
Europese diensten zien grotere kans op aanslag door oorlog Gaza
LONDEN/BERLIJN (ANP/RTR) - Door de oorlog tussen Israël en Hamas neemt ook in Europa de kans op aanslagen uit islamistische hoek toe. Dat zeggen bronnen binnen inlichtingen- en veiligheidsdiensten tegen persbureau Reuters. Vooral het risico op aanvallen door eenlingen is groter geworden, zeggen functionarissen uit vijf landen.
Een bron binnen de Britse veiligheidsdiensten zegt dat de oorlog in Gaza waarschijnlijk gebruikt zal worden om aanvallers te rekruteren. Het aantal oproepen tot geweld tegen Joodse en westerse doelwitten zou al toenemen. Ook de Duitse inlichtingendienst zegt dat de dreiging groter is dan hij lange tijd geweest is, mede doordat daar ook al in toenemende mate zorgen leven over geweld van extreemrechts en Rusland.
De eenlingen die volgens de diensten het grootste gevaar vormen, hebben geen directe banden met de bekende radicale groeperingen. Vaak zijn ze online geradicaliseerd. "Het is een kwestie van tijd tot deze mensen misdrijven begaan", zegt Jochen Kopelke van de grootste Duitse politiebond. "Het hoeft niet om een bom te gaan. Ze kunnen met een auto op groepen mensen inrijden of een mesaanval plegen."
Reuters sprak ook met Peter Knoope, die betrokken was bij de oprichting van de voorganger van de Nederlandse Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De Nederlander zegt te vrezen dat onder een deel van de moslims een "wij-zij-gevoel" ontstaat door de bezoeken van Britse, Franse en Duitse leiders aan Israël en de harde taal van Europese leiders. "Als ik de polarisatie en de taal die wordt gebezigd zie, stemt mij dat zeer bezorgd."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een bevel ondertekend om de Nationale Garde naar Memphis te sturen. Trump zei dat de taskforce een "kopie" zou zijn van degene die hij in augustus naar de hoofdstad Washington DC stuurde.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop van honderden raketten aan België goedgekeurd, meldt het Pentagon. De Belgen moeten 567,8 miljoen dollar (zo'n 480 miljoen euro) betalen voor de AIM-9X Sidewinders.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israël heeft de Al-Ghafri-toren vernietigd, de hoogste woontoren van de Gazastrook, meldt Al Jazeera. De toren van twintig verdiepingen staat in het westen van Gaza-Stad, een gebied waar Israël de bevolking heeft opgeroepen om te vertrekken.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst SOP heeft een drone "geneutraliseerd" die boven gevoelige overheidsgebouwen zoals het presidentieel paleis vloog, meldt de Poolse premier Donald Tusk op X. Er zijn twee Belarussen gearresteerd vanwege de drone.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Washington Post-columnist Karen Attiah is ontslagen vanwege socialmediaberichten die ze schreef na de moord op Charlie Kirk, zo schrijft ze maandag zelf op platform Substack. Haar werkgever noemde berichten over politiek geweld die ze op Bluesky plaatste na de dood van Kirk "onacceptabel". Ze zou de veiligheid van haar collega's in gevaar brengen.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft gezegd zijn land koste wat kost te beschermen tegen wat hij "agressie" van de Verenigde Staten noemt.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Arabische en islamitische leiders die zijn verzameld voor een top in Qatar hebben alle landen opgeroepen om hun relatie met Israël te herzien. Volgens hen zouden landen "alle mogelijke juridische en effectieve maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat Israël doorgaat met zijn acties tegen het Palestijnse volk", staat in de slotverklaring van de top.
4 uur geleden