Europese consumentenorganisaties klagen over kosten handbagage
DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond en vijftien andere Europese consumentenorganisaties hebben een klacht ingediend over luchtvaartmaatschappijen die onterecht kosten rekenen voor het meenemen van handbagage in het vliegtuig. De klacht over easyJet, Transavia, Ryanair, Norwegian Airlines, Volotea, Vueling en Wizzair is ingediend bij de Europese Commissie en het netwerk van nationale consumentenautoriteiten CPC.
De directeur van de Consumentenbond, Sandra Molenaar, verwijst naar een uitspraak van het Europese Hof van Justitie in 2014. Die bepaalde dat het tegen de regels is om passagiers te laten betalen voor een redelijke hoeveelheid handbagage. Spanje legde vorig jaar vijf luchtvaartmaatschappijen miljoenenboetes op. "Helaas is er sindsdien niets veranderd en is handbagage nog steeds een melkkoe voor luchtvaartmaatschappijen. Daarom roepen we de Europese toezichthouders op de kosten voor handbagage te onderzoeken en hiertegen op te treden", zegt Molenaar.
Ze hoopt dat dit leidt tot transparantere ticketprijzen, zodat consumenten die beter met elkaar kunnen vergelijken.
Misleidende praktijken
De Belgische consumentenorganisatie Testaankoop spande vorige week een rechtszaak aan tegen Ryanair wegens vermeende misleidende praktijken bij het boekingsproces. Ryanair zou de rechten van consumenten schenden door geld te vragen voor het meenemen van handbagage.
Eind vorig jaar deed de Consumentenbond onderzoek onder ruim 11.000 mensen over handbagage. Toen vond 86 procent dat een rolkoffertje meenemen altijd gratis zou moeten zijn. Ruim de helft vond dat dit ook moet gelden voor een kleine tas.
Keuzevrijheid
Ryanair "verwelkomt" de klacht en stelt dat daaruit zal blijken dat het bedrijf zich houdt aan EU-wetgeving. De Ierse luchtvaartmaatschappij benadrukt dat reizigers gratis een tas mogen meenemen van 40 bij 25 bij 20 centimeter. "Dit beleid bevordert zowel lage tarieven als keuzevrijheid voor consumenten. Als luchtvaartmaatschappijen zouden worden geforceerd om extra handbagage mee te nemen in het basistarief, zou dit de keuzevrijheid beperken en de vliegtarieven verhogen voor alle passagiers."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winsten geopend. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft vooral uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen voor de olieprijzen. Daarnaast komt de Amerikaanse centrale bank deze week met een nieuw rentebesluit. De Federal Reserve zal de rente naar verwachting opnieuw onveranderd laten vanwege de onzekerheid door de oorlog.
15 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde vraag naar vloeibaar gemaakt aardgas (lng) zal de komende jaren sterk blijven toenemen. Dat verwacht Shell. Het bedrijf denkt dat die vraag in 2050 met minstens 45 procent zal groeien vergeleken met vorig jaar.
39 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent heeft een dreigement van president Donald Trump aan China maandag afgezwakt. Trump gaf zondag in de Financial Times aan dat hij een top met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping eind deze maand overweegt uit te stellen als China niet helpt met het heropenen van de Straat van Hormuz.
43 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf krijgen een oorlogstoeslag. Dat melden de vakbond Nautilus en de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) na overleg. De Perzische Golf is aangemerkt als oorlogsgebied en bemanningsleden krijgen daarom een dubbele gage. De gevarentoeslag geldt ook voor zeevarenden die varen door de Straat van Hormuz en de Golf van Oman.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het AI-cloudbedrijf Nebius heeft een overeenkomst met Meta ondertekend ter waarde van zo'n 27 miljard dollar (ongeveer 23,5 miljard euro). Het bedrijf zegt infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) te gaan leveren aan de eigenaar van Facebook en Instagram.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De oorlog in het Midden-Oosten zorgt voor "significante" risico's voor de groei van de wereldeconomie, maar het is nog te vroeg om een inschatting te geven van de exacte impact. Dat heeft secretaris-generaal Mathias Cormann van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) gezegd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale netbeheerders willen tijdsafhankelijke nettarieven aan grootverbruikers op het elektriciteitsnet kunnen vragen, meldt Netbeheer Nederland. Daarmee zouden netbeheerders stroomverbruik op rustige momenten op het net goedkoper kunnen maken dan op piekmomenten. De brancheorganisatie hoopt dat de nieuwe tarieven, die gelden voor alle ruim 70.000 grootverbruikers voor de afname van elektriciteit, in 2028 kunnen ingaan.
3 uur geleden