Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese landen berispen Iran over nucleair programma

Europese landen berispen Iran over nucleair programma

BERLIJN (ANP) - De aankondiging van Iran om meer uranium te gaan verrijken baart Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk grote zorgen. De stap is in strijd met de atoomdeal die onder meer deze drie landen in 2015 sloten met Teheran.

Ook het besluit van het Iraanse parlement om meer en sneller uranium te gaan verrijken met nieuwe installaties valt zeer slecht bij de drie grote Europese landen. "Als Iran serieus ruimte wil laten voor diplomatie, dan moet het deze stappen niet uitvoeren", staat in een verklaring.

De Iraanse plannen om honderden geavanceerde uraniumverrijkende centrifuges te installeren in de ondergrondse centrale in Natanz kwamen vrijdag naar buiten. Die lijken niet te rijmen met de wens van de regering in Teheran om de diplomatie weer een kans te gunnen nu de Amerikaanse president Donald Trump op weg is naar de uitgang.

Atoomakkoord

Trump stapte uit het atoomakkoord en voerde de druk op Iran sterk op. Zijn opvolger Joe Biden heeft verzekerd de diplomatie terug te brengen in de relaties met Iran, met mogelijk uitzicht op het afbouwen van de wurgende economische sancties.

De gematigde Iraanse president Hassan Rohani speelde daar vorige week op in door radicale parlementariërs te waarschuwen zich niet te bemoeien met de nucleaire projecten. Teheran blijft overigens benadrukken geen kernwapens te willen, maar dat het zijn capaciteit om kernenergie te produceren wil uitbreiden.

Meer uit Buitenland

Dodental door luchtaanvallen Israël in Gaza loopt op naar 18

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Door Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zondag zeker achttien Palestijnen gedood, volgens hulpverleners het hoogste aantal op één dag sinds weken. Eerder op de dag waren elf doden gemeld.

42 minuten geleden
Braziliaanse president Lula dingt mee naar vierde termijn

SÃO PAULO (ANP/AFP/RTR) - Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft zich opnieuw kandidaat gesteld voor het Braziliaanse presidentschap. De zittende president dingt daarmee mee naar een vierde en laatste termijn in de presidentsverkiezingen van oktober. Lula kondigde zijn kandidatuur aan tijdens een partijcongres van zijn Arbeiderspartij in São Paulo.

4 uur geleden
Doden bij helikoptercrash ten westen van Athene

ATHENE (ANP/RTR) - Bij de botsing tussen twee blushelikopters ten westen van Athene zijn twee inzittenden om het leven gekomen, melden de autoriteiten. Het gaat om de bemanning van een van de twee toestellen. De bemanning van het tweede toestel werd levend aangetroffen.

5 uur geleden
Doden bij zelfmoordaanslag tijdens protest in Noord-Pakistan

ISLAMABAD (ANP/AFP) - Een zelfmoordterrorist heeft zondag een aanslag gepleegd nabij een politiebureau tijdens een protest in het Pakistaanse district Swat. Dertien mensen kwamen daarbij om, onder wie acht politieagenten, aldus de politie. Eerder meldde de politie zeven doden, onder wie vier agenten. Er vielen ook zeker twintig gewonden, onder wie enkele zwaargewonden.

5 uur geleden
Twee blushelikopters in Griekenland op elkaar gebotst

ATHENE (ANP) - Ten westen van Athene zijn twee blushelikopters op elkaar gebotst en vervolgens gecrasht, melden Griekse media op gezag van de brandweer.

7 uur geleden
Stroomproductie Servië geraakt door lage waterstand Donau

BELGRADO (ANP/AFP) - De productie van stroom uit waterkracht in Servië wordt flink gehinderd door de zeer lage waterstand van de Donau als gevolg van de extreme hitte. Volgens de Servische energieminister draaien de twee grootste waterkrachtcentrales van het land op veel lagere capaciteit.

8 uur geleden
Opnieuw Israëlische aanvallen op Gaza ondanks bestand

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn zondag tot dusver elf mensen omgekomen, meldt Al Jazeera. Ook een dag eerder voerde Israël ondanks een bestand weer op grotere schaal aanvallen uit op het gebied.

8 uur geleden