Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese landen berispen Iran over nucleair programma

Europese landen berispen Iran over nucleair programma

BERLIJN (ANP) - De aankondiging van Iran om meer uranium te gaan verrijken baart Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk grote zorgen. De stap is in strijd met de atoomdeal die onder meer deze drie landen in 2015 sloten met Teheran.

Ook het besluit van het Iraanse parlement om meer en sneller uranium te gaan verrijken met nieuwe installaties valt zeer slecht bij de drie grote Europese landen. "Als Iran serieus ruimte wil laten voor diplomatie, dan moet het deze stappen niet uitvoeren", staat in een verklaring.

De Iraanse plannen om honderden geavanceerde uraniumverrijkende centrifuges te installeren in de ondergrondse centrale in Natanz kwamen vrijdag naar buiten. Die lijken niet te rijmen met de wens van de regering in Teheran om de diplomatie weer een kans te gunnen nu de Amerikaanse president Donald Trump op weg is naar de uitgang.

Atoomakkoord

Trump stapte uit het atoomakkoord en voerde de druk op Iran sterk op. Zijn opvolger Joe Biden heeft verzekerd de diplomatie terug te brengen in de relaties met Iran, met mogelijk uitzicht op het afbouwen van de wurgende economische sancties.

De gematigde Iraanse president Hassan Rohani speelde daar vorige week op in door radicale parlementariërs te waarschuwen zich niet te bemoeien met de nucleaire projecten. Teheran blijft overigens benadrukken geen kernwapens te willen, maar dat het zijn capaciteit om kernenergie te produceren wil uitbreiden.

Meer uit Buitenland

Trump: nog geen beslissing over livestream van executie

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wilde nog niet bevestigen of er een livestream komt van een omstreden executie begin december. "Daar moet nog een beslissing over worden genomen", zei Trump vrijdagavond tegen verslaggevers.

17 minuten geleden
Orkaan Isaias nadert kust Florida, overstromingen verwacht

NAVARRE (ANP/AFP) - Orkaan Isaias is al merkbaar aan de Amerikaanse kust en komt naar verwachting vrijdagavond lokale tijd aan land. Het zou de eerste orkaan zijn die het Amerikaanse vasteland sinds 2024 treft. In delen van Florida zijn evacuatiebevelen afgegeven en er wordt gewaarschuwd voor overstromingen.

3 uur geleden
Zeer zware aardbeving voor kust van Panama

PANAMA-STAD (ANP/AFP) - Voor de kust van Panama heeft een zeer zware aardbeving plaatsgevonden. Die had volgens eerste schattingen van het Amerikaanse geologische centrum USGS een kracht van 7.6 en vond plaats op 10 kilometer diepte.

5 uur geleden
Meer dan honderd aanhoudingen bij protesten in Brussel

BRUSSEL (ANP) - Bij de onlusten in Brussel zijn tot nog toe 110 mensen opgepakt. Dat meldt stadsmedium Bruzz op gezag van de betreffende politiezone. Het gaat volgens de dienst om dertig arrestaties en een tachtigtal bestuurlijke aanhoudingen. In de stad werd gedemonstreerd door vakbonden tegen bezuinigingen.

5 uur geleden
Nederland en zeven andere landen steunen Strafhof in verklaring

DEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven andere landen hebben in een gezamenlijke verklaring hun steun uitgesproken voor het Internationaal Strafhof (ICC). De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht landen "betreuren en zijn het zeer oneens" met de Amerikaanse aankondiging nieuwe sancties op te leggen aan het in Den Haag gevestigde hof.

7 uur geleden
EU-buitenlandministers bespreken maandag Amerikaanse ICC-sancties

BRUSSEL (ANP) - Op Belgisch initiatief spreken de Europese ministers van Buitenlandse Zaken maandag over de aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Dat meldt de minister van Buitenlandse Zaken van dat land, Maxime Prévot, op X.

8 uur geleden
Europese Commissie hekelt aangekondigde Amerikaanse ICC-sancties

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hekelt de vrijdag aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). In een verklaring noemt de Commissie het "diep te betreuren dat de Verenigde Staten de intentie heeft medegedeeld om sancties op te leggen".

8 uur geleden