Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese fracties akkoord met alle kandidaat-Commissarissen

Europese fracties akkoord met alle kandidaat-Commissarissen

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten (S&D) en de liberale fractie Renew hebben overeenstemming bereikt over de goedkeuring van alle kandidaat-Eurocommissarissen. Dit betekent dat de Hongaarse kandidaat-commissaris Olivér Várhelyi (Gezondheid en Dierenwelzijn), de Spaanse Teresa Ribera (Concurrentiekracht) en de Italiaan Raffaele Fitto (Cohesiebeleid) benoemd kunnen worden.

Dat zeggen ingewijden binnen de drie fracties. Onderdeel van de overeenkomst is dat de portefeuille van Várhelyi wordt uitgekleed. Zijn verantwoordelijkheden op onder meer gezondheidscrises, zoals pandemieën, worden overgedragen aan Hadja Lahbib, die toezicht zal houden op crisismanagement.

Het besluit is woensdag genomen na veel geruzie, koortsachtig overleg en bemoeienis van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen de afgelopen week.

Valencia

De EVP wilde de huidige Spaanse milieuminister Ribera alleen goedkeuren als ze zou toezeggen af te treden als na juridisch onderzoek zou blijken dat ze medeverantwoordelijk is voor de overstromingen in Valencia. De grootste fractie in het Europees Parlement had geen moeite met Fitto en Várhelyi. S&D en Renew juist wel.

Woensdagavond komen alle voorzitters van de hoorzittingen van de zes kandidaat-vicevoorzitters van de Europese Commissie bijeen. Zij nemen een besluit over de goedkeuring van de zes Eurocommissarissen, die tot nu toe was geblokkeerd door de ruzie tussen EVP, S&D en Renew.

Maand vertraging

Naast Ribera (Concurrentiekracht) en Fitto (Cohesiebeleid) gaat het nu ook om de goedkeuring van EU-buitenlandchef Kaja Kallas, Roxana Mînzatu (Paraatheid), Stéphane Séjourné (Welvaart en Industrie) en Henna Virkkunen (Veiligheid en Democratie). De zes kandidaat-vicevoorzitters moeten deze ronde met een tweederdemeerderheid van het Europees Parlement worden goedgekeurd. De verwachting is dat dit geen probleem gaat opleveren.

Het Europees Parlement stemt volgende week in Straatsburg over alle 26 Eurocommissarissen, onder wie Wopke Hoekstra (Klimaat en Schone Groei). Het nieuwe team van Von der Leyen moet dan de steun krijgen van een gewone meerderheid van het Europarlement. Als dat lukt, kan de nieuwe Europese Commissie met een maand vertraging op 1 december van start.

Meer uit Buitenland

President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

4 uur geleden
Russische president Poetin noemt plan Trump basis voor akkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.

4 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

5 uur geleden
Zelensky: Oekraïne komt met 'alternatieven' voor vredesplan VS

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.

8 uur geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

10 uur geleden
Bronnen: Oekraïne moet vredesplan tekenen of verliest steun VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.

10 uur geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

10 uur geleden