Europese consument nog steeds de dupe van 'geoblocking'
LUXEMBURG (ANP) - Consumenten in de Europese Unie zijn er nog steeds de dupe van dat bedrijven bijvoorbeeld bepaalde websites en apps in sommige lidstaten wel aanbieden maar blokkeren of beperken voor klanten uit andere lidstaten. Dat constateert de Europese Rekenkamer in een nieuw rapport.
Geografische blokkering of geoblocking verhindert klanten om producten of diensten, zoals reizen, smartphones, boeken en kleding via buitenlandse websites te kopen tegen bijvoorbeeld lagere prijzen. Hoewel er al sinds 2018 een Europese verordening is die dergelijke discriminatie op grond van nationaliteit of verblijfplaats moest aanpakken, levert deze volgens de rekenkamer nog steeds praktische uitdagingen op in de lidstaten.
In het rapport staat onder meer dat consumenten en ook bedrijven vaak over het algemeen niet goed op de hoogte zijn van de regels. Daarnaast verschillen de handhavingsmaatregelen tegen ondernemingen die de regels overtreden aanzienlijk tussen de lidstaten. Boetes variëren van 26 euro tot 5 miljoen euro en worden in sommige gevallen berekend op basis van de omzet van een bedrijf.
De deskundigen van de Europese Rekenkamer pleiten ervoor de handhaving meer te standaardiseren. Ook komen ze met het advies de regels tegen geoblocking uit te breiden naar sectoren zoals audiovisuele diensten die nog niet worden bestreken. Dan gaat het bijvoorbeeld om filmdistributiediensten, streamingplatforms en radio en televisie. Daar is sprake van auteursrechtelijk beschermde inhoud en daarvoor werd eerder nog een uitzondering gemaakt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Hoewel het aantal te koop staande woningen in Nederland groeit en de hypotheekrentes oplopen, zullen de huizenprijzen voorlopig niet dalen. Dat concludeert ING in een rapport over de woningmarkt. "Daarvoor is de koopmarkt nog altijd te krap."
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine verliezen de handel uitgegaan. Een daling van de olieprijzen kon niet voorkomen dat beleggers nog altijd bezorgd waren over een stijging van de inflatie en rentes. Zo stegen de rentes op langerlopende Amerikaanse staatsobligaties tot het hoogste niveau sinds 2002.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt snel een AI-adviseur, of 'tsaar', aan te wijzen. Dat zegt hij na afloop van een ontmoeting met meerdere bestuursleden van vooraanstaande AI- en techbedrijven, onder wie de leiders van Anthropic en Nvidia. Volgens Trump moet een benoeming in de komende drie of vier dagen volgen.
4 uur geledenSOCHAUX (ANP/RTR) - Autofabrikant Stellantis legt de productie in een aantal Franse fabrieken dagenlang stil. Een van de redenen is een tekort aan batterijen, meldt het bedrijf.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse milieuorganisatie Both ENDS dient in Brussel een klacht in tegen Nieuw-Zeeland, omdat het land klimaatafspraken uit een twee jaar oude handelsovereenkomst met de Europese Unie niet zou nakomen. De Nieuw-Zeelandse regering hief vorig jaar een verbod op de zoektocht naar nieuwe olie- en gasvelden op zee op. Ook voerde ze onlangs wetgeving in die een lopende klimaatzaak tegen een zuivelconcern onmogelijk maakte.
5 uur geledenDUBLIN/BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken wat er gedaan kan worden om brandstof voor vervoer goedkoper te maken, zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) na afloop van een overleg met EU-ministers van Energie.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste graadmeter voor de beurs in Amsterdam, bereikte dinsdag tussentijds een recordstand van 1125 punten, maar wist niet op de hoogste slotstand ooit te sluiten. Vooral chipaandelen waren in trek, net als op Wall Street.
8 uur geleden