Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese fracties akkoord met alle kandidaat-Commissarissen

Europese fracties akkoord met alle kandidaat-Commissarissen

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten (S&D) en de liberale fractie Renew hebben overeenstemming bereikt over de goedkeuring van alle kandidaat-Eurocommissarissen. Dit betekent dat de Hongaarse kandidaat-commissaris Olivér Várhelyi (Gezondheid en Dierenwelzijn), de Spaanse Teresa Ribera (Concurrentiekracht) en de Italiaan Raffaele Fitto (Cohesiebeleid) benoemd kunnen worden.

Dat zeggen ingewijden binnen de drie fracties. Onderdeel van de overeenkomst is dat de portefeuille van Várhelyi wordt uitgekleed. Zijn verantwoordelijkheden op onder meer gezondheidscrises, zoals pandemieën, worden overgedragen aan Hadja Lahbib, die toezicht zal houden op crisismanagement.

Het besluit is woensdag genomen na veel geruzie, koortsachtig overleg en bemoeienis van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen de afgelopen week.

Valencia

De EVP wilde de huidige Spaanse milieuminister Ribera alleen goedkeuren als ze zou toezeggen af te treden als na juridisch onderzoek zou blijken dat ze medeverantwoordelijk is voor de overstromingen in Valencia. De grootste fractie in het Europees Parlement had geen moeite met Fitto en Várhelyi. S&D en Renew juist wel.

Woensdagavond komen alle voorzitters van de hoorzittingen van de zes kandidaat-vicevoorzitters van de Europese Commissie bijeen. Zij nemen een besluit over de goedkeuring van de zes Eurocommissarissen, die tot nu toe was geblokkeerd door de ruzie tussen EVP, S&D en Renew.

Maand vertraging

Naast Ribera (Concurrentiekracht) en Fitto (Cohesiebeleid) gaat het nu ook om de goedkeuring van EU-buitenlandchef Kaja Kallas, Roxana Mînzatu (Paraatheid), Stéphane Séjourné (Welvaart en Industrie) en Henna Virkkunen (Veiligheid en Democratie). De zes kandidaat-vicevoorzitters moeten deze ronde met een tweederdemeerderheid van het Europees Parlement worden goedgekeurd. De verwachting is dat dit geen probleem gaat opleveren.

Het Europees Parlement stemt volgende week in Straatsburg over alle 26 Eurocommissarissen, onder wie Wopke Hoekstra (Klimaat en Schone Groei). Het nieuwe team van Von der Leyen moet dan de steun krijgen van een gewone meerderheid van het Europarlement. Als dat lukt, kan de nieuwe Europese Commissie met een maand vertraging op 1 december van start.

Meer uit Buitenland

Rubio over Venezuela: eerst stabiliteit, dan democratie

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.

9 minuten geleden
Burgemeester Boedapest aangeklaagd voor organiseren pridemars

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.

1 uur geleden
Poetin prijst Syrische ambtgenoot om herenigen van Syrië

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft bij de ontvangst van de Syrische president Ahmed al-Sharaa in Moskou diens werk geprezen om Syrië weer te herenigen. Al-Sharaa's troepen zijn bezig met het innemen van stukken van het noorden en noordoosten die jarenlang in handen waren van Koerdische milities.

1 uur geleden
Trump waarschuwt burgemeester Minneapolis over immigratieacties

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwt de burgemeester van Minneapolis dat hij een "zeer ernstige schending van de wet" pleegt. Hij verwijst naar een bericht van burgemeester Jacob Frey op X waarin die schrijft dat zijn stad geen federale immigratiewetten gaat handhaven. Daar neemt Trump aanstoot aan.

1 uur geleden
Netanyahu bij begrafenis gijzelaar: vijand betaalt hoge prijs

MEITAR (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).

3 uur geleden
Eurocommissaris na geslaagde munitietoer nu langs raketfabrieken

BRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.

3 uur geleden
Macron noemt toestand Groenland een wake-upcall

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de situatie in Groenland "een strategische wake-upcall voor heel Europa" genoemd. Hij sprak bij het Parijsbezoek van de Deense en Groenlandse premiers, Mette Frederiksen en Jens-Frederik Nielsen.

3 uur geleden