Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese fracties akkoord met alle kandidaat-Commissarissen

Europese fracties akkoord met alle kandidaat-Commissarissen

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten (S&D) en de liberale fractie Renew hebben overeenstemming bereikt over de goedkeuring van alle kandidaat-Eurocommissarissen. Dit betekent dat de Hongaarse kandidaat-commissaris Olivér Várhelyi (Gezondheid en Dierenwelzijn), de Spaanse Teresa Ribera (Concurrentiekracht) en de Italiaan Raffaele Fitto (Cohesiebeleid) benoemd kunnen worden.

Dat zeggen ingewijden binnen de drie fracties. Onderdeel van de overeenkomst is dat de portefeuille van Várhelyi wordt uitgekleed. Zijn verantwoordelijkheden op onder meer gezondheidscrises, zoals pandemieën, worden overgedragen aan Hadja Lahbib, die toezicht zal houden op crisismanagement.

Het besluit is woensdag genomen na veel geruzie, koortsachtig overleg en bemoeienis van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen de afgelopen week.

Valencia

De EVP wilde de huidige Spaanse milieuminister Ribera alleen goedkeuren als ze zou toezeggen af te treden als na juridisch onderzoek zou blijken dat ze medeverantwoordelijk is voor de overstromingen in Valencia. De grootste fractie in het Europees Parlement had geen moeite met Fitto en Várhelyi. S&D en Renew juist wel.

Woensdagavond komen alle voorzitters van de hoorzittingen van de zes kandidaat-vicevoorzitters van de Europese Commissie bijeen. Zij nemen een besluit over de goedkeuring van de zes Eurocommissarissen, die tot nu toe was geblokkeerd door de ruzie tussen EVP, S&D en Renew.

Maand vertraging

Naast Ribera (Concurrentiekracht) en Fitto (Cohesiebeleid) gaat het nu ook om de goedkeuring van EU-buitenlandchef Kaja Kallas, Roxana Mînzatu (Paraatheid), Stéphane Séjourné (Welvaart en Industrie) en Henna Virkkunen (Veiligheid en Democratie). De zes kandidaat-vicevoorzitters moeten deze ronde met een tweederdemeerderheid van het Europees Parlement worden goedgekeurd. De verwachting is dat dit geen probleem gaat opleveren.

Het Europees Parlement stemt volgende week in Straatsburg over alle 26 Eurocommissarissen, onder wie Wopke Hoekstra (Klimaat en Schone Groei). Het nieuwe team van Von der Leyen moet dan de steun krijgen van een gewone meerderheid van het Europarlement. Als dat lukt, kan de nieuwe Europese Commissie met een maand vertraging op 1 december van start.

Meer uit Buitenland

Oudste gorilla ter wereld viert 69e verjaardag in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De dierentuin in Berlijn heeft maandag de 69e verjaardag van de gorilla Fatou gevierd, een uitzonderlijk hoge leeftijd voor de apensoort. Ze is vermoedelijk de oudste gorilla ter wereld. In het wild worden de dieren tussen de 35 en 40 jaar oud.

1 uur geleden
Trump verwijdert AI-afbeelding van hem als Jezus na kritiek

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een AI-gegenereerde afbeelding van Donald Trump als Jezus is de Amerikaanse president op veel kritiek komen te staan. De afbeelding die Trump zondag op zijn Truth Social-account plaatste, is inmiddels verwijderd.

1 uur geleden
Iran waarschuwt voor escalatie energiecrisis door blokkade VS

TEHERAN (ANP/RTR) - Volgens het Iraanse ministerie van Defensie dreigt de energiecrisis in de wereld te escaleren door de Amerikaanse blokkade van de zeeën rond Iran. Een woordvoerder stelt dat de Amerikaanse president Donald Trump de energiemarkten nog minder stabiel maakt dan die al waren.

1 uur geleden
Pakistan: pogingen voor akkoord tussen VS en Iran gaan door

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif zijn er nog steeds pogingen om tot een akkoord te komen tussen de VS en Iran. De onderhandelingen in Islamabad afgelopen zaterdag liepen op niks uit. "Op dit moment wordt er alles aan gedaan om de openstaande kwesties op te lossen", aldus Sharif in een tv-toespraak.

2 uur geleden
Noorwegen heropent 15 jaar na aanslag Breivik regeringsgebouwen

OSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.

2 uur geleden
Trump dreigt met aanvallen op schepen Iran die blokkade negeren

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met aanvallen op Iraanse "snelle aanvalsschepen", als die de blokkade van de Golf van Oman negeren. "Als een van deze schepen ook maar in de buurt komt van onze blokkade, zal het onmiddellijk worden uitgeschakeld", schrijft Trump op Truth Social.

3 uur geleden
Magyar doet handreiking naar Oekraïne en Europa

BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije zal onder nieuw bewind de EU-miljardenlening aan Oekraïne niet langer blokkeren. Die verkiezingsbelofte herhaalde premier-in-spé Péter Magyar daags na zijn verkiezingsoverwinning tijdens een persconferentie in Boedapest. Wel voegde hij eraan toe dat Hongarije, gezien de economische situatie in het land, niet kan bijdragen aan die financiële handreiking van de EU aan Kyiv.

3 uur geleden