Europese Groenen: 5000 miljard voor herstel EU in 12 jaar
BRUSSEL (ANP) - De Europese Groenen verwachten dat de EU twaalf jaar en 5000 miljard euro nodig heeft om te herstellen van de coronacrisis en een veerkrachtige, duurzame economie op te bouwen. Nederland zal volgens Bas Eickhout (GroenLinks) "een aantal taboes moeten laten sneuvelen", waaronder het plafond voor de EU-meerjarenbegroting van 1 procent van het Europees bruto inkomen, het aangaan van meer gezamenlijke schulden en nieuwe Europese inkomsten door bijvoorbeeld een belasting op kerosine.
De Europese Commissie komt naar verwachting volgende week met haar voorstellen voor de nieuwe meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 met daaraan gekoppeld een herstelfonds. De groene fracties leggen hun ideeën hierover nu op tafel. Eickhout zegt dat de EU "geen tijd en geen geld heeft om terug te keren naar de oude economie".
Volgens de groenen moeten op korte termijn de nationale zorgstelsels in de EU worden versterkt en beter op elkaar afgesteld en moet Europa onafhankelijk van andere landen worden voor cruciale medische benodigdheden. Ook is een rampenplan voor toekomstige grootschalige virusuitbraken nodig. "Je kunt niet steeds de hele economie stopzetten", aldus Eickhout.
De EU moet niet gaan bezuinigen de komende jaren maar investeren, vinden de groenen. Daarvoor is meer geld uit de lidstaten nodig omdat niet alleen op de bereidheid van privé-investeerders kan worden gerekend de eerste jaren. Met de EU-begroting en de lidstaten als garantie kan Brussel geld op de markt lenen en verder uitlenen of schenken aan zwaar getroffen lidstaten. De Europese Centrale Bank zou een grotere rol moeten krijgen om de Europese economie direct te steunen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Blijf thuis als je verkouden bent, roept demissionair minister Jan Anthonie Bruijn van Volksgezondheid op. "Ga in dat geval zelfs niet naar carnaval. Ik begrijp dat dit wel veel gevraagd is. Maar als je ziek bent, ga ook niet hossen op straat, want je maakt iedereen om je heen ziek."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-ministers Sophie Hermans en Vincent Karremans vinden het goed dat de aanstaande premier een partij achter zich heeft. Het experiment van het huidige kabinet met een partijloze premier was lastig voor Dick Schoof, zei Karremans (Economische Zaken).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beloning van sommige politici mag best wat hoger, vindt demissionair minister Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB). Hij vindt bijvoorbeeld dat de beloning van bestuursleden van waterschappen "best wel wat omhoog" kan, maar vindt zijn eigen salaris "uitstekend". Daarmee reageert hij op een rapport waarin het Adviescollege Rechtspositie Politieke Ambtsdragers (Arpa) ervoor pleit de salarissen van politici flink te verhogen.
1 dag geledenRIJKHOVEN (ANP) - De Europese Commissie zal in maart met een actieplan komen met concrete maatregelen voor 2026 en 2027 om de Europese concurrentiekracht vooruit te helpen. Dat zei demissionair premier Dick Schoof na afloop van zijn laatste EU-evenement. Op de heidag op een kasteel in Alden Biesen concludeerden de EU-leiders dat ze op korte termijn meer plannen willen zien om Europa economisch vooruit te helpen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet weinig ruimte om in te grijpen bij Selibon Lagun, de vuilstort op Bonaire waar recent opnieuw branden uitbraken. De Nationale ombudsman heeft de landelijke overheid gevraagd in te grijpen, en donderdag schaarde een groot deel van de Tweede Kamer zich in een debat achter hem. Tot frustratie van Kamerleden lijkt snelle actie er niet in te zitten.
2 dagen geleden