo zijn grotere openbare bijeenkomsten tot maximaal vijftig personen weer toegestaan en kunnen mensen weer naar hun werk, mits dat in de buurt is van een schuilkelder.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Hezbollah-leider Naim Qassem heeft in een toespraak gezworen zich niet over te geven na de recente aanvallen van Israël. "Wat Israël deed was geen reactie op een raketbeschieting, maar een agressie die van tevoren was voorbereid." Hij benadrukte dat verzet hun enige optie is.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zei woensdag een nieuwe aanvalsgolf op Iran te hebben uitgevoerd. Journalisten van persbureau AFP maakten melding van een krachtige explosie in Teheran en ook Iraanse staatsmedia meldden meerdere explosies in de hoofdstad.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Witte Huis-woordvoerster Karoline Leavitt heeft woensdag gezegd dat Spanje heeft ingestemd om met de VS samen te werken op militair gebied. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken José Manuel Albares ontkent dat.
8 uur geleden