Europese Commissievoorzitter Von der Leyen wil tweede termijn
BERLIJN (ANP) - De Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen wil na de Europese verkiezingen een tweede termijn als leider van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Het partijbestuur van haar politieke CDU-partij heeft dat bekendgemaakt in Berlijn.
Aansluitend gaf Von der Leyen zelf een persconferentie waarbij ze zei dat ze zich vooral voorneemt om tegen tweespalt binnen Europa te strijden, een gevaar dat de basiswaarde van democratie dreigt te ondermijnen.
Toen ze in 2019 aan de functie begon, kon ze niet vermoeden dat ze na honderd dagen al te maken zou krijgen met de grote crisis van het coronavirus. "We zijn samen versterkt uit die crisis gekomen", aldus Von der Leyen in Berlijn. De EU heeft zich volgens haar ook sterk getoond na de inval van Rusland in Oekraïne. "We hebben vanaf dag 1 stevig de zijde van Oekraïne gekozen".
Grote kansen
Of Von der Leyen de belangrijke functie ook krijgt, is nog niet zeker. Na de Europese verkiezingen in juni beslist het nieuwe Europese Parlement over de voorzitter van de Europese Commissie. Haar kansen zijn wel groot. Von der Leyen is in Brussel geboren en opgegroeid als kind van een Europese ambtenaar. Ze spreekt als Duitse uitstekend Frans, dat naast het Engels een werktaal in de EU is.
De Duitse oud-minister van Defensie heeft de afgelopen jaren als commissievoorzitter bovendien de stabiliteit weten te behouden. In een onzekere buitenwereld, met de oorlog aan de Europese buitengrens tussen Oekraïne en Rusland, is dat een grote troef.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
3 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
5 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
5 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Een glasvezelkabel van een particulier bedrijf is beschadigd in de Oostzee, laat de Letse premier Evika Silina weten. De omstandigheden van het incident worden onderzocht.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat de Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez een hogere prijs zal betalen dan de afgezette president Nicolás Maduro "als ze niet doet wat juist is". Dat zei Trump in een interview met het tijdschrift The Atlantic.
6 uur geledenABUJA (ANP/DPA) - Zeker dertig mensen zijn omgekomen en een onbekend aantal inwoners is ontvoerd bij een aanval van gewapende mannen op een dorp in de noordwestelijke Nigeriaanse deelstaat Niger. Dat meldt de politie. De aanval vond plaats in de buurt van het gebied waar eind november ongeveer driehonderd kinderen werden ontvoerd uit een katholieke school.
7 uur geleden