Europese Investeringsbank waarschuwt voor klimaatrechtszaken
AMSTERDAM (ANP) - Banken moeten voorkomen dat ook tegen hen klimaatrechtszaken worden aangespannen, vindt vicepresident Kris Peeters van de Europese Investeringsbank (EIB). Het is daarom slim om te stoppen met het investeren in fossiele energie. Donderdag maakten drie duurzaamheidsorganisaties bekend dat ze BNP Paribas aanklagen, omdat ze vinden dat de Franse bank te veel projecten voor fossiele energie financiert.
"Deze rechtszaak is een signaal dat banken zich moeten inzetten voor het klimaat", zegt Peeters. "Hun investeringen behoren in lijn te komen met de afspraken die zijn gemaakt op de klimaattop in Parijs." In het Klimaatakkoord van Parijs hebben alle landen met elkaar afgesproken om de opwarming van de aarde te beperken tot 2 graden en bij voorkeur tot 1,5 graad. Om klimaatverandering te beperken, moet de uitstoot van broeikasgassen fors verminderen. Bij het gebruik van fossiele brandstoffen komen juist broeikasgassen vrij.
De investeringen van de EIB zijn al in lijn met de klimaatdoelen, stelt Peeters. Zo gaat meer dan de helft van de investeringen naar klimaatprojecten, en mag de rest niet indruisen tegen het akkoord van Parijs. De bank stopt geen geld meer in fossiele brandstoffen. Het grootste deel van de klimaatinvesteringen is bedoeld om de totale uitstoot van broeikasgassen terug te dringen, bijvoorbeeld door over te schakelen op hernieuwbare energie. Een kleiner deel gaat naar klimaataanpassingen, onder meer voor landen die mogelijk last krijgen van de gevolgen van klimaatverandering. Met aanpassingen moet het land dan weerbaarder worden voor bijvoorbeeld overstromingen en droogte veroorzaakt door een warmer klimaat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna een kwart van de Nederlandse bedrijven maakt gebruik van ICT-oplossingen voor duurzaam materiaalverbruik. Daarmee staat Nederland Europees gezien op de vierde plek, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en Eurostat. Bedrijven kunnen bijvoorbeeld gebruikmaken van software om afval te scheiden of materiaalverspilling tegen te gaan.
1 minuut geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft voorgesteld om de grootste vrijgave van oliereserves in de geschiedenis te doen om de olieprijzen te verlagen. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van functionarissen.
18 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een collectief voor groene beleggers dreigt in het Verenigd Koninkrijk naar de rechter te stappen, omdat olie- en gasconcern BP hun aandeelhoudersvoorstel niet op de agenda voor de jaarvergadering wil zetten. Volgens klimaatbelegger Follow This druist dat in tegen de aandeelhoudersrechten.
31 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het kabinet moet de brandstofaccijns tijdelijk met 20 cent verlagen nu de olieprijzen zo hoog zijn. Deze oproep doet CNV aan het kabinet naar aanleiding van de sterk opgelopen brandstofprijzen door de onrust in het Midden-Oosten.
31 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het aantal klanten van onlinebank Revolut in Nederland is het afgelopen jaar met de helft gestegen. De bank heeft in ons land inmiddels 1,5 miljoen particuliere klanten, meldt het bedrijf. Een jaar geleden tikte Revolut nog de 1 miljoen aan.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.
6 uur geleden