Europese gasprijs gedaald door berichten Russische terugtrekking
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs ging dinsdag omlaag, vooral door berichten dat sommige Russische troepen bij de grens met Oekraïne na oefeningen zijn teruggekeerd naar hun legerbases. Ook voorspellingen voor mild winterweer op het Europese vasteland helpen de energieprijzen te drukken.
De prijs van een megawattuur gas op de Nederlandse termijnmarkt, die leidinggevend is voor de Europese gasprijzen, ging rond het middaguur met wel bijna 10 procent omlaag tot 73 euro. In december piekte die prijs nog op bijna 188 euro door grote zorgen over tekorten aan gas. Russische gasleveringen via een pijplijn door Oekraïne naar Slowakije nemen weer toe. De gasleveringen via een pijpleiding door Polen liggen nog wel stil.
Verder helpt sterkere wind in Europa bij de productie van meer stroom door windmolens, wat de elektriciteitsprijzen drukt. Zo wordt voor Duitsland op woensdag een zeer hoge productie door windmolens voorspeld.
De olieprijzen gingen ook flink omlaag, door de hoop op een diplomatieke oplossing voor het conflict rond Oekraïne. Op maandag steeg de prijs van Amerikaanse olie nog voor het eerst sinds 2014 tot boven de 95 dollar per vat, door zorgen over een escalatie van het conflict en de vrees voor een Russische invasie. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz is momenteel in Moskou om te praten met president Vladimir Poetin.
De Europese Centrale Bank (ECB) schreef in een onderzoek dat de economische activiteit van de eurozone een schok kan krijgen als de gasprijzen erg hard zouden stijgen en er zelfs gerantsoeneerd zou moeten worden. Vooral landen als Oostenrijk en Slowakije zouden hiervoor gevoelig zijn, net als de staalsector, aldus de ECB.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse brancheorganisatie voor wegtransport vraagt de overheid om financiële steun door de sterke stijging van dieselprijzen. Volgens de vereniging van transport- en logistieke bedrijven BGL werkt de dure diesel uiteindelijk door in de consumentenprijzen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door de stijgende energieprijzen en het uitblijven van overheidsmaatregelen komt de Nederlandse chemiesector in zware problemen, waarschuwt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten. "Er is een gebrek aan urgentie bij het kabinet", zei ze in het programma Buitenhof.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".
9 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
1 dag geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
1 dag geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
1 dag geleden