Europese Commissievoorzitter Von der Leyen wil tweede termijn
BERLIJN (ANP) - De Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen wil na de Europese verkiezingen een tweede termijn als leider van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Het partijbestuur van haar politieke CDU-partij heeft dat bekendgemaakt in Berlijn.
Aansluitend gaf Von der Leyen zelf een persconferentie waarbij ze zei dat ze zich vooral voorneemt om tegen tweespalt binnen Europa te strijden, een gevaar dat de basiswaarde van democratie dreigt te ondermijnen.
Toen ze in 2019 aan de functie begon, kon ze niet vermoeden dat ze na honderd dagen al te maken zou krijgen met de grote crisis van het coronavirus. "We zijn samen versterkt uit die crisis gekomen", aldus Von der Leyen in Berlijn. De EU heeft zich volgens haar ook sterk getoond na de inval van Rusland in Oekraïne. "We hebben vanaf dag 1 stevig de zijde van Oekraïne gekozen".
Grote kansen
Of Von der Leyen de belangrijke functie ook krijgt, is nog niet zeker. Na de Europese verkiezingen in juni beslist het nieuwe Europese Parlement over de voorzitter van de Europese Commissie. Haar kansen zijn wel groot. Von der Leyen is in Brussel geboren en opgegroeid als kind van een Europese ambtenaar. Ze spreekt als Duitse uitstekend Frans, dat naast het Engels een werktaal in de EU is.
De Duitse oud-minister van Defensie heeft de afgelopen jaren als commissievoorzitter bovendien de stabiliteit weten te behouden. In een onzekere buitenwereld, met de oorlog aan de Europese buitengrens tussen Oekraïne en Rusland, is dat een grote troef.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op Alex Pretti, die in Minneapolis is doodgeschoten door federale agenten. Pretti was een "oproerkraaier en misschien wel een opstandeling", aldus Trump op Truth Social.
46 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft volgens de Oekraïense luchtmacht Oekraïne in de nacht van donderdag op vrijdag beschoten met één raket en ruim honderd drones. De melding volgt op berichten van de Amerikaanse president Donald Trump dat Rusland een week zou afzien van luchtaanvallen omdat het zo extreem koud is in het land.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de afgelopen dagen een uitgebreide lijst ontvangen met mogelijke militaire opties voor een aanval tegen Iran. Dat schrijft The New York Times op basis van anonieme bronnen. Een eventuele interventie zou twee doelen moeten dienen: schade toebrengen aan de nucleaire infrastructuur en raketinstallaties van het land of de positie van het islamitische regime verzwakken.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Donald Trump heeft donderdag de belastingdienst (IRS) en het ministerie van Financiën aangeklaagd voor 10 miljard dollar. De Amerikaanse president houdt de instanties verantwoordelijk voor het lekken van zijn belastingaangiftes aan de media in 2019 en 2020.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Wie veroordeeld wordt voor zware misdrijven zoals georganiseerde criminaliteit, levens- of zedendelicten loopt het risico de Belgische nationaliteit te verliezen. De Belgische Kamer heeft daarvoor een wetsontwerp van minister Annelies Verlinden van Justitie goedgekeurd. Het intrekken van de nationaliteit kan alleen als de dader in de vijftien jaar voorafgaand aan de feiten Belg is geworden.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een man uit de Amerikaanse staat Minnesota is aangeklaagd voor het zich voordoen als FBI-agent in een poging Luigi Mangione, de verdachte van de moord op de CEO van een zorgverzekeraar, uit een gevangenis in New York te bevrijden. Hij had een barbecuevork en een mes met een bot blad bij zich, blijkt uit gerechtelijke documenten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinse en Democratische leiders in de Amerikaanse Senaat en het Witte Huis hebben een akkoord bereikt over een belangrijk pakket begrotingsvoorstellen. Daarmee kan worden voorkomen dat overheidsinstanties vanaf zaterdag deels worden gesloten, aldus een medewerker van de Democratische leiding in de Senaat.
9 uur geleden