Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese landen evacueren ambassadepersoneel in Kabul

Europese landen evacueren ambassadepersoneel in Kabul

BERLIJN/STOCKHOLM (ANP/RTR) - Europese landen als Zweden, Duitsland en Italië gaan in spoedtempo de ambassades in Kabul ontruimen en personeel evacueren. De medewerkers worden zondag nog naar het vliegveld gebracht, dat nog onder controle is van Amerikaanse militairen. Dat zeggen onder meer de Zweedse publieke omroep en de Duitse krant Der Spiegel.

Dat bericht werd later op de zondagmiddag bevestigd op een persconferentie van de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Ann Linde. Volgens Linde zal het personeel van de Zweedse ambassade in Kabul onmiddellijk vertrekken en is de evacuatie naar verwachting maandag afgerond. "Al het ingezette personeel zal morgen weg zijn", aldus Linde. Daarbij wordt ook de lokale staf meegerekend. "De Zweedse immigratiedienst werkt eraan om het plaatselijke personeel naar huis te halen."

De twintig Duitse ambassademedewerkers en de agenten die in Kabul waren voor de beveiliging worden naar het militaire vliegveld van Kabul gebracht. Er zijn volgens Der Spiegel nog ongeveer tachtig Duitsers in Afghanistan. De regering adviseert hen zo snel mogelijk te vertrekken. Duitsland zou eigenlijk maandag het personeel evacueren met grote transportvliegtuigen en commandotroepen.

Abassadepersoneel

Italiaans ambassadepersoneel in Kabul zal zondag terugkeren naar Rome, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een Italiaans militair vliegtuig zal Kabul om 21.30 uur lokale tijd verlaten, zei een woordvoerster, eraan toevoegend dat het grootste deel van het ambassadepersoneel zaterdag het gebouw had verlaten en zich momenteel op de luchthaven bevindt. Ze weigerde te zeggen of de ambassadeur een van degenen zou zijn die op de vlucht van zondag en zei dat het voorbarig was om te zeggen dat Italië zijn ambassade daadwerkelijk had gesloten.

Het Nederlandse ministerie van Defensie stuurt een militair vliegtuig om ambassademedewerkers, lokaal personeel en tolken op te halen uit Afghanistan, meldt een woordvoerder. De woordvoerder kon vanwege veiligheidsredenen geen andere details delen, zoals wanneer het vliegtuig vertrekt of waar het landt. Ook is niet bekend of al het ambassadepersoneel mee terugvliegt, of dat er nog enkele mensen achterblijven om de werkzaamheden voort te zetten.

Helikopter

De Verenigde Staten hebben medewerkers per helikopter geëvacueerd. Ook daar is snel de beslissing genomen om zondag al te handelen.

De NAVO meldt dat de diplomatieke post in Kabul voorlopig openblijft. De organisatie wil er zo voor zorgen dat de VN-missies kunnen blijven opereren vanaf het vliegveld van Kabul.

De Taliban bereikten zondag de Afghaanse hoofdstad, nadat ze eerder de andere grote steden in het land al hadden veroverd. Dat leidde in Kabul tot grote onrust. Rusland liet juist weten dat het geen plannen heeft om de eigen ambassade in Kabul te ontruimen. De Taliban hebben garanties afgegeven dat de diplomatieke post veilig is.

Meer uit Buitenland

Sánchez: inval VS in Groenland zou Poetin gelukkig maken

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez stelt dat een Amerikaanse inval in Groenland de Russische president Vladimir Poetin "de gelukkigste man op aarde" zou maken. Dat heeft hij gezegd tegen het Spaanse dagblad La Vanguardia.

15 minuten geleden
Sabalenka solide door naar tweede ronde Australian Open

MELBOURNE (ANP) - Tennisster Aryna Sabalenka is de jacht op haar derde titel op de Australian Open goed begonnen. De nummer 1 van de wereld uit Belarus won in de eerste ronde in twee sets van de Franse speelster Tiantsoa Rakotomanga Rajaonah: 6-4 6-1.

22 minuten geleden
Iraanse functionaris: zeker 5000 mensen omgekomen bij protesten

TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt dat zeker 5000 mensen zijn omgekomen tijdens de protesten in Iran. Onder hen zijn ongeveer vijfhonderd leden van de veiligheidsdiensten, aldus de anonieme functionaris tegen persbureau Reuters.

42 minuten geleden
Trump dreigde CBS met rechtszaak bij montage interview

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd een rechtszaak te starten tegen de Amerikaanse zender CBS, meldt The New York Times. Hij werd eerder deze week dertien minuten geïnterviewd en wilde dat het gesprek volledig werd uitgezonden, wat dinsdag gebeurde.

57 minuten geleden
Jordaanse koning ook uitgenodigd voor vredesraad Gaza

AMMAN (ANP/RTR/AFP) - Ook de Jordaanse koning Abdullah is uitgenodigd om deel te nemen aan de Raad van Vrede van de Amerikaanse president Donald Trump. De Verenigde Staten willen dat deze raad toezicht houdt op het toekomstige Palestijnse technocratische bestuur in de Gazastrook.

1 uur geleden
Syrische media: Koerdische troepen vernietigen bruggen

ALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.

2 uur geleden
Wrakstukken van vermist vliegtuig Indonesië gevonden

MAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.

6 uur geleden