Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Groenen: 5000 miljard voor herstel EU in 12 jaar

Europese Groenen: 5000 miljard voor herstel EU in 12 jaar

BRUSSEL (ANP) - De Europese Groenen verwachten dat de EU twaalf jaar en 5000 miljard euro nodig heeft om te herstellen van de coronacrisis en een veerkrachtige, duurzame economie op te bouwen. Nederland zal volgens Bas Eickhout (GroenLinks) "een aantal taboes moeten laten sneuvelen", waaronder het plafond voor de EU-meerjarenbegroting van 1 procent van het Europees bruto inkomen, het aangaan van meer gezamenlijke schulden en nieuwe Europese inkomsten door bijvoorbeeld een belasting op kerosine.

De Europese Commissie komt naar verwachting volgende week met haar voorstellen voor de nieuwe meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 met daaraan gekoppeld een herstelfonds. De groene fracties leggen hun ideeën hierover nu op tafel. Eickhout zegt dat de EU "geen tijd en geen geld heeft om terug te keren naar de oude economie".

Volgens de groenen moeten op korte termijn de nationale zorgstelsels in de EU worden versterkt en beter op elkaar afgesteld en moet Europa onafhankelijk van andere landen worden voor cruciale medische benodigdheden. Ook is een rampenplan voor toekomstige grootschalige virusuitbraken nodig. "Je kunt niet steeds de hele economie stopzetten", aldus Eickhout.

De EU moet niet gaan bezuinigen de komende jaren maar investeren, vinden de groenen. Daarvoor is meer geld uit de lidstaten nodig omdat niet alleen op de bereidheid van privé-investeerders kan worden gerekend de eerste jaren. Met de EU-begroting en de lidstaten als garantie kan Brussel geld op de markt lenen en verder uitlenen of schenken aan zwaar getroffen lidstaten. De Europese Centrale Bank zou een grotere rol moeten krijgen om de Europese economie direct te steunen.

Meer uit Politiek

Asielminister: nog 11.400 opvangplekken nodig in Zuid-Holland

DEN HAAG (ANP) - In Zuid-Holland moeten gemeenten nog voor 11.400 extra opvangplekken zorgen voor asielzoekers, meldt de nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA). In de zogenoemde capaciteitsraming heeft hij bekendgemaakt hoeveel opvangplekken elke provincie moet verzorgen. Alle provincies komen samen nog 38.000 plekken tekort, meldde Van den Brinks voorganger Mona Keijzer (BBB) eerder al.

12 minuten geleden
Kabinet mijdt plekken op Paralympics waar Russische vlag wappert

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet betreurt het dat Russische en Belarussische sporters volgende maand onder eigen vlag mogen meedoen aan de Paralympische Winterspelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo. Er gaat een regeringsdelegatie naar het sportevenement, maar die zal geen bijeenkomsten bijwonen waar de vlaggen of volksliederen van deze landen te zien of te horen zijn.

22 minuten geleden
Jetten doet iedere week aangifte van homohaat en bedreigingen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten doet iedere week aangifte van homohaat. Hij krijgt iedere dag bedreigingen binnen vanwege zijn geaardheid, zei hij tijdens de wekelijkse persconferentie met de premier.

27 minuten geleden
Jetten wil dat ministers goed nadenken voordat ze iets posten

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) wil dat zijn bewindspersonen voortaan beter nadenken voordat ze iets op sociale media zetten. Hij zei dat in reactie op een Instagram-post van minister en partijgenoot Hans Vijlbrief waar ophef over is ontstaan.

49 minuten geleden
Vijlbrief neemt opmerking terug, gaat AOW-plan wel afzwakken

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) gaat het voorstel van de coalitie om de AOW-leeftijd sneller te laten oplopen wel degelijk "afzwakken", hoewel hij vrijdagochtend nog zei dat daar geen sprake van zou zijn. "Ik heb me denk ik niet goed uitgedrukt", erkende hij na afloop van de ministerraad.

1 uur geleden
Van Weel: nog niet bekend wie spoorbranden rond NAVO-top aanstak

DEN HAAG (ANP) - Het onderzoek naar de branden rond het spoor in Amsterdam tijdens de NAVO-top loopt nog en justitieminister David van Weel kan nog niet zeggen of Russen daarachter zaten. "Ik kan het niet uitsluiten, maar vooralsnog hebben we daar geen aanwijzingen voor."

1 uur geleden
Van Weel steunt Odido: nooit betalen aan criminelen

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat het gehackte telecombedrijf Odido geen losgeld betaalt aan de hackers, stelt minister David van Weel van Justitie en Veiligheid. "We moeten criminaliteit niet belonen", zei hij na afloop van de ministerraad.

2 uur geleden