Europese landen berispen Iran over nucleair programma
BERLIJN (ANP) - De aankondiging van Iran om meer uranium te gaan verrijken baart Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk grote zorgen. De stap is in strijd met de atoomdeal die onder meer deze drie landen in 2015 sloten met Teheran.
Ook het besluit van het Iraanse parlement om meer en sneller uranium te gaan verrijken met nieuwe installaties valt zeer slecht bij de drie grote Europese landen. "Als Iran serieus ruimte wil laten voor diplomatie, dan moet het deze stappen niet uitvoeren", staat in een verklaring.
De Iraanse plannen om honderden geavanceerde uraniumverrijkende centrifuges te installeren in de ondergrondse centrale in Natanz kwamen vrijdag naar buiten. Die lijken niet te rijmen met de wens van de regering in Teheran om de diplomatie weer een kans te gunnen nu de Amerikaanse president Donald Trump op weg is naar de uitgang.
Atoomakkoord
Trump stapte uit het atoomakkoord en voerde de druk op Iran sterk op. Zijn opvolger Joe Biden heeft verzekerd de diplomatie terug te brengen in de relaties met Iran, met mogelijk uitzicht op het afbouwen van de wurgende economische sancties.
De gematigde Iraanse president Hassan Rohani speelde daar vorige week op in door radicale parlementariërs te waarschuwen zich niet te bemoeien met de nucleaire projecten. Teheran blijft overigens benadrukken geen kernwapens te willen, maar dat het zijn capaciteit om kernenergie te produceren wil uitbreiden.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is na haar mislukte executie nog altijd buiten bewustzijn, schrijven haar advocaten in een juridisch document. Ze is geïntubeerd en ligt aan een beademingsmachine. Volgens de advocaten proberen de artsen in het ziekenhuis op dit moment haar leven te redden.
2 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is van plan paspoorten te verkopen aan buitenlandse investeerders. De regering van president Javier Milei presenteerde vrijdag een programma over het aanbieden van het staatsburgerschap aan mensen die ten minste 350.000 dollar (zo'n 310.000 euro) overmaken aan de staatskas.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Lidstaten van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) eisen dat Nicaragua weer eerlijke verkiezingen mogelijk maakt en politieke gevangenen vrijlaat. De Noord- en Zuid-Amerikaanse landen dreigen met maatregelen als president Daniel Ortega zijn uitsluiting van alle oppositiepartijen niet terugdraait.
4 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse ambassade in Brazilië heeft haar consulaire diensten opgeschort vanwege zorgen over de veiligheid. De Australische ambassade heeft vanwege die niet nader genoemde dreiging besloten de ambassade helemaal te sluiten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Gouverneur Kathy Hochul van New York wil wetgeving aanscherpen na een vermeende groepsverkrachting op de universiteit Cornell. Een vrouw zou daar urenlang zijn misbruikt door een groep mannen terwijl ze zwaar onder invloed was.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Op de vierde achtereenvolgende dag van ongeregeldheden rond middelbare scholen in heel Frankrijk telt het ministerie van Onderwijs 564 onderwijsinstellingen waar problemen zijn. Het land heeft naar schatting 10.700 middelbare scholen.
10 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
12 uur geleden