Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese landen berispen Iran over nucleair programma

Europese landen berispen Iran over nucleair programma

BERLIJN (ANP) - De aankondiging van Iran om meer uranium te gaan verrijken baart Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk grote zorgen. De stap is in strijd met de atoomdeal die onder meer deze drie landen in 2015 sloten met Teheran.

Ook het besluit van het Iraanse parlement om meer en sneller uranium te gaan verrijken met nieuwe installaties valt zeer slecht bij de drie grote Europese landen. "Als Iran serieus ruimte wil laten voor diplomatie, dan moet het deze stappen niet uitvoeren", staat in een verklaring.

De Iraanse plannen om honderden geavanceerde uraniumverrijkende centrifuges te installeren in de ondergrondse centrale in Natanz kwamen vrijdag naar buiten. Die lijken niet te rijmen met de wens van de regering in Teheran om de diplomatie weer een kans te gunnen nu de Amerikaanse president Donald Trump op weg is naar de uitgang.

Atoomakkoord

Trump stapte uit het atoomakkoord en voerde de druk op Iran sterk op. Zijn opvolger Joe Biden heeft verzekerd de diplomatie terug te brengen in de relaties met Iran, met mogelijk uitzicht op het afbouwen van de wurgende economische sancties.

De gematigde Iraanse president Hassan Rohani speelde daar vorige week op in door radicale parlementariërs te waarschuwen zich niet te bemoeien met de nucleaire projecten. Teheran blijft overigens benadrukken geen kernwapens te willen, maar dat het zijn capaciteit om kernenergie te produceren wil uitbreiden.

Meer uit Buitenland

Brussel wil opnieuw bevroren geld vrijgeven aan Hongarije

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil 4,2 miljard euro aan Hongarije vrijgeven uit het EU-cohesiefonds, dat is bedoeld om regionaal achterstandsbeleid weg te werken. Dat geld had de Commissie in 2022 als straf aan Hongarije bevroren. Volgens voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft Hongarije forse voortgang geboekt om de "rechtsstaat te beschermen en de financiële belangen van de Unie te beschermen".

16 minuten geleden
Trump en Venezolaanse Rodríguez ontmoeten elkaar voor het eerst

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse leider Delcy Rodríguez hebben elkaar voor het eerst persoonlijk ontmoet. Dat zegt de interim-president na de ontmoeting in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York, waar tal van wereldleiders deze week bijeen zijn.

1 uur geleden
Republikeinse senator wil onderzoek naar zakenleven familie Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinse senator John Curtis heeft opgeroepen tot een onderzoek naar de vraag of de familie van de Amerikaanse president Donald Trump profiteert van zijn ambtstermijn. Volgens Curtis bestaat onder het publiek de indruk dat familieleden hun positie uitbuiten, wat het vertrouwen in de overheid ondermijnt.

9 uur geleden
Hackgroep ShinyHunters claimt FBI-gegevens te hebben bemachtigd

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hackersgroep ShinyHunters zegt ingebroken te hebben in de systemen van de FBI en daarbij gegevens van personeel buitgemaakt te hebben. De claim staat op een website van de organisatie op het dark web.

12 uur geleden
Macron bij VN: landen moeten opkomen voor internationale orde

NEW YORK (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat landen meer moeten doen om de wereld vooruit te helpen. Hij liet zich in een toespraak voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties onder meer kritisch uit over de manier waarop wordt omgegaan met de Palestijnen. Landen zijn volgens Macron te laks.

13 uur geleden
Trump: VS spraken in New York ruim drie uur met Iran

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben gesproken met een afvaardiging van Iran, heeft president Donald Trump gezegd. "De ontmoeting duurde drie uur", aldus Trump. Het overleg zou "heel goed" zijn verlopen.

14 uur geleden
Poetin volgens Trump bereid tot gesprekken over beëindigen oorlog

NEW YORK (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is bereid tot een nieuwe ontmoeting met de Verenigde Staten om een einde te maken aan de oorlog in Oekraïne, zei Donald Trump dinsdag. De Amerikaanse president sprak de pers toe na een ontmoeting met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York.

14 uur geleden