Europese consument nog steeds de dupe van 'geoblocking'
LUXEMBURG (ANP) - Consumenten in de Europese Unie zijn er nog steeds de dupe van dat bedrijven bijvoorbeeld bepaalde websites en apps in sommige lidstaten wel aanbieden maar blokkeren of beperken voor klanten uit andere lidstaten. Dat constateert de Europese Rekenkamer in een nieuw rapport.
Geografische blokkering of geoblocking verhindert klanten om producten of diensten, zoals reizen, smartphones, boeken en kleding via buitenlandse websites te kopen tegen bijvoorbeeld lagere prijzen. Hoewel er al sinds 2018 een Europese verordening is die dergelijke discriminatie op grond van nationaliteit of verblijfplaats moest aanpakken, levert deze volgens de rekenkamer nog steeds praktische uitdagingen op in de lidstaten.
In het rapport staat onder meer dat consumenten en ook bedrijven vaak over het algemeen niet goed op de hoogte zijn van de regels. Daarnaast verschillen de handhavingsmaatregelen tegen ondernemingen die de regels overtreden aanzienlijk tussen de lidstaten. Boetes variƫren van 26 euro tot 5 miljoen euro en worden in sommige gevallen berekend op basis van de omzet van een bedrijf.
De deskundigen van de Europese Rekenkamer pleiten ervoor de handhaving meer te standaardiseren. Ook komen ze met het advies de regels tegen geoblocking uit te breiden naar sectoren zoals audiovisuele diensten die nog niet worden bestreken. Dan gaat het bijvoorbeeld om filmdistributiediensten, streamingplatforms en radio en televisie. Daar is sprake van auteursrechtelijk beschermde inhoud en daarvoor werd eerder nog een uitzondering gemaakt.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan een invoerheffing van 50 procent opleggen op verschillende Canadese producten. Dat meldt het Witte Huis maandag.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Nederlandse ondernemers ervaren geen of nauwelijks gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten en de geopolitieke spanningen en handelsmaatregelen als gevolg. Dat meldt de Kamer van Koophandel (KVK) op basis van onderzoek onder 530 ondernemers. Bijna de helft van hen laat weten dat de internationale ontwikkelingen weinig invloed hebben op hun bedrijf.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel Nederlandse ondernemers ervaren geen of nauwelijks gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten en de geopolitieke spanningen en handelsmaatregelen als gevolg. Dat meldt de Kamer van Koophandel (KVK) op basis van onderzoek onder 530 ondernemers. Bijna de helft van hen laat weten dat de internationale ontwikkelingen weinig invloed hebben op hun bedrijf.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten gaan een invoerheffing van 50 procent opleggen op verschillende Canadese producten. Dat meldt het Witte Huis maandag.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York stonden maandag onder druk door zorgen over een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Daarbij deden beleggers het voorzichtig aan in aanloop naar een reeks bedrijfsresultaten van technologiebedrijven later deze week. De koersen gingen over een breed front omlaag, terwijl de olieprijzen opliepen.
6 uur geledenHANGZHOU (ANP/RTR) - AliExpress, onderdeel van het Chinese Alibaba, gaat in beroep tegen de boete van 550 miljoen euro die de Europese Commissie maandag heeft opgelegd. "Wij zijn verrast door het besluit van de EU en de onevenredige boete, en wij zijn het er niet mee eens", meldt de Chinese webwinkel.
7 uur geledenSACRAMENTO (ANP/RTR) - Twaalf Amerikaanse staten hebben maandag bij de rechter een tijdelijke opschorting van de miljardenovername van Warner Bros. Discovery door Paramount afgedwongen. De staten voerden aan dat het laten doorgaan van het samengaan van de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns de concurrentie onherstelbaar zou schaden.
8 uur geleden