Europese Commissievoorzitter Von der Leyen wil tweede termijn
BERLIJN (ANP) - De Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen wil na de Europese verkiezingen een tweede termijn als leider van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Het partijbestuur van haar politieke CDU-partij heeft dat bekendgemaakt in Berlijn.
Aansluitend gaf Von der Leyen zelf een persconferentie waarbij ze zei dat ze zich vooral voorneemt om tegen tweespalt binnen Europa te strijden, een gevaar dat de basiswaarde van democratie dreigt te ondermijnen.
Toen ze in 2019 aan de functie begon, kon ze niet vermoeden dat ze na honderd dagen al te maken zou krijgen met de grote crisis van het coronavirus. "We zijn samen versterkt uit die crisis gekomen", aldus Von der Leyen in Berlijn. De EU heeft zich volgens haar ook sterk getoond na de inval van Rusland in Oekraïne. "We hebben vanaf dag 1 stevig de zijde van Oekraïne gekozen".
Grote kansen
Of Von der Leyen de belangrijke functie ook krijgt, is nog niet zeker. Na de Europese verkiezingen in juni beslist het nieuwe Europese Parlement over de voorzitter van de Europese Commissie. Haar kansen zijn wel groot. Von der Leyen is in Brussel geboren en opgegroeid als kind van een Europese ambtenaar. Ze spreekt als Duitse uitstekend Frans, dat naast het Engels een werktaal in de EU is.
De Duitse oud-minister van Defensie heeft de afgelopen jaren als commissievoorzitter bovendien de stabiliteit weten te behouden. In een onzekere buitenwereld, met de oorlog aan de Europese buitengrens tussen Oekraïne en Rusland, is dat een grote troef.
Meer uit Buitenland
ANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
56 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.
4 uur geleden