Europese Groenen: 5000 miljard voor herstel EU in 12 jaar
BRUSSEL (ANP) - De Europese Groenen verwachten dat de EU twaalf jaar en 5000 miljard euro nodig heeft om te herstellen van de coronacrisis en een veerkrachtige, duurzame economie op te bouwen. Nederland zal volgens Bas Eickhout (GroenLinks) "een aantal taboes moeten laten sneuvelen", waaronder het plafond voor de EU-meerjarenbegroting van 1 procent van het Europees bruto inkomen, het aangaan van meer gezamenlijke schulden en nieuwe Europese inkomsten door bijvoorbeeld een belasting op kerosine.
De Europese Commissie komt naar verwachting volgende week met haar voorstellen voor de nieuwe meerjarenbegroting van 2021 tot en met 2027 met daaraan gekoppeld een herstelfonds. De groene fracties leggen hun ideeën hierover nu op tafel. Eickhout zegt dat de EU "geen tijd en geen geld heeft om terug te keren naar de oude economie".
Volgens de groenen moeten op korte termijn de nationale zorgstelsels in de EU worden versterkt en beter op elkaar afgesteld en moet Europa onafhankelijk van andere landen worden voor cruciale medische benodigdheden. Ook is een rampenplan voor toekomstige grootschalige virusuitbraken nodig. "Je kunt niet steeds de hele economie stopzetten", aldus Eickhout.
De EU moet niet gaan bezuinigen de komende jaren maar investeren, vinden de groenen. Daarvoor is meer geld uit de lidstaten nodig omdat niet alleen op de bereidheid van privé-investeerders kan worden gerekend de eerste jaren. Met de EU-begroting en de lidstaten als garantie kan Brussel geld op de markt lenen en verder uitlenen of schenken aan zwaar getroffen lidstaten. De Europese Centrale Bank zou een grotere rol moeten krijgen om de Europese economie direct te steunen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66'er Nathalie van Berkel trekt zich terug als kandidaat-staatssecretaris van Financiën, nadat meerdere media berichtten over onjuistheden in haar cv, meldt beoogd premier Rob Jetten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beoogde landbouwminister Jaimi van Essen (D66) wil een "andere film" afspelen op het stikstofdossier. Na zijn gesprek met de aankomende premier Rob Jetten maakte hij niet concreet hoe zijn beleid anders wordt. Hij maakte vooral duidelijk welke toon hij wil aanslaan. "Mijn werkweek begint in de regio, begint met bezoek aan de sector, begint met compassie voor de sector."
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjoerd Sjoerdsma, aankomend minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, heeft er vertrouwen in dat hij "gewoon zaken kan doen" met China. Dit ondanks de sancties die de Chinese overheid vijf jaar geleden aankondigde tegen de D66'er. Maandag na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten noemde Sjoerdsma China een "belangrijke handelspartner van Nederland".
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) verwacht niet dat haar werk als onderdeel van het minderheidskabinet heel anders wordt dan in het voorgaande demissionaire kabinet. "Als ik kijk naar alle partijen in de Kamer, dan zie je dat mensen graag willen dat dit opgelost wordt," zei ze na haar gesprek met formateur Rob Jetten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Begrijp je dat je lid wordt van een kabinet dat op 66 zetels stoelt en dat je dus flink aan het werk moet om steun in de Kamer te vinden?" Die vraag zegt beoogd premier Rob Jetten deze week te stellen aan de aankomende bewindslieden wanneer zij een voor een bij hem langskomen.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt dit jaar 2 miljoen euro extra uit voor het opsporen van Oekraïense kinderen die zijn meegenomen naar Rusland. Het geld wordt beschikbaar gesteld aan de VN en wordt volgens staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) ook gebruikt om psychosociale hulp te geven.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof is er "altijd wel van uitgegaan" dat zijn kabinet op een moment zou vallen, zei de demissionair premier na zijn laatste ministerraad. "Omdat je weet dat het ingewikkeld is en in de traditie van Nederland kabinetten eigenlijk zelden de hele rit uitzitten." Hij zegt dat hij weinig spijt heeft en dat hij weer ja zou zeggen als hem werd gevraagd premier te worden.
3 dagen geleden