Europese gasprijs stijgt bijna 10 procent deze week
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is deze week bijna 10 procent gestegen. De prijsstijging wordt vooral veroorzaakt door zorgen over mogelijke verstoringen van de aanvoer van Russisch gas, dat via Oekraïne nog steeds aan Europa wordt geleverd. Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne heeft Europa geprobeerd los te komen van Russisch gas, maar landen als Slowakije en Oostenrijk ontvangen nog altijd gas uit Rusland, via de pijpleiding die door Oekraïne loopt.
De prijs van gas voor levering in september noteerde vrijdag op de Amsterdamse gasbeurs op meer dan 40 euro per megawattuur. Dat is het hoogste niveau sinds begin december vorig jaar. Begin dit jaar bedroeg de prijs voor dat contract nog 30 euro. Berichten dat Oekraïne een belangrijk punt voor de doorvoer van gas bij de grensstad Soedzja in Rusland heeft ingenomen, stuwden de gasprijs deze week. Het doorvoerpunt bij Soedzja is nog het enige dat voor de aanvoer van Russisch gas naar Europa wordt gebruikt.
Hoewel de Russische gasleveringen via het doorvoerpunt voorlopig doorgaan, bereiden handelaren zich voor op een mogelijke stop van de aanvoer. De overeenkomst tussen de Russische en Oekraïense staatsenergiebedrijven voor deze doorvoer, die in 2019 werd getekend, loopt namelijk aan het einde van dit jaar af. Oekraïne wil het gascontract met Rusland niet verlengen. Het land voert gesprekken om als doorvoerland aardgas uit Azerbeidzjan naar de Europese Unie te sturen om zo de energiezekerheid in het landenblok te waarborgen.
"De angst voor tekorten aan aanbod bleef de gasprijs deze week beïnvloeden", zei energie-analist Christoph Halser van Rystad Energy. De laatste aanval van Oekraïne zou volgens hem de lopende gesprekken tussen Azerbeidzjan, Oekraïne en de Europese Unie over de toekomstige aanvoer van gas in gevaar kunnen brengen. Een plotselinge of eerdere stop van de Russische gasleveringen zou daarnaast vooral een schok zijn voor Slowakije en Oostenrijk, die nog steeds afhankelijk zijn Russisch gas, maar ook leiden tot hogere gasprijzen in heel Europa.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt de maatregelen die het Internationaal Energieagentschap (IEA) voorstelt om olie en gas te besparen "vooral voor veel andere landen relevant". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens zijn persconferentie na afloop van de wekelijkse ministerraad. Hij wees erop dat Nederland de afgelopen jaren al heel veel aan energiebesparing heeft gedaan.
9 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL Groep heeft afgelopen jaar een lagere omzet geboekt, onder meer door een afname van het aantal bestellingen uit de chipsector. De winst groeide wel dankzij kostenbesparingen, bijvoorbeeld op personeel. Voor dit jaar verwacht het Eindhovense bedrijf dat zowel de winst als de omzet groeit, al is dat onder meer nog afhankelijk van het verloop van de Iranoorlog.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag opnieuw lager begonnen. De zorgen om de Iranoorlog hielden aan nadat het land verder was gegaan met het aanvallen van de Golfstaten. Dit brengt verdere onzekerheid met zich mee voor de wereldwijde energievoorziening en de economische gevolgen.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De regering van Spanje trekt 5 miljard euro uit voor maatregelen om de economische impact van de oorlog in het Midden-Oosten te verzachten. Het gaat onder andere om een verlaging van de belasting op elektriciteit.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Vrachtwagenchauffeurs passen hun rijgedrag al aan door de recordprijzen voor diesel. Dat is in lijn met het advies van Transport en Logistiek Nederland (TLN), al is de branchevereniging zich ervan bewust dat zo'n gedragsaanpassing tijd kost. Om op de korte termijn betalingsproblemen tegen te gaan, levert de optimalisering van de bandenspanning en het rijden met energiezuinigere banden volgens TLN grotere winst op.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
7 uur geleden