Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese gasprijs stijgt bijna 10 procent deze week

Europese gasprijs stijgt bijna 10 procent deze week

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is deze week bijna 10 procent gestegen. De prijsstijging wordt vooral veroorzaakt door zorgen over mogelijke verstoringen van de aanvoer van Russisch gas, dat via Oekraïne nog steeds aan Europa wordt geleverd. Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne heeft Europa geprobeerd los te komen van Russisch gas, maar landen als Slowakije en Oostenrijk ontvangen nog altijd gas uit Rusland, via de pijpleiding die door Oekraïne loopt.

De prijs van gas voor levering in september noteerde vrijdag op de Amsterdamse gasbeurs op meer dan 40 euro per megawattuur. Dat is het hoogste niveau sinds begin december vorig jaar. Begin dit jaar bedroeg de prijs voor dat contract nog 30 euro. Berichten dat Oekraïne een belangrijk punt voor de doorvoer van gas bij de grensstad Soedzja in Rusland heeft ingenomen, stuwden de gasprijs deze week. Het doorvoerpunt bij Soedzja is nog het enige dat voor de aanvoer van Russisch gas naar Europa wordt gebruikt.

Hoewel de Russische gasleveringen via het doorvoerpunt voorlopig doorgaan, bereiden handelaren zich voor op een mogelijke stop van de aanvoer. De overeenkomst tussen de Russische en Oekraïense staatsenergiebedrijven voor deze doorvoer, die in 2019 werd getekend, loopt namelijk aan het einde van dit jaar af. Oekraïne wil het gascontract met Rusland niet verlengen. Het land voert gesprekken om als doorvoerland aardgas uit Azerbeidzjan naar de Europese Unie te sturen om zo de energiezekerheid in het landenblok te waarborgen.

"De angst voor tekorten aan aanbod bleef de gasprijs deze week beïnvloeden", zei energie-analist Christoph Halser van Rystad Energy. De laatste aanval van Oekraïne zou volgens hem de lopende gesprekken tussen Azerbeidzjan, Oekraïne en de Europese Unie over de toekomstige aanvoer van gas in gevaar kunnen brengen. Een plotselinge of eerdere stop van de Russische gasleveringen zou daarnaast vooral een schok zijn voor Slowakije en Oostenrijk, die nog steeds afhankelijk zijn Russisch gas, maar ook leiden tot hogere gasprijzen in heel Europa.

Meer uit Financieel

Openingswinst voor AEX, AkzoNobel en ASMI flink hoger na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met winst geopend. Beleggers op het Damrak bogen zich over kwartaalcijfers van onder meer verfproducent AkzoNobel, chiptoeleverancier ASMI en uitzendconcern Randstad. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen daalden woensdagochtend.

40 minuten geleden
België moedigt werkgevers aan kilometervergoeding te verhogen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - In België trekt de federale regering tot 80 miljoen euro uit voor steunmaatregelen om de pijn te verzachten van de flink gestegen energieprijzen en prijzen aan de pomp. Het grootste deel van het bedrag, 60 miljoen euro, gaat naar een aanmoediging aan werkgevers om de kilometervergoeding voor hun personeel te verhogen of om er een in te voeren.

59 minuten geleden
BlaBlaCar gaat stoppen met eigen langeafstandsbussen

PARIJS (ANP/DPA/BELGA) - Het Franse BlaBlaCar gaat stoppen met eigen langeafstandsbussen. Door de zeer concurrerende markt en stijgende kosten kan het bedrijf de busritten niet langer winstgevend uitvoeren, heeft de rivaal van bijvoorbeeld FlixBus aangekondigd.

2 uur geleden
Randstad blijft last houden van zwakke Europese markt

DIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad had afgelopen kwartaal opnieuw te maken met lastige marktomstandigheden in Europa. In landen als Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, België en Luxemburg daalden de opbrengsten, werd woensdag bekend. Nederland en Italië lieten wel groei zien. De belangrijke Noord-Amerikaanse markt bleef stabiel.

2 uur geleden
AkzoNobel: oorlog Midden-Oosten stuwt inkoopkosten

AMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor hogere inkoopkosten bij verfconcern AkzoNobel. Dat meldt het bedrijf achter merken als Flexa, Dulux en Sikkens bij de cijfers over het eerste kwartaal. Volgens AkzoNobel werd ondanks de geopolitieke onrust door de Iranoorlog en turbulente marktomstandigheden wel een sterk kwartaal afgeleverd.

2 uur geleden
CBS: op een na grootste daling consumentenvertrouwen ooit

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is in april fors verder verslechterd. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat de op een na grootste daling zien sinds het begin van de statistieken in april 1986. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.

3 uur geleden
Koopwoning in maart 5 procent duurder, stijging vlakt weer wat af

DEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in maart 5 procent duurder dan in dezelfde maand vorig jaar, waarmee de stijging van de huizenprijzen opnieuw iets is afgezwakt. Ten opzichte van februari stegen de prijzen met 0,3 procent, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers.

3 uur geleden