Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese landen evacueren ambassadepersoneel in Kabul

Europese landen evacueren ambassadepersoneel in Kabul

BERLIJN/STOCKHOLM (ANP/RTR) - Europese landen als Zweden, Duitsland en Italië gaan in spoedtempo de ambassades in Kabul ontruimen en personeel evacueren. De medewerkers worden zondag nog naar het vliegveld gebracht, dat nog onder controle is van Amerikaanse militairen. Dat zeggen onder meer de Zweedse publieke omroep en de Duitse krant Der Spiegel.

Dat bericht werd later op de zondagmiddag bevestigd op een persconferentie van de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Ann Linde. Volgens Linde zal het personeel van de Zweedse ambassade in Kabul onmiddellijk vertrekken en is de evacuatie naar verwachting maandag afgerond. "Al het ingezette personeel zal morgen weg zijn", aldus Linde. Daarbij wordt ook de lokale staf meegerekend. "De Zweedse immigratiedienst werkt eraan om het plaatselijke personeel naar huis te halen."

De twintig Duitse ambassademedewerkers en de agenten die in Kabul waren voor de beveiliging worden naar het militaire vliegveld van Kabul gebracht. Er zijn volgens Der Spiegel nog ongeveer tachtig Duitsers in Afghanistan. De regering adviseert hen zo snel mogelijk te vertrekken. Duitsland zou eigenlijk maandag het personeel evacueren met grote transportvliegtuigen en commandotroepen.

Abassadepersoneel

Italiaans ambassadepersoneel in Kabul zal zondag terugkeren naar Rome, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een Italiaans militair vliegtuig zal Kabul om 21.30 uur lokale tijd verlaten, zei een woordvoerster, eraan toevoegend dat het grootste deel van het ambassadepersoneel zaterdag het gebouw had verlaten en zich momenteel op de luchthaven bevindt. Ze weigerde te zeggen of de ambassadeur een van degenen zou zijn die op de vlucht van zondag en zei dat het voorbarig was om te zeggen dat Italië zijn ambassade daadwerkelijk had gesloten.

Het Nederlandse ministerie van Defensie stuurt een militair vliegtuig om ambassademedewerkers, lokaal personeel en tolken op te halen uit Afghanistan, meldt een woordvoerder. De woordvoerder kon vanwege veiligheidsredenen geen andere details delen, zoals wanneer het vliegtuig vertrekt of waar het landt. Ook is niet bekend of al het ambassadepersoneel mee terugvliegt, of dat er nog enkele mensen achterblijven om de werkzaamheden voort te zetten.

Helikopter

De Verenigde Staten hebben medewerkers per helikopter geëvacueerd. Ook daar is snel de beslissing genomen om zondag al te handelen.

De NAVO meldt dat de diplomatieke post in Kabul voorlopig openblijft. De organisatie wil er zo voor zorgen dat de VN-missies kunnen blijven opereren vanaf het vliegveld van Kabul.

De Taliban bereikten zondag de Afghaanse hoofdstad, nadat ze eerder de andere grote steden in het land al hadden veroverd. Dat leidde in Kabul tot grote onrust. Rusland liet juist weten dat het geen plannen heeft om de eigen ambassade in Kabul te ontruimen. De Taliban hebben garanties afgegeven dat de diplomatieke post veilig is.

Meer uit Buitenland

Tientallen leiders bespreken klimaat, grote uitstoters ontbreken

BELÉM (ANP) - In de Braziliaanse stad Belém zijn meer dan vijftig wereldleiders donderdag en vrijdag bijeen om hun aanpak van klimaatverandering te bespreken. De World Leaders Climate Action Summit, zoals de top heet, gaat vooraf aan de VN-klimaattop, die maandag begint. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. De leiders van vier van de vijf grootste uitstoters van broeikasgassen ontbreken echter.

29 seconden geleden
Bronnen: Amerikaanse militairen mogelijk naar basis Damascus

DAMASCUS (ANP) - De Verenigde Staten treffen voorbereidingen om militairen naar een luchtmachtbasis te sturen bij de Syrische hoofdstad Damascus. Dat initiatief maakt deel uit van pogingen een veiligheidspact te sluiten tussen de nieuwe Syrische machtshebbers en Israël, bericht persbureau Reuters op basis van anonieme bronnen.

46 minuten geleden
Louvre heeft jaren nodig voor oplossen van beveiligingsproblemen

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Het gaat jaren duren om de beveiligingsproblemen van het Louvre op te lossen. Dat staat in een donderdag verschenen rapport over het Parijse museum, waar vorige maand een juwelenroof plaatsvond.

1 uur geleden
Israël bevestigt identiteit van overgedragen overleden gijzelaar

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël bevestigt dat een lichaam dat Hamas woensdagavond heeft overgedragen van een overleden gijzelaar is. Het gaat om de Tanzaniaanse student Joshua Mollel, die op zijn 21e stierf bij de aanval op 7 oktober 2023 en wiens lichaam was meegenomen naar Gaza.

2 uur geleden
Twaalf doden na crash vrachtvliegtuig in Kentucky

LOUISVILLE (ANP/DPA) - Het dodental na de crash van een vrachtvliegtuig in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen naar twaalf. De slachtoffers zijn bemanningsleden en mensen die zich op de grond bevonden.

3 uur geleden
Automobilist aanrijdingen Frans Oléron mogelijk geradicaliseerd

SAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR) - De automobilist die woensdag opzettelijk mensen aanreed op het Franse eiland Oléron was mogelijk uit zichzelf geradicaliseerd, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez. Hij voegde daaraan toe dat het nog niet duidelijk is of er religieuze motieven achter de aanval zitten. Vijf mensen raakten gewond, van wie twee zwaargewond.

3 uur geleden
President Mexico doet aangifte na betasting op straat

MEXICO-STAD (ANP/RTR) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft aangifte gedaan tegen de man die haar op straat heeft betast. De man raakte de politica aan en probeerde haar in de nek te kussen.

4 uur geleden