
Europese landen berispen Iran over nucleair programma
BERLIJN (ANP) - De aankondiging van Iran om meer uranium te gaan verrijken baart Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk grote zorgen. De stap is in strijd met de atoomdeal die onder meer deze drie landen in 2015 sloten met Teheran.
Ook het besluit van het Iraanse parlement om meer en sneller uranium te gaan verrijken met nieuwe installaties valt zeer slecht bij de drie grote Europese landen. "Als Iran serieus ruimte wil laten voor diplomatie, dan moet het deze stappen niet uitvoeren", staat in een verklaring.
De Iraanse plannen om honderden geavanceerde uraniumverrijkende centrifuges te installeren in de ondergrondse centrale in Natanz kwamen vrijdag naar buiten. Die lijken niet te rijmen met de wens van de regering in Teheran om de diplomatie weer een kans te gunnen nu de Amerikaanse president Donald Trump op weg is naar de uitgang.
Atoomakkoord
Trump stapte uit het atoomakkoord en voerde de druk op Iran sterk op. Zijn opvolger Joe Biden heeft verzekerd de diplomatie terug te brengen in de relaties met Iran, met mogelijk uitzicht op het afbouwen van de wurgende economische sancties.
De gematigde Iraanse president Hassan Rohani speelde daar vorige week op in door radicale parlementariërs te waarschuwen zich niet te bemoeien met de nucleaire projecten. Teheran blijft overigens benadrukken geen kernwapens te willen, maar dat het zijn capaciteit om kernenergie te produceren wil uitbreiden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON/NEW YORK (ANP) - In de Verenigde Staten zijn zaterdag in het hele land duizenden demonstranten de straat op gegaan om te demonstreren tegen de regering van president Donald Trump. Dat melden onder andere The Washington Post en The New York Times.
3 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende personen hebben eerder deze week in de Nigeriaanse deelstaat Benue minstens 56 mensen gedood, meldde het kantoor van de gouverneur zaterdag. Daarmee werd het eerdere dodental van zeventien sterk naar boven bijgesteld. Het dodental kan verder oplopen.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische luchtaanvallen op Gaza hebben zaterdag aan ten minste 54 mensen het leven gekost, zei het burgerbeschermingsagentschap van het Palestijnse gebied. Het dodental zal naar verwachting verder oplopen.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gereageerd op het paasbestand dat de Russische president Vladimir Poetin eerder op zaterdag afkondigde. "Als er echt een compleet staakt-het-vuren komt, stelt Oekraïne voor dit te verlengen tot na de paasdag van 20 april", schrijft Zelensky op X.
8 uur geledenROME (ANP/AFP/RTR) - De gesprekken tussen Iran en de Verenigde Staten in Rome over het atoomprogramma van Iran zijn weer voorbij. Volgens het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken verliep het overleg in een "constructieve sfeer" en zijn de partijen overeengekomen dat volgende week zaterdag een nieuwe gespreksronde plaatsvindt in Oman.
11 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft op X gereageerd op het paasbestand, dat Rusland eenzijdig heeft uitgeroepen. "Op dit moment gaat het luchtalarm af boven Oekraïne", schrijft hij. "De Shahed-drones in onze lucht onthullen Poetins ware houding ten opzichte van Pasen en mensenlevens."
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in het centrum van Londen gedemonstreerd voor de rechten van trans personen, nadat het hooggerechtshof eerder deze week uitspraak had gedaan over de definitie van een "vrouw".
11 uur geleden