Europese gasprijzen naar hoogste piek in zes maanden
DEN HAAG (ANP/AFP) - De Europese gasprijzen zijn dinsdag naar het hoogste niveau in zes maanden gestegen, waarmee de vrees voor een recessie verder toenam. Europa wordt geconfronteerd met het vooruitzicht van rantsoenering nu de levering van gas door Rusland onder druk staat als gevolg van de oorlog in Oekraïne.
De gasprijs op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs steeg dinsdag op een bepaald moment met meer dan 10 procent tot 250 euro per megawattuur. Dat is het hoogste niveau sinds begin maart, kort na de Russische invasie in Oekraïne.
De gastransporten tussen Duitsland en Rusland via de gaspijpleiding Nord Stream 1 liggen momenteel op 20 procent van de capaciteit. Door de mindere toevoer van gas is de kans groter geworden dat er straks een rantsoeneringsregeling komt. Sterk stijgende gasprijzen kunnen Europese landen in een recessie duwen. Daardoor kan ook de vraag naar andere grondstoffen zoals olie worden geraakt.
De olieprijzen zakten dinsdag verder weg na de daling met 5 procent een dag eerder vanwege de vrees voor een recessie of een mindere vraag uit grote economieën, zoals China. Tekenen dat Iran werk maakt van een nucleair akkoord zetten de prijzen verder onder druk. Bij een akkoord zou dat land de olieverkoop op de wereldmarkt mogen hervatten. Volgens analisten zou Teheran 2,5 miljoen vaten per dag kunnen leveren, wat een broodnodige impuls zou kunnen geven aan de voorraden, die onder druk staan door de sancties tegen Rusland. De verwachting is dat het nog wel even duurt voordat er een akkoord is bereikt met Iran.
Ook Libië heeft zijn productie opgevoerd, waardoor de olieprijzen zijn gedaald tot het laagste niveau in zes maanden tijd.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Chinese president Xi Jinping wil de economische banden tussen China en Spanje verder versterken. Dat heeft Xi gezegd bij een ontmoeting met de Spaanse koning Felipe, die op staatsbezoek is in China. De koning is samen met zijn vrouw Letizia in Beijing.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO neemt zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank over, heeft de bank woensdag aangekondigd. De geschatte overnameprijs bedraagt zo'n 960 miljoen euro. Het gaat om een van de grootste overnames in jaren in de Nederlandse bankensector.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in oktober opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 253 bedrijven failliet. Dat zijn 75 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 23 procent. Ten opzichte van september nam het aantal faillissementen met 8 procent af.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Woningisolatie, elektrische auto's, zonnepanelen en warmtepompen verlagen de komende jaren de gemiddelde energiekosten van huishoudens in ontwikkelde economieën. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) spreekt die verwachting uit in het jaarlijkse World Energy Outlook-rapport.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump ontvangt woensdag topbestuurders uit de financiële sector voor een diner in het Witte Huis, aldus twee functionarissen die bekend zijn met de plannen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Op Wall Street staken dinsdag opnieuw zorgen over de hoge waarderingen van techaandelen de kop op. Dit was mede het gevolg van een neerwaartse bijstelling van de omzetverwachting voor dit jaar door datacenterbedrijf CoreWeave. Beleggers straften dit af met een ruim 16 procent lagere koers.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Michael Burry, de belegger die bekend werd door de film The Big Short, beschuldigt een aantal grote Amerikaanse techbedrijven ervan agressieve boekhoudpraktijken te gebruiken om hun winsten uit AI op te blazen. Volgens hem worden afschrijvingskosten te laag opgegeven door te schatten dat chipapparatuur en halfgeleiders voor AI-toepassingen een langere levensduur hebben dan realistisch is. Dat meldde de Amerikaanse zakenzender CNBC.
12 uur geleden