Europese gasprijs stijgt bijna 10 procent deze week
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is deze week bijna 10 procent gestegen. De prijsstijging wordt vooral veroorzaakt door zorgen over mogelijke verstoringen van de aanvoer van Russisch gas, dat via Oekraïne nog steeds aan Europa wordt geleverd. Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne heeft Europa geprobeerd los te komen van Russisch gas, maar landen als Slowakije en Oostenrijk ontvangen nog altijd gas uit Rusland, via de pijpleiding die door Oekraïne loopt.
De prijs van gas voor levering in september noteerde vrijdag op de Amsterdamse gasbeurs op meer dan 40 euro per megawattuur. Dat is het hoogste niveau sinds begin december vorig jaar. Begin dit jaar bedroeg de prijs voor dat contract nog 30 euro. Berichten dat Oekraïne een belangrijk punt voor de doorvoer van gas bij de grensstad Soedzja in Rusland heeft ingenomen, stuwden de gasprijs deze week. Het doorvoerpunt bij Soedzja is nog het enige dat voor de aanvoer van Russisch gas naar Europa wordt gebruikt.
Hoewel de Russische gasleveringen via het doorvoerpunt voorlopig doorgaan, bereiden handelaren zich voor op een mogelijke stop van de aanvoer. De overeenkomst tussen de Russische en Oekraïense staatsenergiebedrijven voor deze doorvoer, die in 2019 werd getekend, loopt namelijk aan het einde van dit jaar af. Oekraïne wil het gascontract met Rusland niet verlengen. Het land voert gesprekken om als doorvoerland aardgas uit Azerbeidzjan naar de Europese Unie te sturen om zo de energiezekerheid in het landenblok te waarborgen.
"De angst voor tekorten aan aanbod bleef de gasprijs deze week beïnvloeden", zei energie-analist Christoph Halser van Rystad Energy. De laatste aanval van Oekraïne zou volgens hem de lopende gesprekken tussen Azerbeidzjan, Oekraïne en de Europese Unie over de toekomstige aanvoer van gas in gevaar kunnen brengen. Een plotselinge of eerdere stop van de Russische gasleveringen zou daarnaast vooral een schok zijn voor Slowakije en Oostenrijk, die nog steeds afhankelijk zijn Russisch gas, maar ook leiden tot hogere gasprijzen in heel Europa.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het klachteninstituut Kifid heeft de eisen voor banken aangescherpt bij de beoordeling van bankhelpdeskfraude, waardoor consumenten sneller recht hebben op terugbetaling van hun schade. Dit geldt ook wanneer de klant nalatig is geweest.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties zijn bang dat ze op termijn financieel vastlopen en daardoor minder kunnen investeren in bijvoorbeeld nieuwe woningen. Om jaarlijks tienduizenden sociale huurwoningen te kunnen bouwen, steken ze zich in de schulden. Daardoor komt bij meer corporaties een financiële ondergrens in zicht die ze moeten bewaken om goedkoop te kunnen lenen, meldt brancheorganisatie Aedes.
40 minuten geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - Duizenden werknemers van het grote Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics hebben donderdag gedemonstreerd om een hoger loon en hogere bonussen te eisen. Als Samsung niet instemt met de eisen, dreigen vakbonden met een langdurige staking bij de producent van onder meer computerchips en elektronica.
44 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Viaplay heeft in de eerste maanden van dit jaar meer verdiend aan zijn streamingdienst. Klanten sloten duurdere abonnementen af om bijvoorbeeld Formule 1 te kijken, waardoor de omzet van de dienst met 8 procent groeide. De inkomsten van het gehele bedrijf bleven echter nagenoeg gelijk, omdat de televisiekanalen slecht bleven presteren.
58 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het vermogen van Russische miljardairs is vorig jaar gegroeid tot 697 miljard dollar, zo'n 595 miljard euro. Ondanks de oorlog in Oekraïne en de westerse sancties tegen Rusland groeide het vermogen van de rijkste Russen met 11 procent. Dat meldt de Russische tak van zakentijdschrift Forbes.
1 uur geledenVEVEY (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé heeft de verkopen in het afgelopen kwartaal verhoogd, werd donderdag bekend. Dit gebeurde ondanks een grootschalige terugroepactie van babyvoeding omdat die mogelijk een giftige stof zou bevatten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi ging donderdag flink omhoog op de Amsterdamse beurs na publicatie van de kwartaalcijfers. De chiptoeleverancier blijft profiteren van de grote vraag naar geavanceerde chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en zag de orders met meer dan 100 procent groeien op jaarbasis. Topman Richard Blickman sprak van sterke prestaties voor de onderneming uit Duiven. Het aandeel was met een winst van bijna 2 procent de sterkste stijger in de AEX-index.
2 uur geleden