Europese Commissievoorzitter Von der Leyen wil tweede termijn
BERLIJN (ANP) - De Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen wil na de Europese verkiezingen een tweede termijn als leider van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Het partijbestuur van haar politieke CDU-partij heeft dat bekendgemaakt in Berlijn.
Aansluitend gaf Von der Leyen zelf een persconferentie waarbij ze zei dat ze zich vooral voorneemt om tegen tweespalt binnen Europa te strijden, een gevaar dat de basiswaarde van democratie dreigt te ondermijnen.
Toen ze in 2019 aan de functie begon, kon ze niet vermoeden dat ze na honderd dagen al te maken zou krijgen met de grote crisis van het coronavirus. "We zijn samen versterkt uit die crisis gekomen", aldus Von der Leyen in Berlijn. De EU heeft zich volgens haar ook sterk getoond na de inval van Rusland in Oekraïne. "We hebben vanaf dag 1 stevig de zijde van Oekraïne gekozen".
Grote kansen
Of Von der Leyen de belangrijke functie ook krijgt, is nog niet zeker. Na de Europese verkiezingen in juni beslist het nieuwe Europese Parlement over de voorzitter van de Europese Commissie. Haar kansen zijn wel groot. Von der Leyen is in Brussel geboren en opgegroeid als kind van een Europese ambtenaar. Ze spreekt als Duitse uitstekend Frans, dat naast het Engels een werktaal in de EU is.
De Duitse oud-minister van Defensie heeft de afgelopen jaren als commissievoorzitter bovendien de stabiliteit weten te behouden. In een onzekere buitenwereld, met de oorlog aan de Europese buitengrens tussen Oekraïne en Rusland, is dat een grote troef.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
14 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
15 uur geleden